W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz | nowa wystawa w MCK!

W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz | nowa wystawa w MCK!

28 października 2022, Piątek

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Rynek Główny 25, Kraków

Start: godz. 18:00

Podziel się:

🔵 Fotografie Justyny Mielnikiewicz pokazują wojnę w Ukrainie inaczej, niż przywykliśmy oglądać ją w mediach. Artystka na pierwszy plan wysuwa ludzkie emocje. Pozwala dostrzec toczącą się w Ukrainie wojnę przez pryzmat historii konkretnych osób. Na zdjęciach nie zobaczymy scen walki ani rannych żołnierzy. Mielnikiewicz w swoim obiektywie ukazuje życie, które mimo codzienności podszytej wojenną grozą, toczy się dalej.
Tak dokumentuje wojnę jedna z najwybitniejszych współczesnych reporterek – Justyna Mielnikiewicz. Jej najnowsze, niepokazywane jeszcze fotografie, będzie można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kultury już od 2 września. Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 września o godz. 18:00.

🔵 Na ekspozycji zaprezentujemy ponad 60 fotografii z lat 2014–2022. Bohaterowie i bohaterki zdjęć to osoby walczące na froncie oraz ich rodziny i pozostali cywile mierzący się z konsekwencjami wojny. Dopełnieniem fotografii są historie spisane przez Mielnikiewicz, które stanowią integralną część wystawy.
Artystka umieszcza swoje opowieści w czasie i lokalizuje je na mapie Ukrainy, fotografuje „z bliska”. Pozwala to widzom lepiej wczuć się w sytuację sportretowanych osób. Dzieła nie są wynikiem pogoni za sensacją, a raczej wyrazem wyjątkowej wrażliwości autorki, która czuje się odpowiedzialna za powierzone jej historie.

🔵 Justyna Mielnikiewicz od wielu lat dokumentuje życie w rejonach objętych konfliktem, przede wszystkim w krajach znajdujących się na terenie byłego Związku Radzieckiego. Temat Ukrainy podjęła po raz pierwszy w 2008 roku, fotografując prorosyjskich Kozaków i proukraińskich Tatarów na Krymie. Po roku 2014 zrealizowała kilka mniejszych projektów, a w 2019 wydała album fotograficzny „Ukraine Runs Through It”. Opowiada w niej o Majdanie i wojnie, która rozpoczęła się w 2014 roku, ale przede wszystkim o codzienności w ogarniętym walkami kraju. Prezentowane na wystawie zdjęcia z 2022 roku, dokumentujące konsekwencje rosyjskiej agresji, stanowią naturalną kontynuację próby zmierzenia się z historią i teraźniejszością Ukrainy.

INFORMACJE:
📅 Ekspozycję „W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz” można zwiedzać od 2 września do 6 listopada 2022 roku na patiu Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
⏰ Godziny otwarcia wystawy: wtorek – niedziela 11:00–19:00 (ostanie wejście 18:30). W każdą środę w godz. 18:00-19:00 zapraszamy na wystawę osoby wrażliwe sensorycznie oraz ze spektrum autyzmu.
🙌 MCK jest dostępne dla WSZYSTKICH. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl.
🎫 Ceny biletów: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł, bilet rodzinny – 20 zł. W każdy wtorek wstęp na wystawę za 5 zł. Zakup biletu będzie uprawniał do zwiedzenia dwóch wystaw prezentowanych w tym samym czasie w MCK: „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” oraz „W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz”.
🐾 Nowej ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program spotkań i oprowadzań, o których będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych MCK oraz na stronie internetowej: mck.krakow.pl/.
📲 Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.

🧑‍💻/🏛 DO ZOBACZENIA ON/OFF-LINE W MCK!

_______
Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek.
Kuratorka: dr Monika Rydiger.
Aranżacja plastyczna: Patrycja Ochman-Tarka, Paulina Ochman. Produkcja wystawy: Karolina Wójcik.
Konsultacja merytoryczna i językowa: Żanna Komar. Tłumaczenie tekstów na język angielski: Nicholas Hodge. Tłumaczenie tekstów na język ukraiński: Andrij Saweneć.
Przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni wystawy: TVP Kultura, Wysokie Obcasy, New Eastern Europe, Lynx Magazine. Stali patroni medialni: TVP3, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture Karnet, Herito.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →