kadr z serialu „Dżentelmeni”

Witajcie w dżungli. 7 seriali, które warto poznać po obejrzeniuDżentelmenów


22 marca 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Skończyliście nowy serial Guya Ritchiego? Mamy dla was kilka serialowych propozycji, które mają podobny klimat, co Dżentelmeni.

Co po Dżentelmenach?

Gdy pięć lat temu Guy Ritchie przedstawił światu Dżentelmenów, komedię kryminalną o eleganckim świecie arystokracji krzyżującym się z przestępczym półświatkiem produkcji i handlu marihuaną, mało kto spodziewał się, że brytyjski reżyser tak bardzo polubi swoją kreację, że nakręci na jej podstawie serial, niezwiązany z filmem fabularnie, ale osadzony w tej samej rzeczywistości. Dżentelmeni trafili dwa tygodnie temu na Netflixa i zbierają od tego czasu świetne recenzje. My również serial polecamy, a jeśli zdążyliście go obejrzeć, proponujemy siedem innych, które mogą zapewnić równie pozytywne wrażenia.

Czytaj też: 7 bardzo dziwnych filmów i seriali, na które warto się przygotować

Kaya Scodelario
Kaya Scodelario w serialu „Dżentelmeni”

Peaky Blinders, lata 2013-2022

twórca: Steven Knight

Zaczynamy jednym z najsłynniejszych i najlepszych seriali XXI wieku z wybitną rolą Cilliana Murphy’ego, za którą zasługuje na przynajmniej tyle samo nagród co za Oppenheimera. Choć Peaky Blinders rozgrywa się w mało arystokratycznym przestępczym środowisku Birmingham tuż po I wojnie światowej, a głównymi bohaterami są członkowie gangu, którzy mają zwyczaj wszywania żyletek do swoich czapek, seriale Knighta i Ritchiego całkiem sporo łączy. Między innymi sposób budowania wielowymiarowych przestępczych światów tak, żebyśmy kibicowali ludziom, którym normalnie byśmy nie kibicowali, a także fakt, iż Tommy (Cillian Murphy) – podobnie jak Eddie (Theo James) z Dżentelmenów – stara się z lepszym lub gorszym skutkiem balansować na granicy legalności i nielegalności, zanurzając się w międzyczasie coraz bardziej w przestępczym życiu. Serial to już zamknięta całość. Sześć sezonów fantastycznej rozrywki.

Przekręt, lata 2017-2018

twórca: Alex De Rakoff

Wbrew pozorom Dżentelmeni nie są pierwszą próbą Ritchiego, żeby zbudować serial na bazie jednego ze swoich filmów. W 2000 roku współtworzył telewizyjną wersję Porachunków, ledwo dwa lata po premierze tej kultowej dziś produkcji. Nie wyszło zbyt dobrze, więc reżyser skupił się potem głównie na filmach kinowych, natomiast w 2017 r. – bez udziału Ritchiego – powstał serial oparty na Przekręcie, z Rupertem Grintem (Ronem z filmowego cyklu o Harrym Potterze) w jednej z głównych ról, ekscentrycznego faceta o arystokratycznych korzeniach, który wkręca się za sprawą znalezionej przypadkowo ciężarówki ze złotem w brutalny świat zorganizowanej przestępczości. Nie oszukujmy się, serialowy Przekręt nie jest dziełem wybitnym oraz brak mu ręki Ritchiego do stylizowanej przemocy i dialogów, ale zawiera na tyle atrakcyjnego chaosu i ciekawie pomyślanych scen, że może śmiało posłużyć za deser po Dżentelmenach. Dwa sezony.

Królestwo zwierząt, lata 2016-2022

twórca: Jonathan Lisco

Kolejny w naszym zestawieniu serial, który powstał na bazie słynnego filmu, w tym wypadku mowa o kultowym australijskim Królestwie zwierząt Davida Michôda z nominowaną do Oscara za drugi plan Jacki Weaver w roli ekscentrycznej matki przestępczego rodu. Choć akcja serialu została przeniesiona do słonecznej Kalifornii, a trwająca sześć sezonów całość rozwija na różne sposoby założenia stworzone na potrzeby filmu, dzieło Lisco bywa dosyć wierne oryginałowi. W obu projektach – jak i zresztą w Dżentelmenach – wchodzimy w świat mniej lub bardziej zorganizowanej przestępczości za sprawą osoby z nią niezwiązanej (siedemnastolatka, który po śmierci matki-narkomanki przeprowadza się niechętnie do domu swojej babci, która to właśnie przewodzi przestępczemu rodowi – w serialu zagrała ją Ellen Barkin), obserwując, jak to nowe życie wpływa na uprzednio niewinny umysł. Sześć mocnych i dosyć równych sezonów.

Good Girls, lata 2018-2021

twórczyni: Jenna Bans

A skoro jesteśmy przy motywie osób przypadkowo wiążących się z przestępczym życiem, nie można nie wspomnieć znakomitego, chociaż jakby w Polsce nie do końca zauważonego serialu kryminalnego o trzech borykających się z problemami finansowymi matkach z amerykańskich przedmieść, które postanawiają obrabować lokalny supermarket. Niby się udaje, bo pieniądze się zgadzają, ale bohaterkom nie jest niestety dane zasmakować powrotu do normalności, gdyż ich „działalnością” interesuje się nie tylko policja, ale także szef gangu, który korzystał z tegoż supermarketu do prania brudnych pieniędzy. Zaczyna się na poły komediowa, na poły szalenie dramatyczna przygoda pełna napadów, strzelanin, rodzinnych kryzysów i odkrywania różnych tajemnic, które nie powinny były ujrzeć światła dziennego. W jednej z głównych ról pamiętana choćby z serialu Mad Men Christina Hendricks. Cztery sezony, łącznie pięćdziesiąt odcinków.

Top Boy, lata 2011-2023

twórca: Ronan Bennett

Kolejny niezbyt znany w Polsce serial, tym razem brytyjski, który warto wszędzie promować. Choćby dlatego, że Top Boy to tylko pozornie kryminalny serial o londyńskim półświatku przestępczym, a tak naprawdę wielowymiarowa opowieść o ludziach – zarówno narkomanach, jak i dilerach – którzy starają się stawiać czoła życiowym wyzwaniom. Nie tylko w kontekście używek, ale również zdrowia psychicznego, niechcianych ciąż, walki z demonami przeszłości czy marzeń o wyrwaniu się do innego (bezpieczniejszego?) świata. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi, którzy przewodzą ekipie z fikcyjnego brytyjskiego osiedla, jednak ważny jest tak naprawdę również cały drugi plan. Pierwsze dwa sezony, po cztery odcinki każdy, nie cieszyły się wystarczająco dużą popularnością, więc serial skasowano, po czym dzięki zainteresowaniu rapera Drake’a po kilku latach odnowiono na Netflixie. Łącznie do obejrzenia pięć sezonów.

Fargo, lata 2014-2024

twórca: Noah Hawley

Ostatnia w naszym zestawieniu serialowa produkcja, która powstała bezpośrednio w oparciu o słynny film kinowy (nagrodzone dwoma Oscarami Fargo braci Coen), ale tym razem mamy do czynienia z antologią. Każdy sezon jest osadzony w innym miejscu i w innym czasie, a także opowiada o innych wydarzeniach i (w większości) innych postaciach, jednak wszystkie łączą uniwersalne motywy ludzkiej pazerności i naiwności, czy wręcz głupoty, oraz smoliście czarne poczucie humoru. Wszystkie sezony są w taki czy inny sposób inspirowane różnymi dziełami braci Coen i każdy ma gwiazdorską obsadę (od Billy’ego Boba Thorntona i Martina Freemana w pierwszym po Kirsten Dunst, Ewana McGregora, Jessie Buckley i Jennifer Jason Leigh w kolejnych). A zatem morderstwa, porwania, szantaże, honor, zdrada, przemoc, źle ulokowana miłość i dziesiątki mniej lub bardziej ekscentrycznych postaci. Na razie powstało pięć sezonów.

Ozark, lata 2017-2022

twórcy: Bill Dubuque, Mark Williams

Finiszujemy serialem, który jest zgodnie uznawany za jedną z lepszych produkcji Netflixa, lecz nie mogliśmy go pominąć w zestawieniu tytułów wartych obejrzenia po seansie Dżentelmenów. Oto kolejny przykład mało przystosowanego do przestępczego żywota mężczyzny, który wikła się w coś, co go przerasta (pranie brudnych pieniędzy dla meksykańskiego kartelu), zaś potem z każdym sezonem (powstałe cztery stanowią zamkniętą całość) wsiąka coraz bardziej w świat, którego nie chciał być częścią. I pociąga przy okazji za sobą rodzinę. Ozark jest przez wielu przyrównywany do Breaking Bad, jednak to, co go zdecydowanie wyróżnia, to osadzenie akcji z dala od zgiełku Chicago, Nowego Jorku czy Los Angeles, pośród amerykańskich gór Ozark, w świecie rządzonym zupełnie innymi prawami niż wielkomiejska rzeczywistość, którą bohater znał od podszewki. Najlepiej oglądać Ozark bez większej znajomości fabuły i zwrotów akcji.

Skończyliście nowy serial Guya Ritchiego? Mamy dla was kilka serialowych propozycji, które mają podobny klimat, co Dżentelmeni. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Co po Dżentelmenach? Gdy […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →