Rewolucja Kopernika – premiera pokazu w Planetarium

1 marca 2023, Środa

Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Start: godz. 10:30

Podziel się:

👁️ Dlaczego Mikołaj Kopernik musiał mieć dobry wzrok? Jak wyglądałby świat bez jego rewolucji? Czy obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest zgodny z faktami? Zapraszamy na nowy pokaz w Planetarium, który wyjaśni czym był „przewrót kopernikański” i jakiego przewrotu w nauce możemy się jeszcze spodziewać.
✨🔭 Kiedy 500 lat temu Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo do obserwacji musiało mu wystarczyć oko. Korzystał przy tym ze specjalnych przyrządów – kwadrantu, trójkąta paralaktycznego i sfery armilarnej. Dzisiaj nocne niebo obserwujemy przez ogromne teleskopy, gwiazdozbiory możemy sprawdzić w aplikacji na smartfonie, a do zobrazowania nieba służą nam planetaria.
🚀 Wszystko to zawdzięczamy mniejszym i większym postępom dokonywanym w nauce. Takie, które wywróciły do góry nogami naszą wiedzę o świecie, nazywamy dziś przewrotami kopernikańskimi lub rewolucjami naukowymi. Myśl polskiego astronoma – stawiająca w centrum naszego układu planetarnego Słońce – potrzebowała wielu lat, by oficjalnie stać się powszechnie uznawanym podstawą nowoczesnej nauki.
🪐 Rewolucja Kopernika to pokaz przygotowany z okazji obchodów 550. urodzin polskiego astronoma. Rozpoczyna się prostym pokazem nieba i rekonstrukcją dawnego modelu Ptolemeusza, aby później zobrazować model zaproponowany przez Kopernika. Okiem detektywa spojrzymy na obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki i z bliska przyjrzymy się Układowi Słonecznemu, aby zastanowić się, jakie tajemnice nadal przed nami skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym „Kopernikom”.
🎥 Premiera pokazu: 1 marca 2023 roku
Czas trwania: 45 minut
Wiek: 10+
Zapraszamy wszystkich, dzieci i dorosłych, pasjonatów astronomii i historii, a także samej nauki. Tutaj dowiecie się tego, czego nie mówiono w szkole!

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →