StrefaEtno | Teresa Mirga | koncert i warsztaty

StrefaEtno | Teresa Mirga | koncert i warsztaty

17 października 2021, Niedziela

Strefa

Św. Tomasza 31, Kraków

Start: godz. 17:00

Podziel się:

StrefaEtno / Teresa Mirga i Kałe Bała / koncert i warsztaty / 17.10 / ul. św. Tomasza 31
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Liczba miejsc ograniczona – kup bilet online! 🙂
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
• 17:00 – warsztaty pieśni romskich / tradycja muzyczna Bergitka Roma
• 20:00 – koncert zespołu Kałe Bała
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Warsztaty i koncert realizowane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa covid-19. Liczba miejsc ograniczona.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
TERESA MIRGA | Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Obok utworów autorskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Bergitka Roma.
Twórcze poszukiwania Teresy Mirgi, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006), z zespołem Kałe Bała nagrała kilka płyt, nagrywała m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji.
Obok utworów własnych artystki i melodii Romów węgierskich, usłyszymy pieśni należące do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych, jak i nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie Teresa Mirga muzycy jej zespołu Kałe Bała ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.


Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →