"Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" - spotkanie z autorką Joanną Ostrowską

„Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” – spotkanie z autorką Joanną Ostrowską

1 grudnia 2022, Czwartek

Instytut Kultury Miejskiej

Długi Targ 39/40, Gdańsk

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Dramaty i prześladowanie osób nieheteronormatywnych wciąż są tematem, który nie został w pełni wyczerpany przez historyków badających opowieści o II wojnie światowej i czasach powojennych. O tym, jak przywrócić im pamięć i dlaczego warto to zrobić opowiada dr Joanna Ostrowska, historyczka i badaczka, autorka książki 𝙊𝙣𝙞. 𝙃𝙤𝙢𝙤𝙨𝙚𝙠𝙨𝙪𝙖𝙡𝙞𝙨́𝙘𝙞 𝙬 𝙘𝙯𝙖𝙨𝙞𝙚 𝙄𝙄 𝙬𝙤𝙟𝙣𝙮 𝙨́𝙬𝙞𝙖𝙩𝙤𝙬𝙚𝙟 (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Serdecznie zapraszamy do rozmowy wokół tego tematu.
𝗖𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝗲𝗸, 𝟭 𝗴𝗿𝘂𝗱𝗻𝗶𝗮 | 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴.𝟬𝟬 | 𝗜𝗞𝗠
Wstęp wolny!
ᴊᴏᴀɴɴᴀ ᴏsᴛʀᴏᴡsᴋᴀ – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” za którą została nagrodzona Nike Czytelniczek i Czytelników 2022.
ᴀɴɴᴀ ᴛᴀᴛᴀʀsᴋᴀ – Dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: od magazynów (m.in. VOGUE, PANI, Zwierciadło), przez dzienniki (Gazeta Wyborcza) po portale internetowe (Interia, Onet). Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi (m.in. OFF Camera, HER Docs, WATCH Docs, WFF, Kino Dzieci) jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą. Regularnie uczestniczy w najważniejszych światowych festiwalach, jak Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia czy Berlinale. Bliskie są jej idee feministyczne i ekologiczne. Pracę zawodową łączy z aktywnym rodzicielstwem.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →