fot. @sadowsky_media

Podsumowanie miesiąca, czyli TOP 5: wrzesień 2021


08 października 2021

Podziel się newsem:

Mamy nadzieję, że nie przegapiliście najważniejszych wydarzeń minionego miesiąca w świecie muzyki i kultury. Jeśli jednak chcecie się upewnić – sprawdźcie nasze TOP 5 września!

Co się działo we wrześniu 2021?

Choć najważniejsze premiery tego sezonu dopiero przed nami, to okres wydawniczy rozpoczął się już na dobre, a istotnych premier nie brakowało również we wrześniu. Już na początku miesiąca swoim wyjątkowym, urodzinowym wydawnictwem obdarowała nas 20-letnia grupa Happysad. Nie brakowało również istotnych debiutów, do których bez wątpienia zalicza się album Coś się zepsuło od szymonmówi.

Zobacz również: szymonmówi – „Coś się zepsuło”. Album, który przetrwał próbę czasu – recenzja

Happysad – Do rana przyłóż, posłuchaj!

Działo się również za granicą. Imagine Dragons po krótkiej przerwie powrócili w nieco odświeżonym wydaniu z nowym pomysłem na siebie w postaci albumu Mercury – Act 1. Sporo szumu wywołało również najnowsze dziecko Lil Nas XMontero, czy kolejna propozycja od Little SimzSometimes I Might Be Introvert.

Wrzesień to jednak przede wszystkim miesiąc wielkich ogłoszeń. Świat powoli rozbudza się z pandemicznego snu, a artyści coraz śmielej wracają do bookowania tras koncertowych – zarówno tych małych, lokalnych, którymi uraczą nas tej jesieni Brodka, Artur Rojek, Król, Daria Zawiałow czy Kaśka Sochacka, jak i tych największych, w ramach których w bliższym lub dalszym czasie w Polsce wystąpią takie gwiazdy, jak Ed Sheeran, Dua Lipa, Jessie Ware, Maneskin, Shawn Mendes, Martin Garrix, LP i wielu innych.

Ed Sheeran w Polsce koncert
Ed Sheeran – „+ – = ÷ x TOUR”

We wrześniu sporo działo się również w świecie kina i seriali. Platforma Netflix skutecznie umila nam pierwsze jesienne wieczory kontynuacjami swoich najbardziej kultowych produkcji, takich jak Sex Education czy Dom z papieru. Coraz bardziej wypełniają się również afisze kinowe.

Zobacz również: Sex Education” – seriale uczą i wychowują. Recenzja trzeciego sezonu produkcji Netflixa

Wrzesień był również miesiącem, podczas którego nie zabrakło kolejnych istotnych wydarzeń w świecie muzyki. Mogliśmy być świadkami pierwszego festiwalu muzycznego zrealizowanego przy pomocy technologii VR – Freekwencja Festiwal i obserwowaliśmy rozdania kolejnych ważnych nagród dla świata muzyki – MTV VMA 2021. Nie da się również nie wspomnieć o Macie, który zaledwie preorderem swojego najnowszego albumu Młody Matczak bił wszelkie możliwe rekordy sprzedażowe oraz o Bezczelu, który swoją nagłą i zdecydowanie przedwczesną śmiercią sprawił, że miniony miesiąc stał się dla środowiska muzycznego również okresem zadumy.

Bezczel – Niejebajka, posłuchaj!

Sprawdźcie, czym jeszcze żyliśmy we wrześniu 2021!

#1 ABBA powraca z nową muzyką i niecodziennymi koncertami

Wielki powrót kultowego, szwedzkiego zespołu ABBA to coś, czym żyliśmy na samym początku minionego miesiąca. Powrót ten był o tyle ekscytujący, bowiem nie mówimy tu bynajmniej o jakichś tam odgrzewanych kotletach, czy ślepym podążaniu za trendami, aby jeszcze cokolwiek uszczypnąć z tej kariery, a naprawdę rzetelnym i spójnym z tym, co zespół robi do tej pory, powrotem z zupełnie nową muzyką. I nie tylko! Sprawdźcie sami!

Zobacz również: ABBA prezentuje dwa nowe utwory i zapowiada serię wyjątkowych koncertów

ABBA – I Still Have Faith In You, posłuchaj singla!

#2 Oliwka Brazil – mocny i bezkompromisowy debiut

Wrzesień z pewnością był miesiącem kontrowersji w polskim rapie, za którymi stoją kobiety. Najpierw głośno zrobiło się wokół Young Leosi i jej świeżutkiej EPki – Hulanki, po czym wjechała Oliwka Brazil, odziana w barwy Warner Music Poland, ze swoim debiutanckim singlem Big Mommy, na który posypała się fala hejtu i wprost proporcjonalna lawina zachwytów nad tym, że w końcu doczekaliśmy się kobiet w polskim rapie, na wzór Nicki Minaj czy Cardi B, które potrafią wziąć sprawy w swoje ręce.

Zobacz również: Oliwka Brazil zakontraktowana w Warner Music Poland – polska CupcakKe?

Olwika Brazil – Big Mommy, posłuchaj!

#3 Atlvnta debiutuje, czyli nowe wydanie starego Lilly Hates Roses

Kasia Golomska i Kamil Durski, znani niegdyś jako Lilly Hates Roses, powrócili po kilku dobrych latach wydawniczej ciszy, jako zupełnie nowy projekt. Atlvnta to odpowiedź na współczesne trendy, jednak zaprezentowana ze sporą dawką niezależności, unikatowości i własnego pomysłu na swoje brzmienie. Ich debiutancki album to z pewnością nie ślepe podążanie za tym, co się dziś sprzedaje, a przemyślany mix inspiracji, międzygatunkowych fuzji i wrażliwości stojących za nim twórców.

Zobacz również: „Teraz czujemy się bardziej legitni” – wywiad z duetem Atlvnta

ATLVNTA – Od Jutra, posłuchaj!

#4 Miuosh – Pieśni Współczesne. Album, jakiego jeszcze nie było

Od zawsze było wiadome, że dla Miuosha nie ma rzeczy niemożliwych w kontekście muzyki, którą tworzy. Udowadniał to już nie raz czy to łączeniem sił z zupełnie nierapowymi artystami, czy robieniem jednego z największych koncertów w historii polskiej muzyki na Stadionie Śląskim. Jednak tym razem artysta wspiął się na wyżyny kreatywności zapraszając do swojego najnowszego projektu kilkunastu znakomitych wokalistów i łącząc ich z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk, aby wspólnie zinterpretowali stworzone przez niego kompozycje i teksty.

Zobacz również: Raz na milion lat. Recenzja płyty Miuosha i Zespołu Śląsk – „Pieśni Współczesne”

Miuosh, Zespół Śląsk, Julia Pietrucha – Celina, posłuchaj!

#5 Maria Peszek dobitna jak nigdy

Podsumowując miniony miesiąc nie sposób nie wspomnieć także o absolutnej królowej polskiej alternatywy – Marii Peszek. We wrześniu ukazał się jej piąty album Ave Maria, który od początku wzbudzał sporo kontrowersji. Single Virunga, J*bię to wszystko, Barbarka czy tytułowe Ave Maria nie pozostawiały wątpliwości – Maria Peszek jest artystką która nie musi już nić, a może wszystko. I właśnie to, mimo upływu lat daje jej przewagę i sprawia, że z albumu na album jej przekaz staje się coraz mocniejszy i pozbawiony jakichkolwiek ogródek. Przekonajcie się sami!

MARIA PESZEK feat. OSKAR83 – BARBARKA, posłuchaj!

Sprawdźcie również, na co czekamy w październiku 2021

Mamy nadzieję, że nie przegapiliście najważniejszych wydarzeń minionego miesiąca w świecie muzyki i kultury. Jeśli jednak chcecie się upewnić – sprawdźcie nasze TOP 5 września! Co się działo we wrześniu 2021? Choć najważniejsze premiery tego sezonu dopiero przed nami, to okres wydawniczy rozpoczął się już na dobre, a istotnych premier nie brakowało również we wrześniu. […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →