WARSZTATY: Kintsugi | Pokój na lato

WARSZTATY: Kintsugi | Pokój na lato

10 sierpnia 2022, Środa

Pokój na lato

Towarowa 25, Warszawa

Start: godz. 18:00

Podziel się:

W czasach, gdy żyjemy bardzo szybko, rzadko znajdujemy czas na naprawianie uszkodzonych rzeczy. Na ogół je wyrzucamy i – nie oszczędzając natury – kupujemy nowe.
Kintsugi to tradycyjna japońska technika naprawy ceramiki i porcelany. Po japońsku kintsugi dosłownie oznacza „łączenie złotem” (kin – złoto, tsugu – łączyć). Faktycznie jednak jako spoiwa używa się laki – żywicy z drzewa sumaka lakowego. Zamiast laki naturalnej, która czasami wywołuje alergie, można zastosować lakę syntetyczną. Ostateczne wykończenie stanowi zazwyczaj złoty pył naprószony na podkład z czerwonej laki.
Kinstugi nie jest zwykłym rzemiosłem, ale metaforyczną sztuką – to tchnienie nowego życia w zniszczone, rozbite na kawałki czarki do herbaty czy inne naczynia. Rzemiosło to narodziło się w XV wieku, za panowania shoguna Yoshimasy Ashikagi, który zapragnął naprawić swą ulubioną czarkę. W tym czasie rozpowszechniła się również sztuka ceremonialnego parzenia herbaty Sadō oraz filozofia wabi-sabi, zgodnie z którą piękno jest równoznaczne z prostotą kształtów i pewną dozą niedoskonałości. Dla Japończyków kintsugi to głównie warsztat pracy nad sobą, lekcja pokory, cierpliwości i skupienia. Dla nas może stać się inspiracją i chwilą zastanowienia się nad wartością rzeczy materialnych. Może też być metaforą naszego własnego życia, w którym często różne wydarzenia, takie jak kataklizmy naturalne, wojny i inne traumy pozostawiają blizny. Od nas zależy czy będziemy chcieli je ukryć czy wydobyć i umownie „ozdobić złotem”.
🔹 Warsztaty poprowadzi Joanna Koryciarz-Kitamikado. Z zawodu i zamiłowania historyk i konserwator dzieł sztuki, z pasji propagator kultury i sztuki japońskiej, szczególnie laki i ceramiki. Uwielbia rzeczy wykonane ręcznie, w których zaklęta jest dusza artysty-rzemieślnika.
📍 Wstęp na warsztaty jest wolny! Na zajęcia obowiązuje rejestracja, która rusza 8 sierpnia w poniedziałek o godzinie 12:00.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →