Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 rozstrzygnięty!

Podziel się newsem:

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Sprawdźcie, które wyrażenie zdobyło najwięcej głosów.

„Śpiulkolot” Młodzieżowym Słowem Roku 2021

Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został „śpiulkolot”, który zdobył 9 656 głosów i oznacza: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’. Drugie miejsce zajęła „naura”, czyli skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia. Na to słowo zagłosowało 9 401 osób. Ostatnie miejsce na podium zajęła „twoja stara” (6 665 głosów), która funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox)”.

Anna Wileczek, członkini jury plebiscytu
śpilkolot młodzieżowym słowem roku 2021

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – Nagroda Jury

Przyznano także Nagrodę Jury. Wybór kapituły padł na słowo „mrozi”.

Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania

– komentują członkowie Jury

Jury przyznało także jedno wyróżnienie za „odciszyć (się)”, tak uzasadniając ten wybór:

To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli. (…) Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. Odciszyć (się) to na pewno słowo potrzebne

Kolekcja Młodzieżowe Słowo Roku 2021 w sklepie #idęwtango

Przypominamy, że w naszym sklepie idewtango.pl dostępna jest kolekcja ze wyrażeniami wyróżnionymi w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Komu koszulkę ze „śpiulkolotem”?

śpilkolot młodzieżowym słowem roku 2021

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Sprawdźcie, które wyrażenie zdobyło najwięcej głosów. „Śpiulkolot” Młodzieżowym Słowem Roku 2021 Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został „śpiulkolot”, który zdobył 9 656 głosów i oznacza: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’. Drugie miejsce zajęła „naura”, czyli skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – […]

GRUBY MIELZKY z premierowym koncertem klubowym w Poznaniu

Biletomat.pl
60 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →