„Morowa historia Warszawy” Jerzego S. Majewskiego

6 czerwca 2020, Sobota

Online

, Online

Start: godz. 10:00

Podziel się:

🏥 Jak sprawdzano, czy powietrze jest morowe? 😷 Kiedy w Warszawie pojawiła się plaga szarańczy? 🦗Kim był burmistrz powietrzny? Dlaczego epidemia hiszpanki została w stolicy prawie niezauważona? 🦠 Gdzie znajduje się cmentarz choleryczny?

W każdą sobotę o godz. 10:00 – kolejny odcinek!

Jerzy S. Majewski – varsavianista, historyk sztuki, dziennikarz, autor książek varsavianistycznych i bloga miastarytm.pl – opowie o tym, jak Warszawa i jej mieszkańcy radzili sobie z kolejnymi epidemiami chorób zakaźnych – dżumy, cholery, hiszpanki.

ODC1. Morowe powietrze nad Warszawą
Pierwsza część „Morowej historii Warszawy” poświęcona będzie dżumie, która nawiedziła Warszawę dziewięciokrotnie w XVII wieku.

ODC2. Miasto widmo
Jak Warszawa z ludnego miasta stała się miastem widmem (1707-1713)?

ODC3. Dynastia Wazów ucieka przed dżumą
Czy w czasach zaraz były przywileje dla arystokracji i rodzin królewskich?

ODC4. Hiszpanka czy ukrainka?
Co działo się w Warszawie w czasie epidemii hiszpanki? Dlaczego początkowo chorobę nazywano ukrainką?

ODC5. O uchodźcach i reemigrantach 1918 roku
Kim byli warszawscy uchodźcy i reemigranci? Jak przeciwdziałano wówczas epidemiom? Jak w wyniku powrotów zmieniało się miasto?

ODC6. Ślady cholery
Po epidemii cholery został w Warszawie ślad w postaci cmentarza cholerycznego. Jest mikroskopijny, a otwarto go w 1872 roku na esplanadzie Fortu Śliwickiego.

ODC7. Powroty w 1945 roku
W siódmej części „Morowej historii Warszawy” dowiemy się, w jakich warunkach mieszkali po wojnie warszawiacy, jak radzono sobie bez wody i prądu oraz jak udało się uniknąć wybuchu epidemii.


Zobacz także