Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy.

Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy.

22 września 2022, Czwartek

Galeria FF

Gen. Romualda Traugutta 18, Łódź

Start: godz. 14:00

Podziel się:

Wernisaż:
📅 17 września 2022 r., godz. 17:00
📍 Galeria FF, wejście od ul. Traugutta
Wystawa czynna od 17 września do 29 października 2022 r.
wtorek – sobota 14:00-18:00
📸 Galeria FF zaprasza na wystawę „Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy”. Głęboko poruszający projekt artystyczno-historyczny, skupiający autorski cykl portretowych fotografii prezentujący przejmujący obraz pamięci.
📸 Wystawa prezentuje sylwetki ludzi, którzy u początków swego życia doświadczyli prześladowań. W trzech częściach tego cyklu spojrzymy na twarze dorosłych już dzieci Syberii, ludzi napiętnowanych doświadczeniem III Rzeszy oraz więźniów politycznych – tych, którzy zmuszeni byli zmierzyć się z okrucieństwem Polski Ludowej.
Patrząc im prosto w oczy wysłuchamy głosów zza kulis czasu.
📸Czarno-białe portrety wykonane przez Izabelę Łapińską utrzymane są w konwencji fotografii policyjnej, syntetycznej i wymownej. Nagrania wspomnień ofiar tamtych wydarzeń są dodatkowym elementem podbijającym dramatyzm ekspozycji, mającej skłaniać widzów do refleksji nad nieludzkim wymiarem reżimów totalitarnych XX wieku i losem ich ofiar.
📸To ostatnia chwila, aby spotkać się i poznać i częściowo doświadczyć tych historii. Projekt jest próbą wydobycia z historii zapomnianych głosów i przywróceniem ich do pamięci społecznej.
Izabela Łapińska – polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor
sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT
w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. W dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach. Artystka łódzkiej grupy zeroplus. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze. Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Patroni medialni: Radio Łódź, TVP Kultura, TVP Historia, artinfo.pl, historia.org.pl, Studenckie Radio ŻAK, Kalejdoskop Magazyn Kulturalny
Partnerzy: Venita, A Media, Januszewscy, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →