Cailee Spaeny w „Civil War”

Gwiazdy jutra. Aktorki i aktorzy, o których niedługo będzie głośno!


12 kwietnia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Mają od kilkunastu do trzydziestu kilku lat i powoli przebijają się do absolutnego mainstreamu. Niedługo nazwiska tych aktorek i aktorów będziecie rzucać z pamięci jak Brada Pitta czy Kate Winslet!

Status gwiazdy za 3,2,1…

W branży rozrywkowej od czegoś trzeba zacząć. Niektóre współczesne gwiazdy przebijały się do świadomości międzynarodowej widowni w niskobudżetowych horrorach, których dziś się wstydzą (jak Jennifer Aniston w Karle lub Leonardo DiCaprio w Critters 3). Inne po swoich filmowych debiutach były na ustach wszystkich (Edward Norton, nominowany do Oscara za Lęk pierwotny). Przyglądamy się dziś siódemce młodych aktorek i aktorów, którzy mają już na koncie mniejsze lub większe sukcesy. Nie osiągnęły jednak jeszcze statusu gwiazdy. Choć wszystko wskazuje na to, że już niedługo się tego doczekają.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Cailee Spaeny w filmie „Civil War”

Czytaj też: Serialowe nowości kwietnia. 7 streamingowych premier, o których warto pamiętać

Cailee Spaeny

Ma dwadzieścia pięć lat, delikatną i nietypową urodę, a na koncie nagrodę aktorską zdobytą na prestiżowym festiwalu w Wenecji. Dostała ją za główną rolę w Priscilli, w której to przyjrzała się wraz z reżyserką Sofią Coppolą trudom życia kobiety, którą świat zapamiętał nade wszystko jako żonę Elvisa Presleya. Spaeny przewijała się już wielokrotnie przez polskie kina, między innymi w Pacific Rim: Rebelii czy Źle się dzieje w El Royale (siostra postaci Dakoty Johnson). Jednakże największą popularność zdobyła rolą samotnej matki z problemami w mistrzowskim serialu Mare z Easttown. Wszystko wskazuje na to, że 2024 r. będzie dla Cailee przełomowy. Priscilla trafiła w większości krajów do dystrybucji kinowej w styczniu i lutym. Od dziś można aktorkę oglądać w Polsce w drapieżnym dramacie akcji Civil War. Za parę miesięcy widzowie na całym świecie będą mogli podziwiać ją w Alien: Romulus, nowym filmie w uniwersum Obcego.

Josh O’Connor

Klasycznie wyszkolony trzydziestotrzyletni brytyjski aktor, o którym najgłośniej było dotąd za sprawą roli księcia Karola w serialu The Crown (O’Connor zdobył Emmy i Złoty Glob oraz był nominowany do Nagrody BAFTA). Czarował też w głośnym brytyjskim romansie Piękny kraj, dystrybuowanym w polskich kinach, oraz szeregu innych niezależnych europejskich produkcji. Aktor wchodzi jednak powoli do wyższej ligi filmowej.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Josh O’Connor w „The Crown”

W zeszłym roku można go było oglądać u boku Kate Winslet i Marion Cotillard w Lee, opowieści o słynnej korespondentce wojennej, zaś za dwa tygodnie do kin trafi wyczekiwany dramat sportowy Challengers w reżyserii Luki Guadagnina (reżysera Tamtych dni, tamtych nocy), w którym O’Connor zagrał z Zendayą. Aktor pojawi się również w osadzonym w czasach I wojny światowej dramacie The History of Sound i nowym projekcie Guadagnina Separate Rooms, gdzie partnerować będzie Léi Seydoux. 

Fred Hechinger 

Dwudziestoczteroletni Hechinger to kolejny w naszym zestawieniu aktor telewizyjny, który stawia coraz śmielej kroki w mniej lub bardziej ambitnym kinie rozrywkowym. Widzowie na całym globie zapamiętali go jako niedopasowanego do otaczającej rzeczywistości syna Steve’a Zahna w pierwszym sezonie Białego Lotosu i amoralnego biznesmena z branży pornograficznej w mini-serialu Pam i Tommy.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Fred Hechinger w „Białym Lotosie”

W filmach zawsze dotąd „tylko” towarzyszył aktorkom i aktorom większego kalibru – Christianowi Bale’owi w Bielmie, Amy Adams i Gary’emu Oldmanowi w Kobiecie w oknie czy Tomowi Hanksowi w Nowinach ze świata – lecz za każdym razem z co najmniej dobrym skutkiem. W tym roku Hechinger pokaże się z zupełnie innej strony w dwóch superprodukcjach – quasi-historycznym spektaklu Gladiator 2 Ridleya Scotta oraz kinie superbohaterskim Kraven Łowca. Innymi słowy, raczej na pewno zaliczy w 2024 r. przełom.

Maya Erskine 

Trzydziestosześcioletnia Erskine to najstarsza oraz być może najmniej rozpoznawalna w Polsce potencjalna gwiazda z naszego zestawienia. Jednak przez ostatnie kilka lat pokazała, że trzeba będzie się z nią liczyć. W amerykańskiej telewizji zabłysnęła współtworzonym przez siebie szalenie kreatywnym serialem komediowym PEN15, w którym, mając trzydzieści lat, zagrała trzynastoletnią fikcyjną wersję siebie.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Maya Erskine w „Panu i Pani Smith”

Pojawiła się też na mocnym drugim planie w serialu Obi-Wan Kenobi, a w perspektywie filmowej ma na koncie choćby Gorzkie wino, debiut reżyserki znanej komiczki Amy Poehler. Wszystkie te pozycje blakną jednakże w obliczu tegorocznego sukcesu, jaki Erskine odniosła wraz z komediowym serialem akcji Pan i Pani Smith. Na razie aktorka celuje wyraźnie w filmy niezależne w typie Sacramento z Kristen Stewart i Michaelem Cerą. Ale mówi się już głośno o tym, że upomną się o nią niedługo znacznie większe produkcje.

Angourie Rice

Dwudziestotrzyletnia Australijka Angourie Rice to swoisty ewenement w naszym zestawieniu, gdyż z jednej strony jest jedną z najmłodszych opisywanych aktorek, z drugiej zaś udowodniła swój ogromny talent i potencjał na gwiazdę filmową już… osiem lat temu. Mowa o filmie Nice Guys. Równi goście, w którym grając na drugim planie, ukradła wszystkie sceny Russellowi Crowe’owi oraz Ryanowi Goslingowi.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Angourie Rice we „Wrednych dziewczynach”

Koleje jej kariery toczyły się potem różnie, ale zaliczyła kilka ważnych wzlotów, między innymi rolę zbuntowanej córki Kate Winslet w serialu Mare z Easttown, występ w finale piątego sezonu Czarnego lustra, a także mocny drugi plan w MCU: jako Betty Brant w Spider-Man: Homecoming, Spider-Man: Daleko od domu oraz Spider-Man: Bez drogi do domu. W 2024 roku gra w musicalowej wersji Wrednych dziewczyn, w roli, która przyniosła dwie dekady temu sławę Lindsay Lohan, a na horyzoncie kolejne ciekawe projekty.

Ariana Greenblatt

Miano najmłodszej aktorki w naszym zestawieniu należy się bezdyskusyjnie szesnastoletniej Arianie Greenblatt, jednak mimo młodego wieku ma ona na koncie sukcesy, o jakich większość starszych koleżanek po fachu może jedynie marzyć. Nie chodzi bynajmniej o małą rólkę młodej Gamory w Avengers: Wojnie bez granic ani występ u boku Adama Drivera w niedorzecznym fabularnie blockbusterze 65, lecz o udział w jednym z największych przebojów zeszłego roku – Barbie, gdzie wcieliła się w dziewczynę krytykującą główną bohaterkę za promowanie złych standardów piękna.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Ariana Greenblatt w serialu „Ahsoka”

Chodzi także o rolę młodej Ahsoki Tano w popularnym serialu Star Wars: Ahsoka, osadzonym w uniwersum Gwiezdnych wojen. Aktorka przebiera dziś w ofertach, a już w sierpniu zobaczymy ją w brutalnym, psychodelicznym i zupełnie nieprzewidywalnym kinie akcji Borderlands, gdzie zagrała u boku Cate Blanchett, Jamie Lee Curtis oraz Kevina Harta. 

Mia McKenna-Bruce

Dwudziestosześcioletnia Mia McKenna-Bruce nie znalazłaby się prawdopodobnie w naszym zestawieniu gdyby nie brawurowa rola w zeszłorocznym kinie inicjacyjnym How to Have Sex, która przyniosła jej między innymi Nagrodę BAFTA dla wschodzącej aktorki oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był to jeden z tych przełomowych aktorskich momentów, których nikt się nie spodziewał, a które nabierają z perspektywy czasu dużego sensu.

Aktorzy i aktorki będzie głośno
Mia McKenna-Bruce w „How to Have Sex”

McKenna-Bruce pojawiała się bowiem na drugich planach ciekawych projektów niezależnych, takich jak Perswazje z Dakotą Johnson, zaliczyła także małe rólki w większych produkcjach typu Czwarty stopień z Millą Jovovich czy serialu Akademia wampirów, ale przed How to Have Sex wiele się o niej nie mówiło. Dziś jest zgodnie uznawana za gwiazdę jutra i w kolejnych latach pojawi się sporo projektów z jej udziałem, jak choćby fantastycznonaukowy serial akcji The Marshlands.

Mają od kilkunastu do trzydziestu kilku lat i powoli przebijają się do absolutnego mainstreamu. Niedługo nazwiska tych aktorek i aktorów będziecie rzucać z pamięci jak Brada Pitta czy Kate Winslet! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →