Steve Reich: Six Pianos w NOSPR

Steve Reich: Six Pianos w NOSPR

4 kwietnia 2022, Poniedziałek

NOSPR

Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Start: godz. 20:00

Podziel się:

04.04.2022 SIX PIANOS W NOSPR!
● Gregor Schwellenbach
● Erol Sarp (Grandbrothers)
● Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick)
● Paul Frick (Brandt Brauer Frick)
● Kai Schumacher
● John Kameel Farah
___________________________________________________
🔵Program koncertu:
Terry Riley: Keyboard Study – 15-20 min.
Kompozycje pianistów: Schwellenbach, Schumacher, Sarp, Farah, Brandt and Frick – 40 min.
Steve Reich: SIx Pianos – 25 min
___________________________________________________
🔵 Nowoczesna pianistyka na sześć instrumentów 04 kwietnia 2022 roku w NOSPR zagra kolektyw Six Pianos, złożony z czołowych, neoklasycznych wirtuozów. Oprócz świeżej interpretacji idei Steve’a Reicha, w programie koncertu znajdą się rozmaite kompozycje solowe wykonywane w różnych kombinacjach przez wszystkich zaproszonych pianistów.
___________________________________________________
🔵 W skład kolektywu SIX PIANOS wchodzą muzycy dobrze znani katowickiej publiczności. Gregor Schwellenbach występował na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice w 2013 roku wraz z projektem 20 Jahre Kompakt Records. Daniel Brandt i Paul Frick (Brandt Brauer Frick) przed katowicką publicznością występowali dwukrotnie. Grandbrothers, w skład którego wchodzi Erol Sarp, prezentowali się na festiwalu oraz w Jazz Club Hipnoza (official venue profile), a także podczas koncertu promującego Nową Muzykę na antenie Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Skład dopełniają inni znakomici pianiści – Kai Schumacher i John Kameel Farah. Cała szóstka to muzycy najwyższej klasy, łączący nadludzkie umiejętności z nieograniczoną wyobraźnią. Każdy z nich związany jest z repetycyjnym minimalizmem i uważa Steve’a Reicha za jedną z największych inspiracji.
___________________________________________________
🔵 Punktem wyjścia dla kolektywu Six Pianos była właśnie kompozycja Steve’a Reicha o tym samym tytule oraz szeroko komentowany, wspólny koncert w Filharmonii w Kolonii w maju 2016 roku. Od tamtego czasu grupa stworzona przez Gregora Schwellenbacha prezentuje na świecie to klasyczne już dzieło w wyjątkowej, odświeżonej interpretacji. Zgodnie z jego tytułem, utwór „Six Pianos” to minimalistyczna kompozycja przeznaczona dla sześciu pianistów. Utwór miał premierę w 1973 roku. Pierwotny tytuł brzmiał „Sklep z fortepianami” i właśnie w takim miejscu miał zostać wykonany po raz pierwszy. Ostatecznie Steve Reich zdecydował się na salę koncertową i sześć instrumentów umieszczonych obok siebie, co pozwoliło na zsynchronizowanie precyzyjnych partii.
___________________________________________________
🔵 Six Pianos to jeden z ulubionych przez fanów utworów Reicha. Sześć fortepianów odtwarza nakładające się zmiany i prowadzi liczne wariacje na temat zwodniczo prostych figur melodycznych. Utwór rozwija się powoli i tak delikatnie, że nie będziesz pamiętać, co różniło początek od końca. Wszystko się zmienia, ale jednocześnie wszystko trwa w najlepsze! To będzie wyjątkowy koncert!
___________________________________________________


Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →