Wyobraź sobie - Eysymont, Mozil, Szymanik

Wyobraź sobie – Eysymont, Mozil, Szymanik

3 sierpnia 2022, Środa

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Artyści: Jarosław Eysymont, Czesław Mozil, Monika Szymanik
Kurator: Monika Krupowicz / Open Gallery

Wystawa „Wyobraź sobie” – przygotowana przez Open Gallery z okazji 40-lecia twórczości Jarosława Eysymonta – prezentuje fascynujący, malarski świat, który artysta odnalazł w miejskiej architekturze Szczecina. Wernisażowi towarzyszyć będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca zdjęcia i album autorstwa Moniki Szymanik, a także recital Czesława Mozila. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

🔷 WYOBRAŹ SOBIE / MALARSTWO JAROSŁAWA EYSYMONTA / GALERIA POZIOM 4.

„(…) Obrazy Jarosława Eysymonta są malarską opowieścią o miejskiej codzienności pośród liszajów trudnej historii, portretem krajobrazu zapomnianego i zdegradowanego, pełnego dwudziestowiecznych blizn wnętrza transgranicznej dzisiaj metropolii, gdzie epoka grynderska miesza się z erą niewinnych czarodziejów. Stanowią one rodzaj osobistego, malarskiego potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych. Wreszcie dzieła Jarosława Eysymonta mają także uniwersalny charakter – są alegorią czasu zapisanego w przestrzeni, utrwaloną na płótnie metaforą pamięci. Wyjrzyj przez okno i wyobraź sobie!”.
Dariusz Kacprzak
historyk sztuki

Jarosław Eysymont – ur. w 1956 r. w Szczecinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom w dziedzinie malarstwa uzyskał w pracowni Jerzego Kałuckiego. Jego ceniona przez krytyków i odbiorców sztuki twórczość stała się trwałym elementem polskiego malarstwa współczesnego. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Kopenhadze, Berlinie, Danii i Szwecji. Uczestniczył również w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, BWA w Szczecinie, Design Centre w Bostonie, w Wystawie Sztuki Polskiej w Hannoverze, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, w Galerii Z w Ystad czy w Guildford Gallery w Melbourne. Obrazy Jarosława Eytsymonta znajdują się one w wielu galeriach i państwowych instytucjach kulturalnych, a także w prywatnych kolekcjach sztuki.
Przez wiele lat artysta współtworzył Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie – jeden z najważniejszych przeglądów sztuki wizualnej w Polsce. Przez prawie dwie dekady upowszechniał także kulturę w Szczecinie i prowadził edukację artystyczną regionalnej młodzieży w ramach działalności Stowarzyszenia Artystów Galeria Sztuki „Piastów 75”, którego jest założycielem. Siedzibą stowarzyszenia jest galeria sztuki i jednocześnie pracownia artysty, w której przez lata odbyły się dziesiątki wystaw, spotkań literackich, wieczorów autorskich i innych wydarzeń kulturalnych skupiających środowiska twórców, krytyków i odbiorców sztuki.

🔷 KAMIENICA W LESIE / FOTOGRAFIE MONIKI SZYMANIK/ GALERIA PRZY CERKWI

Monika Szymanik jest miłośniczką kamienicznego Szczecina. Na podstawie swoich zdjęć, które publikowała na Instagramie, wydała samodzielnie album o stareńkim Szczecinie: „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Na ul. Pocztowej 19 stworzyła przestrzeń dla kamienicznych rozmów o naszym mieście przy kawie i książce.
„Kamienice w obiektywie Moniki Szymanik to nie tylko architektoniczne perły, ale przede wszystkim fantastyczne miejskie opowieści, zawarte w detalach, świetle i przestrzeni” – pisze o fotografiach Moniki Szymanik Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki.

🔷 CZESŁAW MOZIL / RECITAL / HOL

Twórczość Czesława Mozila – piosenkarza, kompozytora, akordeonisty i osobowości telewizyjnej – trudno zaszufladkować, ponieważ doskonale łączy różne style i potrafi bawić się muzyką. W jego piosenkach można odnaleźć elementy kabaretu, rocka, popu i punk rocka. Koncerty Czesława Mozila to zaskakujące widowiska. Sam artysta twierdzi, że wykonuje pop alternatywny z podtekstem punkowym. Dzięki niesamowitej osobowości Czesława, każdy jego występ na żywo to niezapomniane przeżycie.
Czesław Mozil urodził się w 1979 roku w Zabrzu. Jako kilkuletni chłopiec przeprowadził się wraz z rodzicami do Danii, gdzie mieszkał do 28 roku życia. Nie stracił jednak kontaktu z Polską, często ją odwiedzając, również w ramach koncertów. Z czasem wrócił do kraju na stałe.
Ukończył Duńską Królewską Akademię Muzyczną. Założył zespół Tesco Value, ale dopiero polsko-duńska formacja „Czesław Śpiewa” odbiła się echem na scenie muzycznej. Popularność przyniósł mu udział w koncercie zespołu Hey z cyklu MTV Unplugged w 2007 roku. Kilka miesięcy później na rynku ukazał się pierwszy album grupy, zatytułowany po prostu „Debiut”. Trzy miesiące od premiery krążek otrzymał status platynowej płyty. Od tego czasu pojawiło się 5 kolejnych wydawnictw.

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

Wystawa WYOBRAŹ SOBIE

Wernisaż: 3 sierpnia 2022 r. / godz. 19:00
Finisaż: 15 września 2022 r. / godz. 19:00

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Malopolska 48

📘 Podczas wystawy zaprezentowany zostanie także katalog malarstwa Jarosława Eysymonta „Wyobraź sobie” wydany z okazji 40-lecia twórczości artysty.

Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Galeria Poziom 4., Kamienica w lesie
Mecenat: Miasto Szczecin, Remondis, EuroAfrica, Hania Beza, Heritage Magnolia Gin
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →