źródło: PWN

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Zwyciężył „rel


07 grudnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Plebiscyt organizowany przez PWN został właśnie oficjalnie zakończony. Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało „rel”. 

Rekordowa ilość głosów

W tym roku w konkursie oddano rekordowo dużo głosów – jak czytamy na stronie PWN, było ich ponad 140 tysięcy! Nic dziwnego – z roku na rok zabawa budzi coraz większe emocje. Przy okazji ogłoszenia zeszłorocznego zwycięzcy (Młodzieżowe Słowo Roku 2022 została essa) zastanawialiśmy się nawet w dłuższym tekście, skąd one bierze się tak ekscytacja wokół plebiscytu i czy naprawdę spełnia on wyznaczone przez siebie założenia. Nasz tekst znajdziecie TU.

Rel: Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Ale nie ma co rozpamiętywać – czas na nowe. W tym roku głosami internautów zwycięzcą zostało słowo „rel”. Oddano na nie 19 tys. głosów. „Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży” – pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury prof. Anna Wileczek. Jak dodaje, tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku „jest wyrazem zgody” i „ma wszystkie cechy językowego hitu”. Dlaczego? Jest światowe (pochodzi od angielskiego „relatable”), krótkie, przyjazne, jest dobrą puentą i tworzy atmosferę poprawności. Poza tym nie trzeba go bardzo promować – już teraz jest ekstremalnie popularne wśród młodych, wystarczy zajrzeć do mediów społecznościowych czy memosfery.

Kolejne miejsca na podium

Oprócz rel na plebiscytowym podium znalazły się też słowa „sigma” (określenie osoby niezależnej, pewnej siebie i odnoszącej sukcesy) i „oporowo” (synonim wyrażenia „w opór”) Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa „oddaje”, które wyróżnia się wśród innych jako polskie i kreatywne językowo. Jak podaje PWN, „wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”.

Wśród finałowej dwudziestki, która walczyła o podium, znalazły się m.in. słowa bambik, cringe, NPC, drillowiec i slay. Całą listę znajdziecie TU. A poniżej oficjalne ogłoszenie zwycięzców:

Plebiscyt organizowany przez PWN został właśnie oficjalnie zakończony. Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało „rel”.  Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Rekordowa ilość głosów W tym roku w […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →