Domowroty. Włodzimierz Puchalski | wystawa w MCK

Domowroty. Włodzimierz Puchalski | wystawa w MCK

5 listopada 2022, Sobota

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Rynek Główny 25, Kraków

Start: godz. 11:00

Podziel się:

🦩🌾 Kim dla Brytyjczyków od dekad jest sir David Attenborough, tym dla Polaków był Włodzimierz Puchalski. Nasza najnowsza wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotografa, artystę i edukatora.

🌳 🦜 Podczas konkursu fotograficznego w Kairze w 1949 roku prasa nadała Włodzimierzowi Puchalskiemu przydomek „Colosse” — olbrzym. Niebezpodstawnie. Był fotografem, pionierem filmu przyrodniczego, reżyserem, podróżnikiem, polarnikiem, niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o rodzimej faunie. Jego prace — dziesiątki albumów fotograficznych i książek, kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, programy radiowe i telewizyjne — w dobie PRL-u kształtowały polskie wyobrażenie o obcowaniu z naturą.
📷 💥 Prawie 250 prac, które zostaną zaprezentowane w Galerii MCK, pochodzi przede wszystkim z ogromnej kolekcji zgromadzonej w Muzeum Niepołomickim. Zestawione w pięciu działach, w subtelnej aranżacji, pozwolą odczytać na nowo bogaty dorobek Włodzimierza Puchalskiego jako jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników. W jego wielokrotnie nagradzanej w kraju i zagranicą twórczości za najważniejsze uznaje się fotografie zwierząt w ich naturalnym środowisku, wykonywane najczęściej z ukrycia, niepozowane. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wybór mistrzowskich portretów zwierząt, dzikich i domowych, bardzo intymnych, ale też nieodbierających im podmiotowości. Czarno-białe kadry, w których Puchalski chwytał fragmenty niedostępnych zwykle dla ludzi miejsc, pozwalają na głębsze odkrycie piękna przyrody.

🎋 🦆 Tytułowe „domowroty” są polskim odpowiednikiem naukowego terminu „homing”, oznaczającego zdolność zwierząt do odnajdowania drogi do domu nawet poza swoim zwyczajowym obszarem życia. W przestrzeni wystawy „domowroty” to bociany ze wsi Butyny, gdzie w 1937 roku Włodzimierz Puchalski brał udział w badaniach nad tym niezwykłym zjawiskiem. Współcześnie Butyny oraz położona nieopodal wieś Puchalskiego, Mosty Wielkie, należą do Ukrainy. Dlatego „domowroty” nabierają jeszcze jednego znaczenia – stają się metaforą Ukraińców oraz ich zwierzęcych podopiecznych, za wszelką cenę pragnących wrócić do swoich domów pomimo rosyjskiej agresji. Zwierzęta stają się na tej wojnie także ważnymi ofiarami. Po raz pierwszy poświęca się im uwagę, próbuje ratować, wysyła pomoc.
🦉 🧝‍♂️ Ten właśnie wątek o nierozerwalnej więzi człowieka i zwierzęcia, po raz pierwszy eksponowany w kontekście wojny i ucieczki przed nią, przesuwa uwagę na konteksty ekologiczne. Wybór prac Puchalskiego inspiruje zatem do dalszych rozważań nad skutkami destrukcyjnych ingerencji człowieka w środowisko naturalne, postępującym w XX wieku kryzysem bioróżnorodności i gwałtownym tempem wymierania ogromnej ilości gatunków.

INFORMACJE:
📅 Ekspozycję „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” można zwiedzać od 22 lipca do 6 listopada 2022 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
⏰ Godziny otwarcia galerii: wtorek – niedziela 11:00–19:00 (ostanie wejście 18:30). W każdą środę w godz. 18:00-19:00 zapraszamy na wystawę osoby wrażliwe sensorycznie oraz ze spektrum autyzmu.
🙌 Galeria MCK jest dostępna dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
🎫 Ceny biletów: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł, bilet rodzinny – 20 zł. W każdy wtorek wstęp na wystawę za 5 zł.
🐾 Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program spacerów ornitologicznych, oprowadzań i spotkań, o których będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych MCK oraz na stronie internetowej: mck.krakow.pl/.
📲 Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.

🧑‍💻/🏛 DO ZOBACZENIA ON/OFF-LINE W MCK!

_____
Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek.
Autor koncepcji i kurator wystawy: Andrij Bojarov. Współpraca kuratorska: Monika Rydiger (MCK), Aneta Słowikowska (Muzeum Niepołomickie).
Aranżacja plastyczna: Anna Wisz. Produkcja wystawy: Karolina Wójcik.
Prace pochodzą z Muzeum Niepołomickiego, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz prywatnych kolekcji.
We współpracy z Muzeum Niepołomickim. Przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współpraca tematyczna przy realizacji programu edukacyjnego: Centrum Edukacji Przyrodniczej „Symbioza”.
Partner wystawy: GREENPEACE. Stali patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture, HERITO. Patroni medialni wystawy: TVP Kultura, CoJestGrane.pl, Ptaki Polski, Przyroda Polska.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →