Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910

3 grudnia 2022, Sobota

Muzeum Narodowe w Warszawie

al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Start: godz. 10:00

Podziel się:

🌫️ Zapraszamy na wystawę „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej przekrojowa prezentacja twórczości artystów i artystek ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Wśród pokazywanych prac znajdzie się m.in. obraz „Melancholia” Edvarda Muncha.
🌫️ W siedmiu salach znajdzie się 105 dzieł, które przyjadą do MNW z 22 muzeów i galerii w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii. Poza wspomnianym obrazem Edvarda Muncha na wystawie będzie można poznać prace takich artystów i artystek jak Anna Ancher, Michael Ancher, Nicolai Astrup, Richard Bergh, Akseli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Vilhelm Hammershøi, Hanna Hirsch-Pauli, Marie Krøyer, Peder Severin Krøyer, Carl Larsson, Erik Werenskiold, Anders Zorn.
🌫️ Emocjonalny wymiar malarstwa oraz relacja człowieka z przyrodą to główne wątki ekspozycji. Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół tematów charakterystycznych dla sztuki Północy, takich jak przyroda, dom i rodzina, mity i legendy, ludowość, pejzaż nastrojowy oraz psychika człowieka. Poruszone zostaną dwa zagadnienia z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność malarek oraz kolonii artystów w Skagen.
🌫️ Sztuka krajów Północy z przełomu XIX i XX wieku cieszy się popularnością wśród odbiorców i uznaniem krytyków na całym świecie. Dzięki wystawom zorganizowanym w Skandynawii, Europie Zachodniej i w USA publiczność mogła się przekonać o najwyższym poziomie artystycznym malarstwa nordyckiego i jego wyjątkowości na tle europejskim. Dzieła z tego regionu można znaleźć w kolekcjach najważniejszych muzeów na świecie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przybliży to wyjątkowe malarstwo polskiej publiczności.
🌫️ Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń dotyczących kultury krajów Europy Północnej, tamtejszego designu, relacji człowiek–natura, koncepcji życia i wychowania, sposobu malowania obrazów, w tym oddawania kolorów i gry światła. Program jest przygotowany z myślą o młodzieży, rodzinach, dorosłych, seniorach oraz osobach z niepełnosprawnościami. Zostanie wydany ilustrowany katalog, który będzie pierwszą w Polsce publikacją na temat sztuki nordyckiej.
👤 Kuratorzy: Agnieszka Bagińska, Wojciech Głowacki
👥 Instytucja partnerska:
Gothenburg Museum of Art
👥 Patronaty honorowe:
Ambasada Królestwa Danii w Warszawie, Ambasada Finlandii w Warszawie, Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Ambasada Szwecji w Warszawie, Konsulat Honorowy Republiki Islandii w Warszawie
👥 Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
👥 Partner strategiczny wystawy: Fundusze Norweskie i EOG w Polsce oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
👥 Partner wystawy:
PGE Polska Grupa Energetyczna
👥 Mecenas Muzeum:
PKN Orlen
👥 Partner Strategiczny Muzeum:
PZU
👥 Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
PKP Intercity
👥 Współpraca:
AkzoNobel, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
👥 Patroni medialni:
Onet, TVP Kultura, Zwierciadło, Sens, ChilliZet

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →