LOEWE | MAYER | Historie szczecińskie

LOEWE | MAYER | Historie szczecińskie

14 kwietnia 2023, Piątek

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

ARTYŚCI
🔘 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
🔘 Joanna Woś – sopran
🔘 Mariusz Godlewski – baryton
🔘 David Robert Coleman – dyrygent

UTWORY
🔘 Carl Loewe – wybór ballad do utworów Adama Mickiewicza (tłum. Georg Friedrich Alexander von Blankensee) w orkiestracjach Piotra Mossa
– Czaty (Die Lauer) z op. 49;
– Panicz i dziewczyna (Der junge Herr und das Mädchen) z op. 50;
– Trzech budrysów (Die drei Budrisse) z op. 49;
– Pani Twardowska (Frau Twardowska) op. 51,
🔘 Emilie Mayer – wybór pieśni w orkiestracjach Piotra Mossa
– O lass mich dein gedenke z op. 7 (sł. Herman Kletke);
– Wenn der Abendstern der Rose z op. 7 (sł. Helmina von Chezy);
– Das Schlüsselloch im Herzen (sł. Marie Natchusius);
– Du bist wie eine Blume z op. 7 (sł. Heinrich Heine);
– Abendglocken (sł. Johann Nepomuk Vogl);
– Der Erlkönig (sł. Johann Wolfgang von Goethe).

BILETY (25-55 PLN)

Dwoje największych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie! Takiego koncertu jeszcze nie było. Carl Loewe (1796-1869) i Emilie Mayer (1812-1883), mistrz i jego niezwykle zdolna uczennica zabrzmią wspólnie w naszej złotej sali.
Do spotkania tych dwoje wielkich doprowadziło tragiczne wydarzenie: 28 sierpnia 1840 roku ojciec Emilie śmiertelnie się postrzelił (a może był to wypadek?). Wtedy postanowiła opuścić rodzinne miasto (Friedland) i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina (wówczas Stettina). To tu Mayer poznała Loewego, wtedy już bardzo znanego i poważanego kompozytora nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Ten, widząc jej prace, wypowiedział zdanie, które wspominała później do końca życia: “Właściwie nie wiesz nic i jednocześnie wiesz wszystko! Będę ogrodnikiem, który pomoże rozkwitnąć twojemu talentowi, bo ten jest wciąż pąkiem, ale niebawem stanie się najpiękniejszym kwiatem!”.
Loewe dotrzymał obietnicy. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Wkrótce pionierka wśród niezależnych kompozytorek opuściła nasze miasto, by podbijać swoją muzyką słuchaczy w Kolonii, Monachium, Brukseli i Wiedniu. Często wracała jednak do Szczecina i utrzymywała stały kontakt ze swoim mistrzem. Po śmierci Carla Loewego w 1869 roku ku pamięci wielkiego twórcy pieśni powstało towarzystwo jego imienia, któremu Mayer zadedykowała dwie sonaty wiolonczelowe (członkom towarzystwa i ich rodzinom).
Muzycznie rzecz ujmując, XIX wiek musiał być dla Szczecina prawdziwie złotym stuleciem.
Na program tego koncertu składa się wybór pieśni, które pisał zarówno Loewe, jak i Mayer. Oryginalnie napisane na fortepian i głos, w naszej sali symfonicznej zabrzmią w aranżacjach Piotra Mossa na orkiestrę. Partie wokalne wykonają znakomici śpiewacy.
Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadzi maestro David Robert Coleman, doskonały brytyjski dyrygent, który swoją karierę związał z niemieckimi orkiestrami. Był dyrygentem asystentem w Operze Monachijskiej i Berlińskiej, prowadził gościnnie tak renomowane zespoły jak London Philharmonic Orchestra, Berliner Symphoniker czy Orchestre symphonique de Montréal.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →