Akcja uniwersytecka „Daj mu drugą szansę”. Poznajcie Kartoniusza – specjalistę od recyklingu


14 listopada 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Tetra Pak edukuje na temat prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, które powinny trafiać do żółtego kosza, aby można było je poddać recyklingowi i odzyskać z nich cenne surowce.

Problemy z prawidłowym sortowaniem

Tetra Pak, światowy lider w dziedzinie przetwarzania i pakowania żywności, prowadzi właśnie kampanię edukacyjną, której zadaniem jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej (soków, mleka, itp.). Badania przeprowadzone przez Fundację ProKarton wykazały, że 41% badanych ma trudność z wybraniem właściwego pojemnika do sortowania tego rodzaju opakowań, a to właśnie prawidłowe segregowanie odpadów jest kluczowe w procesie recyklingu i budowania gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Z tego powodu kampania ma na celu zachęcenie młodych osób do pogłębienia wiedzy na temat prawidłowego sortowania zużytych opakowań kartonowych i uczynienia z nich ludzi, którzy będą tworzyć nowe standardy w swoim otoczeniu.

Proste zasady – karton po napojach wyrzuć do żółtego kosza

Głównym celem kampanii jest podkreślenie, że właściwe sortowanie opakowań kartonowych po spożyciu soku lub mleka pozwoli im trafić do zakładu recyklingu, gdzie zostaną przekształcone w zupełnie nowe produkty. Dzięki temu procesowi mogą powstać np. chusteczki czy torby papierowe. Jak zatem prawidłowo sortować tego rodzaju opakowania? Wystarczy wykonać trzy proste kroki:

  • Odegnij rogi pustego opakowania kartonowego;
  • Zgnieć karton i zakręć zakrętkę;
  • Wyrzuć opakowanie do żółtego pojemnika. 

Trzy proste posunięcia wystarczą więc, aby dać kartonom po napojach drugą szansę. Jednak, aby to zrobić, trzeba być świadomym – dlatego Tetra Pak ruszyła z kampanią na uczelnię, żeby pokazać młodym ludziom, że sortowanie jest naprawdę proste. 

Przybij piątkę z Kartoniuszem

Jednym z elementów kampanii edukacyjnej Tetra Pak jest akcja, która rozgrywa się na 5 polskich uczelniach. Główną rolę będzie odgrywał Kartoniusz, mechaniczny bohater, przemierzający korytarze każdej uczelni w poszukiwaniu pustych kartonów po napojach, aby wyrzucić je do właściwego, żółtego pojemnika. Jednocześnie robot będzie zachęcał studentów do prawidłowego sortowania odpadów. Poinstruuje on uczestników, że opakowania kartonowe po żywności płynnej należy zgnieść, zakręcić i wyrzucić do żółtego kosza, aby można było ponownie wykorzystać cenne surowce zawarte w opakowaniu. 

Tetra Pak Kartoniusz

Współpraca z młodym pokoleniem

Uniwersytet Warszawski był pierwszą uczelnią, na której w dniach 18-20 października Kartoniusz zachęcał do prawidłowego sortowania opakowań kartonowych. Następnie w Szkole Głównej Handlowej akcja trwała od 24 do 27 października, a od 7 do 9 listopada, mechaniczny bohater jeździł po korytarzach SGGW. Po Warszawie czas na odwiedziny w kolejnych miastach – Katowicach i Rzeszowie:

  • Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w dniach 14-16.11
  • Uniwersytecie Rzeszowskim w dniach 21-23.11. 

Na każdej uczelni kampania trwa 3 dni, w trakcie których studenci mogą uzyskać więcej informacji na temat sortowania i recyklingu opakowań kartonowych. Działania potrwają do końca listopada. 

Czy takie akcje mają sens? Oczywiście – każda mała zmiana, wprowadzona w indywidualnych nawykach, jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększania poziomu recyklingu w naszym kraju.

Materiał reklamowy na zlecenie marki Tetra Pak.

Tetra Pak edukuje na temat prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, które powinny trafiać do żółtego kosza, aby można było je poddać recyklingowi i odzyskać z nich cenne surowce. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →