8. Festiwal Fotografii "W Ramach Sopotu"

8. Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”

7 września 2022, Środa

Sopot

, Sopot

Start: godz. 8:00

Podziel się:

◾️ Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu” odbędzie się w dniach między 𝟮 𝗮 𝟭𝟴 𝘄𝗿𝘇𝗲ś𝗻𝗶𝗮. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest ▪️ 𝗙𝗘𝗡𝗢𝗠𝗘𝗡 ▪️
Otwarcie festiwalu odbędzie się 2 września o 19.00 w Państwowej Galerii Sztuki, zapraszamy!
Program: wramachsopotu.pl/program-festiwalu/
➥ Pojęcie fenomenu w najogólniejszym i potocznym ujęciu oznacza coś wyjątkowego, osobliwego, godnego podziwu, a nawet magicznego. Ale również określa zjawisko, rzecz podlegającą poznaniu i postrzegalną, będącą obserwowalnym obiektem lub wydarzeniem, przedmiot możliwego doświadczenia, który jest jednocześnie drogą do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.
➥ Artyści korzystający w swoich pracach z medium fotografii często posługują się tym elementem i sposobem obserwacji, zakładając możliwość nie tyle zobaczenia samego obrazu, co doświadczania świata, zdarzeń i rzeczy poprzez ten obraz. Sama fotografia jawi się tu jako jedna z najsilniejszych wielo-wrażeniowych metod kwestionowania naszych empirycznych możliwości badania i orientowania się w otaczającym środowisku.
➥ Na tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu, jak w poprzednich latach pojawią się projekty trzech artystów, którzy uczestniczyli w programie rezydencji fotograficznej, będącym już charakterystycznym elementem tego wydarzenia, realizując swoje projekty w Sopocie. Nie obowiązują ich praktycznie żadne ograniczenia merytoryczne czy formalne, mają pełną swobodę w wyborze tematu i sposobu realizacji. Jednak ich metody pracy i podejście do interpretacji podjętych przez nich zagadnień mają wiele wspólnych cech wiążących się z hasłem fenomenu właśnie. Wyrażają tym samym potrzebę nowego spojrzenia na świat, nowej perspektywy, niż ta, którą mieli dotychczas. Poszukują nowej wizji świata, by móc go trafniej interpretować.
➥ W tym roku do programu rezydencyjnego zaprosiliśmy Igora Pisuka, który dzięki scenerii i atmosferze miejsca powrócił wspomnieniami do lat dzieciństwa, Tomasza Kaweckiego, który zafascynował się tematem demonologii kaszubskiej, badając w jaki sposób przenika się z kulturą i tradycjami oraz Sørena Lilholta, artystę pochodzącego z Danii, który posługując się filozofią fenomenologii badał w jaki sposób medium fotografii w subiektywny sposób wpływa na jego obserwacje i możliwość adaptacji w nowej, nieznanej przestrzeni.
➥ Tegoroczny festiwal będzie również obfitował w wyjątkową jak do tej pory ilość fenomenalnych wystaw premierowych, nie pokazywanych dotychczas szerszej publiczności. Swoje indywidualne ekspozycje pokażą: Kacper Kowalski z projektem „Horyzont zdarzeń”, Hubert Humka z wystawą o tytule „Divine” i Patryk Bułhak, który zagości w Sopocie z serią fotografii zatytułowaną „Porzucone córki tygrysa”. Indywidualne wystawy zaprezentują również Agnieszka Sejud, której kuratorem jest Adam Mazur i artystka o pseudonimie Eva Yarrow.
➥ W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście – tym razem w ramach współpracy nadbałtyckiej zaprosiliśmy artystów z Danii. Wspomniany wcześniej Søren Lilholt uczestnik programu rezydenckiego, z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska.
Zapraszamy!
Tekst: Maja Kaszkur, główna kuratorka wystaw
Autorką identyfikacji wizualnej jest Martyna Wędzicka-Obuchowicz.
Autorem zdjęcia widocznego na plakacie jest Hubert Humka.
___________________________
wramachsopotu.pl/
___________________________
▪️ Organizatorzy:
Miasto Sopot, Państwowa Galeria Sztuki
▪️ Współorganizator:
Sopocka Szkoła Fotografii
▪️ Partnerzy:
Danish Art Fundation
Łódzka Szkoła Filmowa
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Goyki 3 Art Inkubator
Galleri Image
Sopoteka
Galeria KIT
Cosma Gallery
2 Zmiany
Klub Sfinx
Lalala Arthotel Sopot
Villa Sentoza
▪️ Sponsorzy:
Port Lotniczy Gdańsk
▪️ Partnerzy Technologiczni:
Holy Art
Fomei
Zeever
Cyfrowe.pl
▪️ Patroni medialni:
TYGODNIK POWSZECHNY
MAGAZYN PISMO
GAZETA WYBORCZA / CJG
FOTOPOLIS / DIGITAL CAMERA
CONTEMPORARY LYNX
SZUM
NN6T
ZWYKŁE ŻYCIE
Trzy Kruki Pictures
Prestiż / Linia
Trójmiasto.pl
Pomorskie
▪️ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Danish Art Foundation.
▪️ Patronat Honorowy – Ambasada Królestwa Danii w Polsce.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →