WILLIAMS | Harry Potter

WILLIAMS | Harry Potter

10 maja 2024, Piątek

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

UTWORY
🔘 John Williams, Patrick Doyle, Alexandre Desplat – Harry Potter suita symfoniczna
🔘 John Powell – Jak wytresować smoka (How To Train Your Dragon)
🔘 Paul Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika
ARTYŚCI
🔘 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
🔘 Maria Sydor – dyrygent

To już w Filharmonii tradycja, że co roku w maju zabieramy Państwa do świata najlepszej muzyki filmowej. W ubiegłym sezonie była to muzyka z filmu Gwiezdne wojny, tym razem w naszym koncertowym menu: Harry Potter – suita symfoniczna! Przygody młodego czarodzieja opowiedziano w sumie w ośmiu filmach. Saga stała się wielkim kasowym sukcesem. Filmy o przygodach Harry’ego Pottera, nakręcone w latach 2001-2011, zarobiły na całym świecie 7,7 mld dolarów (za: filmweb.pl).
Na suitę, która otworzy nasz koncert, składają się najsłynniejsze muzyczne motywy z filmów o Harrym Potterze, które napisali John Williams (ur. 1932), jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii (56 nominacji do Oscara, w tym 5 statuetek), autor muzyki do części: Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic i Harry Potter i więzień Azkabanu, Patrick Doyle (ur. 1953), twórca ścieżki dźwiękowej do części Harry Potter i Czara Ognia oraz Alexandre Desplat (ur. 1961), którego muzykę słychać w Harrym Potterze i Insygniach Śmierci. Części I i II.
Po przerwie powrócimy do świata magii i czarnoksiężników, a to za sprawą kolejnych utworów. Usłyszymy muzykę z głośnego filmu twórców Shreka i Madagaskaru, który doczekał się aż trzech kolejnych części. Mowa tu oczywiście o słynnym filmie Jak wytresować smoka, do którego muzykę napisał John Powell (ur. 1963). Jest on zresztą autorem muzyki do prawie 70 innych filmów, za którą był kilkakrotnie nominowany do Grammy i Oscara.
Ten dosłownie magiczny wieczór zakończy Poemat symfoniczny Uczeń czarnoksiężnika francuskiego kompozytora Paula Dukasa (1865-1935). Utwór opatrzony jest podtytułem Scherzo według ballady Goethego, a to dlatego, że powstał z inspiracji wierszem Goethego z 1797 roku pod tym właśnie tytułem. Fabułę opowiedzianą w wierszu pokrótce można streścić tak: pod nieobecność czarnoksiężnika uczeń pragnie przetestować siłę nabytych magicznych mocy. Zaklina więc miotłę, aby ta nosiła wodę. Sztuczka się udaje i wody przybywa. Jednak gdy robi się jej niebezpiecznie dużo, uczeń orientuje się, że nie pamięta już, w jaki sposób może odwołać zaklęcie. Przerażony, że niechybnie doprowadzi do zalania całego domu, rozłupuje miotłę siekierą na pół, co tylko pogarsza sprawę. Bo teraz już dwie miotły nieustannie noszą wodę. Wszystko jednak kończy się happy endem, sytuację ratuje bowiem czarnoksiężnik. To właśnie tę zabawną historię opowiada utwór Dukasa, jest to więc dzieło muzyki programowej, czyli mającej konkretny temat. Jest to także najsłynniejszy i najczęściej wykonywany utwór francuskiego kompozytora. I choć nigdy nie był pisany na potrzeby wielkiego ekranu, został wykorzystany w animowanym filmie Walta Disneya Fantasia z 1940 roku, w którym w rolę tytułowego ucznia wcieliła się sama Myszka Miki. Dzięki temu sława tego utworu wyszła poza ściany sal koncertowych i stał się on powszechnie znany także i szerszej publiczności.
W ten wieczór z muzyką filmową Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi maestra Maria Sydor, znakomita młoda dyrygentka, asystentka dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta szczecińskich filharmoników.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →