Fangor. Wielowymiarowy

Fangor. Wielowymiarowy

5 lutego 2023, Niedziela

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Jazdów 2, Warszawa

Start: godz. 11:00

Podziel się:

Kameralna wystawa zorganizowana w setną rocznicę urodzin Wojciecha Fangora ukazuje wielowymiarowość twórczości tego niezwykłego polskiego artysty.
Wystawę otworzy namalowany przez Fangora w 1944 roku portret profesora Szczęsnego Kowarskiego, u którego artysta miał okazję pobierać prywatne lekcje malarstwa w czasie wojny. Dzięki temu uzyskał solidne podstawy w zakresie tradycyjnego warsztatu malarskiego oraz malarstwa ściennego. Umiejętności te sprawiły, że Fangor dobrze odnalazł się w preferującym akademizm socrealizmie, który będzie reprezentowany na wystawie przez wczesne płótno „Styczeń 1945” z 1949 roku. Odchodzenie od form tradycyjnych i zarazem od socrealizmu w latach pięćdziesiątych dostrzegalne jest w plakatowych projektach Wojciecha Fangora, które należą dziś do kanonu polskiej szkoły plakatu.
Niezwykle ważny, wręcz przełomowy, etap jego twórczości obejmuje współpracę z Zakładami Artystyczno-Badawczymi na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierowanymi od 1954 roku przez Jerzego Sołtana. Zaowocowała ona między innymi projektami SKS Warszawianka oraz Pawilonu Polskiego na Expo’58 w Brukseli, które Wojciech Fangor stworzył wspólnie z Jerzym Sołtanem, Zbigniewem Ihnatowiczem i Lechem Tomaszewskim. Wybrane projekty tych realizacji prezentowane będą na wystawie.
Współpraca z architektami i inżynierami doprowadziła Fangora do najbardziej znanego, abstrakcyjnego etapu jego twórczości. Dynamiczne, barwne płótna budowane poprzez koliste, a później także faliste, formy prezentowane były między innymi na słynnej wystawie „The Responsive Eye” w 1965 roku w nowojorskiej MoMA oraz na indywidualnej wystawie w Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku w 1970 roku. Okres ten reprezentuje pozostające w Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski płótno „MA3A” z 1971 roku.
Wystawę uzupełnią fotografie innego wybitnego emigracyjnego artysty, Czesława Czaplińskiego, ukazujące Fangora nie tylko jako malarza, ale także miłośnika astronomii oraz zachowane w archiwum Mediateki Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wcześniej nigdzie nie prezentowane zapisy wideo z procesu tworzenia wystawy site specific, która odbyła się tu w 2003 roku.
Kurator: Daniel Echaust
Koordynacja: Joanna Saran, Anka Kobierska
Identyfikacja wizualna: Arletta Wojtala

📅 Otwarcie wystawy: 18/11/2022 (piątek) o 19:00. Wystawa tego dnia czynna do 22:00 → wstęp wolny
Wystawę można oglądać do 08/01/2023.
Godziny otwarcia:
wtorek—niedziela
11:00—19:00
czwartek
11:00—20:00
❕ W czwartki wstęp wolny.
Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Specjalne podziękowania dla pana Tomasza Zieleniewskiego za użyczenie autoportretu Wojciecha Fangora.
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Aktivist, GoOut, I.pl, naszemiasto.pl, Obieg
Więcej informacji → u-jazdowski.pl/program/wystawy/fangor-wielowymiarowy

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →