Miłość i śmierć z Warszawą w tle. Wykład

Miłość i śmierć z Warszawą w tle. Wykład

27 września 2022, Wtorek

Worek Kości

Bagatela 10, Warszawa

Start: godz. 19:30

Podziel się:

Stolica Polski rzadko kojarzona jest z miejscem wrzącym damsko-męskimi namiętnościami. Tymczasem płonęły tu gorące uczucia które bardzo często dopiero śmierć gasiła. Chociaż przynajmniej w jednym przypadku śmierć była dopiero początkiem udanego związku.
Niewielu współczesnych mieszkańców miasta wie, że konsekwencją namiętności i męskiego temperamentu była konieczność rozebrania jednego z największych kościołów w Warszawie. Dziś mało kto pamięta, gdzie stał. A czy ktoś dzisiaj pamięta, czyje ciało podrzucono w trumnie pod bramę klasztoru kapucynów przy ulicy Miodowej? A to też był finał wielkiej, namiętnej i szczerej miłości.
Gdyby komuś przyszło do głowy ustawić w Sevres wzorzec najbardziej cynicznego polityka, ustawiono by zapewne figurę pewnego napoleońskiego ministra. Tymczasem najbardziej wyrachowany człowiek na świecie uwikłał się w Warszawie w związek do dzisiaj stanowiący zagadkę dla historyków.
Sam William Shakespeare inspirował się krwawymi wydarzeniami dziejącymi się na dworze książąt mazowieckich, gdyż historia miłości jednego z władców pełna była zwrotów akcji niczym brazylijski serial oraz martwych ciał i zbędnej przemocy jak gdyby scenariusz zdarzeń pisał Quentin Tarantino.
Kto pamięta o wielkim skandalu obyczajowym jaki wywołał ślub jednej z najważniejszych osób w II Rzeczypospolitej z sekretarką. A sekretarka znalazła się w otoczeniu tejże osoby w wyniku innego skandalu, który udało się zatuszować.
Któż dzisiaj wspomni imię tego, który narzeczoną zakonserwował w słoiku i wielbił, i kochał, i zabierał w podróże aż do własnej śmierci.
To tylko niektóre tematy jakie poruszymy w związku z wielkimi i nie baczącymi na konsekwencje uczuciami dla których tłem była Warszawa.
Przy czym warto podkreślić, że związki zakończone zwrotem „I żyli długo i szczęśliwie” niespecjalnie będą nas interesować.
Uwaga! Prelegent poda sposób stosowany przez jedną z namiętnych mieszkanek miasta na zachowanie młodego wyglądu do późnych lat. Jak napisał w liście do przyjaciela jeden z wielkich, zachodnich pisarzy, bawiący przejazdem w Warszawie „Wyglądała najwyżej na lat trzydzieści, gdy miała już sześćdziesiąt pięć”.
Opowieść o stołecznych namiętnościach przedstawi Wam warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk, człowiek, który o Warszawie wie wszystko.

********************
Zapraszają Worek Kości i Renata z Worka Kości
Cocktail Bar Worek Kości ● Lokal dla Gości Pełnoletnich
ul. Bagatela 10 ● Warszawa
👉 Otwarcie drzwi: godz. 17.00
🔊 Start wykładu godz. 19.30
☝Tylko dla osób dorosłych, bez rezerwacji miejsc.

Bardzo prosimy o nienagrywanie całości eventu (audio i video) i nieudostępnianie streamingów z uwagi na ochronę praw autorskich Wykładowcy.
—————————————

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →