Wieczory dla dorosłych. Odkrywa SAMSUNG | Odmienne stany świadomości | Odsłona 73

Wieczory dla dorosłych. Odkrywa SAMSUNG | Odmienne stany świadomości | Odsłona 73

29 września 2022, Czwartek

Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Mamy dla Was ponad 300 multimedialnych i interaktywnych eksponatów, pokazy w Teatrze Wysokich Napięć i spektakle w Teatrze Robotycznym. Będą też spotkania z ekspertami, z którymi porozmawiamy o substancjach psychodelicznych.
📅29 września godz. 19.00 – 22.00 (wejście od 18.45)
Cena biletu 42 zł.

❗️UWAGA❗️Liczba miejsc na pokazy, spektakle i spotkania z ekspertami ograniczona – decyduje kolejność przyjścia.

W programie:
🟣 Czym odurzali się nasi przodkowie?
Co zażywali nasi przodkowie? W jaki sposób eksperymenty z tymi substancjami wpłynęły na polską kulturę? Informacji na ten temat próżno szukać w szkolnych podręcznikach do historii, ale podczas Wieczoru opowie o tym dr Kamil Sipowicz, autor „Encyklopedii polskiej psychodelii”. Rozmowę poprowadzi Maciej Lorenc.

🟣 Psychodeliki i ludzki umysł
Podczas wykładu opowiemy o aktualnych badaniach psychologicznych i neuronaukowych nad substancjami psychodelicznymi. Zaprezentujemy także wyniki projektu, w ramach którego badane były psychologiczne efekty związane z zażywaniem psychodelików w różnych warunkach (np. w domu, na imprezie, na łonie natury). To pierwsze w Polsce duże badanie użytkowników substancji psychoaktywnych.

🟣 Magic mushrooms – od sacrum do tabu i z powrotem
Radykalna zmiana postrzegania „magic mushrooms” nastąpiła w latach 50-tych ubiegłego wieku, kiedy dokładnie zbadano ich stosowanie przez plemiona indiańskie w Mezoameryce. W późniejszych latach opisano substancję zwaną psylocybiną, co stało się min. początkiem rozwoju etnomykologii.
Obecnie grzyby halucynogenne cieszą się sporą popularnością. Sięgają po nie amatorzy żądni niezwykłych doznań psychicznych oraz artyści poszukujący inspiracji. Zajęła się nimi także nauka, która bada nie tylko oddziaływanie zawartych w grzybach substancji psychoaktywnych na ludzki umysł, ale także ich przydatność w walce z różnymi schorzeniami psychicznymi i neurologicznymi (depresja, stres pourazowy, przewlekły ból).
Podczas wykładu dowiesz się:
• ile jest rodzajów grzybów halucynogennych i czym się od siebie różnią
• jakie substancje psychodeliczne są w nich zawarte i jaki jest ich wpływ na organizm człowieka
• na czym polega „bad trip” po ich zażyciu
• jakie są farmakologiczne i medyczne perspektywy wykorzystywania substancji biologicznie aktywnych zawartych w „magic mushrooms”

🟣 Kontrkultura lat 60. – muzyka i psychodelia
Muzyka, przede wszystkim rock i folk, była jednym z głównych elementów światowej kultury młodzieżowej już w latach 50-tych XX wieku, zaś w kolejnej dekadzie stała się nośnikiem ideologii kontrkulturowej. O ile w pionierskich czasach rock’n’rolla (1953-1956) na pierwszy plan wybijał się witalizm i biologiczna energia wykonawców, o tyle dziesięć lat później w twórczości zaczęły przeważać treści związane z rewolucją obyczajową i hasłami wolności bez ograniczeń. W ten sposób w USA w 1965 roku narodził się rock psychodeliczny, a motyw halucynacji i halucynogenów (w różnych kontekstach) zaczął się pojawiać w tekstach piosenek takich grup jak Jefferson Airplane, The Doors, 13-th Floor Elevators, Kaleidoscope, The Jimi Hendrix Experience, Grateful Dead, a także The Beatles, The Who, Pink Floyd, Eric Burdon and The Animals.
Główne wątki wykładu:
• halucynogeny w mitologii hipisowskiej
• przymierze muzyki z hipizmem i rewoltą młodzieżową w Ameryce i Europie lat 60-tych
• czołowi przedstawiciele rocka psychodelicznego
• polityczne konteksty psychodelii w muzyce
• polskie echa rewolty psychodelicznej w muzyce rockowej (Tadeusz Nalepa i Breakout)

🟣 Doświadczenie psychodeliczne – fakty, mity, spekulacje
Doświadczenie psychodeliczne to odmienny stan świadomości, który przeżywamy po zażyciu substancji psychoaktywnej z grupy psychodelików (LSD, meskalina, psylocybina) lub dysocjantów (ketamina, DMT). Dostarcza nam ono w sferze świadomościowo-percepcyjnej doznań podobnych do tych znanych ze snu, dlatego bywa określane jako „sen na jawie”. Jednak o ile sen jest czymś naturalnym, to stan po zażyciu kwasu czy grzybów już nie. Dostarczone z zewnątrz związki chemiczne wywołują zmiany w funkcjonowaniu naszego umysłu i są odpowiedzialne za wszystkie „nienaturalne” efekty. Brzmi niepokojąco? Nic dziwnego. W końcu nie wiemy wszystkiego o neurologicznych i psychologicznych mechanizmach, związanych z doświadczeniami psychodelicznymi. Nawet jeśli nasze dotychczasowe doświadczenia z psychodelikami były pozytywne, warto stosować politykę redukcji szkód i znać najgorsze scenariusze.
• co się dzieje w naszym mózgu podczas doświadczenia psychodelicznego?
• na czym polega integracja doświadczeń psychodelicznych?
• czym jest set & setting?
• co to jest „bad trip” i czy można go uniknąć?
• czy substancje psychodeliczne uzależniają?
Podczas warsztatów porozmawiamy o zagrożeniach jakie niesie ze sobą używanie substancji psychodelicznych i sposobach minimalizowania ich negatywnych skutków.

🔥Teatr Ognia Los Fuegos – lightshow
Living Sensual Disaster
Zapraszamy na taneczno-muzyczno-świetlny spektakl, przygotowany specjalnie na Wieczór dla dorosłych i nawiązujący do rewolty młodzieżowej przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Zostaną w nim wykorzystane reprezentatywne dla tamtego okresu utwory muzyczne oraz motywy graficzne (surrealistyczne, oniryczne, psychodeliczne), wzbogacone iluminacjami światła UV, LED i PIXEL POI.
Wystąpi 4-osobowa grupa tancerzy w ręcznie malowanych fluorescencyjnych strojach i charakteryzacji opartej o bodypainting. Wśród rekwizytów pojawią się lampiony, skrzydła, wachlarze, maski, wstążki, a także specjalne rekwizyty świetlne: buugeng, cube, cyrwheel.

🤖 Teatr Robotyczny – „O królewiczu Ferrycym i królewnej Krystali”
Adaptacja opowiadania Stanisława Lema to pełna namiętności, humoru i przemocy opowieść o pięknej, acz przewrotnej królewnie, i zakochanym w niej szlachetnym królewiczu o złotym sercu. W brawurowej interpretacji RoboThespianów trzeciej generacji.
Głosów postaciom użyczyli: Piotr Fronczewski, Tomasz Kozłowicz, Magdalena Różczka, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Dziurman
Animacje: Szymon Felkel

🌶 Strefa chilloutu
Znakomite trunki serwuje Chmielarnia Multitap

ℹ️ Szczegółowy program i informacje: www.kopernik.org.pl/…/odmienne-stany-swiadomosci
_______________________________
„Wieczory dla dorosłych. Odkrywa SAMSUNG organizowane są we współpracy z firmą Samsung – partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik.
❗️Wieczór dla dorosłych jest wydarzeniem TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH❗️

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →