Zapoznanie z miastem #16: Dzielnice Poznania: Historia Grunwaldu i Sołacza

Zapoznanie z miastem #16: Dzielnice Poznania: Historia Grunwaldu i Sołacza

8 lutego 2024, Czwartek

Schron

Stanisława Taczaka 10, Poznań

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Kto z nas nie kocha spacerów po parku Sołackim?
Kto nie zastanawiał się nad historią zabudowy Grunwaldu?
Choć dziś bez tych fyrtli nie wyobrażamy sobie miasta, to jeszcze na początku XX wieku nie były one jego częścią. Jak w takim razie znalazły się na mapie Poznania? Jak przebiegała ich zabudowa? Kto decydował w jakim kształcie powstaną jako miejskie dzielnice? O tym wszystkim opowie nam Pan Piotr Korduba. Serdecznie zapraszamy!
Piotr Korduba – historyk sztuki, dr hab., adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UAM, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską Poznania. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, członek polskich i zagranicznych stowarzyszeń, Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury, Rady Muzeum przy Muzeum Sztuki w Łodzi, juror w konkursie Sybilla na polskie wydarzenie muzealne. Autor wielu artykułów i książek, w tym: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012); Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Ostatnio wydał Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego (Warszawa 2013) oraz przygotował międzynarodową wystawę oraz publikację Ernst Stewner – niemiecki fotograf Polski/Ernst Stewner – ein deutscher Fotograf in Polen, Marburg 2014 [wraz z D. Poppem].
Poznańska Kamienica:
Mam na imię Asia i jestem przewodniczką miejską po Poznaniu. Należę do Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. Od ponad 2 lat prowadzę na Instagramie profil @poznanska_kamienica, na którym przybliżam historię stolicy Wielkopolski oraz zachęcam do odwiedzania nieoczywistych zakamarków miasta.
Wstęp wolny!
🔵 Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →