fot. Dagsoon

„Nocna” – nowy, zaskakujący album Pawbeatsa już na streamingach

Podziel się newsem:

Nowy album Pawbeatsa, Nocna, jest już dostępy. Wśród gości znaleźli się Roksana Węgiel, Sarsa, Michał Szczygieł, Zuza Jabłońska, Bisz, VNM, W.E.N.A i wielu innych.

Najbardziej dopracowany i najtrudniejszy w realizacji projekt Pawbeatsa. Nocna już jest

Nocna to piąty album bydgoskiego kompozytora i producenta, Pawbeatsa. Oficjalna premiera tego krążka miała miejsce w nietypowy dzień, bo w niedzielę, 23 maja, kiedy to jej autor świętował swoje kolejne urodziny. Jednak to dopiero dziś krążek trafił na sklepowe półki i na serwisy streamingowe.

Sam Marcin Pawłowski, kryjący się pod pseudonimem Pawbeats, mówi o Nocnej, że jest to: „najbardziej dopracowany i najtrudniejszy w realizacji projekt w jego życiu”. Producent zdecydował się bowiem na dość nietypową formę rejestracji utworów na ten album. Wiele z nich zostało nagranych na setkę, a należy pamiętać, że za brzmienie kawałków z Nocnej odpowiada żywa orkiestra, złożona z kilkudziesięciu muzyków. Taki sposób realizacji wymaga zatem solidnego przygotowania i wielu prób.

Pawbeats feat. Michał Szczygieł – Lodospady (live)

„Setka i mastershot, czyli kulisy powstawania Nocnej

I gdyby tylko o audio chodziło to jeszcze – jak to mówią – pół biedy. Kiedyś artyści nagrywali przecież tylko w taki sposób. Pawbeats postanowił jednak iść o krok dalej i równolegle, rejestrując audio utworów na Nocną, nagrywał również teledyski, będące zapisem wideo tych live session. To jednak wciąż nie jest wierzchołek możliwości bydgoskiego kompozytora. Klipy te zostały bowiem zarejestrowane tak zwanym mastershotem, czyli jednym ujęciem, bez cięć.

Tak powstały teledyski do singli Lodospady z Michałem Szczygłem, Kłam z Qrym i Hanią Sztachańską, Niemożliwość pożegnań z Biszem, Azyl z VNMem i Zuzą Jabłońską oraz najnowszego – Przyjdź po mnie, w którym słyszymy Roksanę Węgiel. Zarejestrowane podczas nagrywania tych sesji utwory trafiły w takiej samej wersji live na ostateczną tracklistę albumu Nocna.

Pawbeats feat. Roksana Węgiel – Przyjdź po mnie (live)

Pawbeatsa powraca do hip-hopu

To jednak nie wszystko, co ma nam do zaoferowania najnowszy album PawbeatsaNocna. Krążek zawiera bowiem 12 utwór, więc mimo całkiem pokaźnej ilości promujących go singli, artysta pozostawił nam jeszcze sporo do odkrycia w dniu premiery płyty.

Nie da się ukryć, że Nocna to zdecydowany powrót Pawbeatsa do hip-hopu, po krótkiej przerwie na bardziej mainstreamowy i popowy album OUT, na którym zaśpiewali tacy artyści jak Ania Dąbrowska, Marcelina, Natalia Grosiak, Xxanaxx, Buslav, Novika, Pola Rise, czy Marika. Artysta sam odnosi się do tego w naszej rozmowie:

Chciałem zatęsknić za rapem i tak trochę „ja wiedziałem, że tak będzie”. Hip-hop mnie wychował, niemniej jako twórca zawsze starałem się robić to, co aktualnie gra w mojej głowie i nie zwracałem do końca uwagi na to, na jakiej półce leży.

Zobacz również: „Jestem zbyt hip-hopowy dla popu” – wywiad z Pawbeatsem

Z kolei Nocna serwuje nam mocne otwarcie w postaci kawałka BlackOUT, gdzie pierwsze skrzypce gra duet dwóch kultowych postaci dla polskiej sceny hip-hopowej, stworzony przez W.E.N.Ę. oraz Gresa. Dalej, Pawbeats zapewnił nam istny rollercoaster wrażeń za sprawą rapowego miszmaszu olschoolu z nową szkołą reprezentowaną przez takich zawodników jak Qry, Kukon, Kabe, be vis, Opał czy Kubańczyk.

Pawbeats feat. Kukon – Prędkość

Bisz, VNM i Pawbeats ponownie razem

Nocna to również seria wielkich powrotów. Banicja Pawbeatsa i Bisza to przecież jeden z najbardziej kultowych kawałków w polskim hip-hopie. Na Nocnej ta dwójka ponownie połączyła siły, efektem czego jest zdecydowanie najmocniejszy lirycznie punkt tego krążka w postaci utworu Niemożliwość pożegnań. Kolejny udany powrót na dyskografię Pawbeatsa zalicza na Nocnej VNM, który zaprezentował się tu w zaskakującym i z pewnością niespodziewanym duecie z młodą wokalistką Zuzą Jabłońską. Ich Azyl, podkreślony nieco orientalnym brzmieniem, rodem z Chakry Pawbeatsa i Kali’ego, to prawdziwe muzyczne schronienie.

Pawbeats feat. Bisz – Niemożliwość pożegnań (live)

Nocna – nie tylko hip-hop

Wbrew pozorom Nocna to jednak nie tylko hip-hop, na co zresztą wskazuje kilka wymienionych już przeze mnie nazwisk. Utwory, w których słyszymy wokalistów reprezentujących scenę popową, takich jak Linia Nocna, Hania Sztachańska, Michał Szczygieł, Sarsa, Roksana Węgiel, czy Zuza Jabłońska sprawiają, że Nocna zyskuje o wiele bardziej unikatowy wymiar, bo dzięki nim, postawienie tego krążka na półce z hip-hopem nie jest już wcale tak oczywiste, choć czysty pop też to nie jest. To po prostu Pawbeats Orchestra. Jedyny w swoim rodzaju, pełen muzycznych fuzji projekt na polskiej scenie, a Nocna to klamra, która w spójną całość zamyka wszystko, co zrobił do tej pory Pawbeats.

Pawbeats Orchestra Nocna
Pawbeats Orchestra

Pawbeats – Nocna, posłuchaj albumu

Pawbeats NOCNA Orchestra wystąpi w Bydgoszczy

Już we wrześniu Pawbeats wystąpi w Bydgoszczy. Nie przegapcie tego koncertu! Bilety do zdobycia na stronie Biletomat.pl.

Nowy album Pawbeatsa, Nocna, jest już dostępy. Wśród gości znaleźli się Roksana Węgiel, Sarsa, Michał Szczygieł, Zuza Jabłońska, Bisz, VNM, W.E.N.A i wielu innych. Najbardziej dopracowany i najtrudniejszy w realizacji projekt Pawbeatsa. Nocna już jest Nocna to piąty album bydgoskiego kompozytora i producenta, Pawbeatsa. Oficjalna premiera tego krążka miała miejsce w nietypowy dzień, bo w […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Pawbeats NOCNA Orchestra w Bydgoszczy

Biletomat.pl
150 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →