KARNAWAŁOWY KONCERT FAMILIJNY AMERYKA, AMERYKA!

13 stycznia 2019, Niedziela

Filharmonia Gorzowska

Dziewięciu Muz 10, Gorzów Wielkopolski

Start: godz. 12:00

Podziel się:

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent
Filip Wojciechowski / fortepian
PROGRAM:
GEORGE GERSHWIN (1898-1937)
Błękitna rapsodia
Amerykanin w Paryżu
 
Na pierwszym w nowym roku koncercie familijnym przeniesiemy się do Ameryki i posłuchamy dwóch wielkich przebojów George’a Gershwina – niezwykłego kompozytora, który swoją muzyką zawojował świat! O jego wyjątkowości świadczy choćby fakt, że swoje najsłynniejsze dzieło – Błękitną rapsodię – wymyślił… w pociągu. Podobno rytmiczny stukot pociągowych kół sprawił, że genialny Amerykanin wyobraził sobie bez trudu cały utwór – jak będzie brzmiał oraz jak należy zapisać go w nutach; przyznał też wtedy otwarcie, że najfajniejsze pomysły na muzykę przychodzą mu w samym sercu hałasu.
Błękitna rapsodia na szczęście z hałasem nie ma nic wspólnego. Jej pierwsze takty należą do najsłynniejszych w historii muzyki, a cały utwór okrzyknięty został „muzycznym kalejdoskopem Ameryki”. Po jego pierwszym wykonaniu George Gershwin stał się wielką gwiazdą, którą pokochała cala Ameryka. On zresztą też bardzo ją kochał, a gdy gdzieś wyjeżdżał – zawsze za nią tęsknił. Taką muzyczną opowieścią o Amerykaninie błąkającym się po obcym mieście i tęskniącym za domem jest drugi z najsłynniejszych utworów Gershwina – Amerykanin w Paryżu. Tytułowy bohater tej historii jednak w porę porzuca tęskne nastroje i postanawia cieszyć się chwilą. Zwiedza więc i podziwia francuską stolicę, spacerując jej ulicami i wsłuchując się w ich gwar. Radosna i optymistyczna muzyka znakomicie oddaje uliczny klimat Paryża, którego świetnym przykładem jest wielokrotnie pojawiający się w utworze dźwięk samochodowych klaksonów. Wraz z mistrzem George’em Gershwinem zapraszamy Was na koncert, podczas którego, jak przystało na czas karnawału, na pewno nie zabraknie świetnej zabawy!

Kup Bilety

Jak kupić bilet? Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Zobacz także