fot. materiały prasowe

Oto 20 słów, które powalczą o miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022


15 listopada 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Poznaliśmy 20 słów, które powalczą o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Sprawdź listę nominowanych wyrażeń!

Dwadzieścia najpopularniejszych młodzieżowych słów roku

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 nabiera rumieńców. Do sieci trafiła finałowa dwudziestka słów, które zawalczą o ostateczne zwycięstwo. W tym gronie także słowa będące faworytami internautów (sądząc po licznych komentarzach), a więc essa i slay. Warto także zaznaczyć, że essa, ale także baza, cringe, naura, rel i sus znalazły się w gronie finałowej dwudziestki Młodzieżowego Słowa Roku już w zeszłym roku. Zwycięzcą okazał się jednak wówczas śpiulkolot. Poniżej znajdziecie tegoroczną dwudziestkę. Rozumiecie znaczenie każdego z tych słów?

baza (warianty: bazunia, zbazowane)
betoniarz (beton/ be be be beton/ cztery cztery)
cringe (krindż)
essa
gigachad
kto pytał? (a kto pytał?)
łymyn (women)
naura
NPC
odklejka (odkleić się, odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja (czynność), odkleja (osoba))
onuca
pokemon
rel
robi wrażenie
siedemnaście (hehe 17)
sigma (sigma male)
slay
sus
twoja stara (twój stary/ twoja matka/ twój ojciec)

Jeśli coś może zaskakiwać, to z pewnością obecność w tym gronie słowa łymyn, mającego w pogardliwy sposób traktować zachowania kobiet. Wzbudza to nasze zdziwienie, tym bardziej że dwa lata temu również pogardliwe określenie julka zostało usunięte z konkursu właśnie ze względu na swój charakter. Jury konkursu Młodzieżowego Słowa Roku zostało wówczas bardzo mocno skrytykowane za „naruszenie wolności słowa”.

Film promujący start plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 

Śpiulkolot

Zeszłorocznym zwycięzcą, ku zaskoczeniu wielu osób, okazał się śpiulkolot. Na podium tuż za nim znalazły sią naura oraz twoja stara. W taki sposób jedna z członkiń jury podsumowała zeszłoroczną edycję plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku:

Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox)”.

– Anna Wileczek, członkini jury plebiscytu.
Oto 20 słów, które powalczą o miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022

Poznaliśmy 20 słów, które powalczą o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Sprawdź listę nominowanych wyrażeń! Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Dwadzieścia najpopularniejszych młodzieżowych słów roku Konkurs […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →