Głośne zbrodnie i procesy okresu międzywojennego w Warszawie. Wykład

Głośne zbrodnie i procesy okresu międzywojennego w Warszawie. Wykład

10 stycznia 2023, Wtorek

Worek Kości

Bagatela 10, Warszawa

Start: godz. 19:30

Podziel się:

Wprawdzie „Wampir z Warszawy” nie popełnił tak wielu zbrodni, jak przez długi czas budzący grozę seryjny morderca określany mianem „Wampira z Łowicza”, ale obie sprawy były wręcz idealnym materiałem dla dziennikarzy. Co było w nich takiego, że wyróżniały się na tle innych zbrodni?
Zazwyczaj na pierwsze strony gazet trafiają czyny spektakularne, popełniane przez osoby pochodzące z kręgów obserwowanych przez społeczeństwo ale okrucieństwo morderstwa dokonanego w roku 1927 przy ulicy Hrubieszowskiej sprawiło, że informacje o tym wydarzeniu przez pewien czas zajmowały szpalty pierwszych stron gazet, mimo że nie zdarzyło się w kręgach określanych jako wyższe.
Do jednego z najbardziej tajemniczych morderstw w I Rzeczypospolitej, doszło niedaleko miejsca naszego spotkania. Z „Worka Kości” na miejsce zbrodni niespiesznym marszem zawędrowalibyśmy w ciągu 5 minut. W kręgu podejrzanych o dokonanie zbrodni znalazł się… marszałek Józef Piłsudski i, mimo zasług oraz zajmowanego stanowiska, złożył zeznania jak szary obywatel.
Wydawałoby się, że „zwykłe” morderstwo, popełnione przy ulicy Mazowieckiej, tylko przez chwilę przyciągnie uwagę czytelników. Tymczasem był to kamień poruszający lawinę. Od strzałów przed kawiarnią „Mała Ziemiańska” rozpoczęła się jedna z największych afer gospodarczych okresu międzywojennego, a Rzeczpospolita Polska niemal zerwała stosunki dyplomatyczne ze swoim największym sojusznikiem w Europie, Republiką Francji.
Żeby utrzymać tak modne w ostatnim czasie parytety płci, usłyszycie Państwo o ostatniej głośnej sprawie, toczącej się przed warszawskim sądem. Na ławie oskarżonych zasiadła osoba przez dziennikarzy określona jako „Wampir w spódnicy”. (Dzięki dziennikarzom można by sądzić, że w ilości wampirów Warszawa znacznie przewyższa Transylwanię).
Zapraszamy Państwa na gawędę historyczną, w trakcie której usłyszycie Państwo o głośnych zbrodniach, popełnionych w Warszawie i procesach, toczących się przed stołecznym sądem.
P.S. A niektóre procesy były głośne nie tylko metaforycznie. Podczas jednej z rozpraw adwokat wyjął rewolwer… i otworzył ogień do świadka, idącego przed sędziowski stół! O tym, co skłoniło prawnika do takiego czynu i jakie poniósł konsekwencje również powiemy w czasie spotkania.
Wykład poprowadzi Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik warszawski, który o Warszawie i jej sekretach wie wszystko.
********************
Zapraszają; Worek Kości i Renata z Worka Kości
Cocktail Bar Worek Kości ● Lokal dla Gości Pełnoletnich
ul. Bagatela 10 ● Warszawa
👉 Otwarcie drzwi: godz. 17.00
🔊 Start wykładu godz. 19.30
☝Tylko dla osób dorosłych, bez rezerwacji miejsc.
Prosimy o przemyślany zakup biletów, zwrot lub wymiana biletów są możliwe do 48 godzin przed wydarzeniem.
Bardzo prosimy o nienagrywanie całości eventu (audio i video) i nieudostępnianie streamingów z uwagi na ochronę praw autorskich Wykładowcy.
Prosimy o wzajemny szacunek.
—————————————

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →