Rescheduled: Clannad Official Event, Klub Stodoła, 05.05.2022

Rescheduled: Clannad Official Event, Klub Stodoła, 05.05.2022

5 maja 2022, Czwartek

Klub Stodoła

Stefana Batorego 10, Warszawa

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Koncerty Clannad zaplanowane 2021 rok zostają przełożone na 2022 rok:

8.05.2021, klub Stodoła, Warszawa 👉 5.05.2022, klub Stodoła, Warszawa
5.05.2021, klub Studio, Kraków 👉 6.05.2022, klub Studio, Kraków
6.05.2021, klub Studio Kraków 👉 7.05.2022, klub Studio, Kraków
7.05.2021, klub Stodoła, Warszawa 👉 4.05.2022, klub Stodoła, Warszawa
Zachowaj swój bilet, ponieważ będzie ważny na nową datę. Bądźcie bezpieczni i dbajcie o siebie.

Clannad (wywodzący się ze słowa „klan”, w języku greckim „rodzina”) został utworzony w 1970 roku przez rodzeństwo Moya, Ciarána i Pól Brennana oraz ich wujków Noela i Pádraiga Duggana (który niestety zmarł w 2016 roku). Niedługo później zespół liczył już 6 członków po tym jak dołączyła do niego Enyia Brennan, która w tamtym czasie odnosiła również sukcesy w karierze solowej. Wielokrotnie nagradzany zespół bez wątpienia zrobił więcej niż jakakolwiek inna grupa, aby przekazać irlandzką muzykę i język irlandzki światowej publiczności. Łącząc elementy tradycyjnej muzyki irlandzkiej i bardziej współczesnego folku, new age i rocka stworzyli wyjątkowo unikalne i eteryczne brzmienie. Połączenie nostalgicznych melodii i hipnotyzującego wokalu jest ponadczasowe i jednocześnie przemawia do światowej publiczności w każdym wieku.
Po minionej dekadzie, podczas której wydali pięć niezwykle wpływowych i przełomowych albumów, w 1982 roku Clannad zyskał większą rozpoznawalność po nagraniu ścieżki dźwiękowej do serialu telewizyjnego „Harry’s Game”, który poruszał problemy Irlandii Północnej. Utwór stał się komercyjnym sukcesem po wydaniu go w formie singla, osiągając 2. miejsce na liście najczęściej odtwarzanych utworów radiowych w Irlandii i 5. w Wielkiej Brytanii, otrzymał również nagrodę Ivor Novello oraz został wykorzystany w filmie Patriot Games. Jest to jedyny hit zaśpiewany w całości w języku irlandzkim.
Oprócz niesamowitych osiągnięć tej ponadczasowej piosenki, w 1984 roku Clannad zdobył nagrodę BAFTA w kategorii „Best Original Television Music” za ścieżkę dźwiękową z albumu „Legend” (stając się pierwszym irlandzkim zespołem, który zwyciężył w tej kategorii), na którym znalazła się muzyka wykorzystana później w serialu Robin Of Sherwood. W ciągu dwóch dziesięcioleci, zespół zdobył nagrodę Grammy („Najlepszy album New Age” za album „Landmarks” z 1999 roku), Billboard Music Award oraz nagrodę BBC 2 Folk Award (za całokształt twórczości).
Clannad współpracował z wieloma różnymi artystami, w tym Brucem Hornsby, Steve Perry, JD Souther, Paul Young i Duke Special, ale jak dotąd do najbardziej udanych kooperacji zaliczają współpracę z ich entuzjastycznym zwolennikiem i fanem, Bono z U2. Artysta ogłosił, że piosenkarka Moya jest „jednym z największych głosów jakie ludzkie ucho może doświadczyć”, Bono połączył swoje siły z zespołem w utworze, który nadał tytuł wydawnictwu In A Lifetime.
Album IN A LIFETIME zawiera niesamowite i ponadczasowe utwory Clannad, które ukazały się na 16 albumach studyjnych i stały się swego rodzaju dziedzictwem, które wpłynęło na pokolenie muzyków i artystów z Irlandii.
IN A LIFETIME to wieloformatowa, obejmująca cały dorobek artystyczny antologia, zawierająca utwory z 50-letniej kariery zespołu Clannad.


Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →