Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas | nowa wystawa w MCK

Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas | nowa wystawa w MCK

11 lutego 2023, Sobota

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Rynek Główny 25, Kraków

Start: godz. 11:00

Podziel się:

🔵🟩 „Wędrujące obrazy” to pierwsza wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – obecnie najważniejszej reprezentantki romskiej sztuki współczesnej – po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji. W Galerii MCK pokażemy szeroki wybór prac artystki z lat 2017-2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Zaprezentujemy także nowe dzieła, które skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci.
Zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga–Tas”, który odbędzie się w czwartek 1 grudnia o godz. 18:00 w MCK. Do zobaczenia!

🟧🟡 Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie malarstwem renesansowym, ale także codziennością. Z jednej strony, przeobraża na swój użytek najbardziej znaczące motywy dziedzictwa europejskiego i sztuki nowożytnej. Z drugiej, bada i wykorzystuje fotografie z rodzinnych archiwów.
🟥🟪 Pierwsza część wystawy, zatytułowana „Atlas” to prace różnych autorów – tych mniej i bardziej znanych – pochodzące z różnych kolekcji, wykonane w rozmaitych technikach, które ilustrują stereotypowy sposób postrzegania Romów. W kolejnych salach będziemy mogli zobaczyć dzieła Małgorzaty Mirgi-Tas, będące próbą odczarowania narzuconych wizerunków, a także formą osobistej i zbiorowej autoprezentacji. Zostały one podzielone na sześć grup: „O fotografis” (Fotograf) „Newo Rom – newo drom” (Nowy człowiek/nowy Rom – nowa droga) „Siukar Manusia” (Dobrzy/wspaniali ludzie), „Olbrzymki” i „Wyjście z Egiptu”. Artystka podejmuje między innymi zagadnienia złożonej romskiej i polskiej tożsamości, dekolonizacji romskiego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz Zagłady Romów i Sinti.

⚪️🟨 Ważnym źródłem inspiracji dla Małgorzaty Mirgi-Tas są romskie kobiety, które bardzo często czyni bohaterkami swoich prac. To członkinie rodziny, najbliższe współpracowniczki, zaprzyjaźnione artystki i aktywistki – postacie zasłużone dla społeczności romskiej. Ten swoisty feminizm mniejszości ma na celu dekonstruowanie stereotypowego wizerunku romskich kobiet, utrwalonego przez wieki w kulturze wizualnej.
🟠🟢 Artystka tworzy swoje monumentalne obrazy i parawany ze skrawków materiałów oraz fragmentów ubrań. Często wykorzystuje w tym celu tkaniny i osobiste przedmioty podarowane jej przez najbliższych. Hipnotyzujące, wibrujące bogactwem barw, faktur i szczegółów kolaże, patchworki czy instalacje opowiadają historie, obok których nie można przejść obojętnie.

INFORMACJE:
📘 Wystawie towarzyszyć będzie katalog wydany w polskiej i angielskiej wersji językowej, w którym obok tekstów kuratorów, Natalii Żak i Wojciecha Szymańskiego, znalazły się eseje Anny Mirgi-Kruszelnickiej, Anny Markowskiej, Weroniki Kobylińskiej, Moniki Weychert oraz Aleksandry Szczepan.
📅 Ekspozycję „Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas” można zwiedzać od 2 grudnia 2022 r. do 5 marca 2023 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
⏰ Godziny otwarcia galerii: w czwartki w godz. 15:00–19:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.
🎫 Ceny biletów: bilet normalny – 25 zł, bilet ulgowy – 15 zł, bilet rodzinny – 35 zł. W każdy piątek wstęp na wystawę za 5 zł.
🙌 Galeria MCK jest dostępna dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
👀 Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program oprowadzań i spotkań, o których będziemy na bieżąco informować w naszych mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej: mck.krakow.pl/.
🤝 Partnerem wystawy jest Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie.
📲 Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.

🧑‍💻/🏛 DO ZOBACZENIA ON/OFF-LINE W MCK!

____
Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek.
Kuratorzy: Wojciech Szymański, Natalia Żak.
Aranżacja plastyczna: Magdalena Paleczna.
Produkcja: Dorota Kosiec.
Współpraca przy produkcji prac / Studio artystki: Halina Bednarz, Małgorzata Brońska, Stanisława Mirga.
Współpraca ze strony Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie
Teresa Bobek.
Sponsor: Sphinx. Stali patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture, HERITO. Patroni medialni wystawy: TVP Kultura, Zwierciadło, wysokieobcasy.pl, prestoportal.pl, Romano Atmo.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →