C𝐳𝘌₷ƙ𝕚 𝐕ίⓚ𝑒𝓷𝔡

Cezski Vikend

22 września 2022, Czwartek

Komuna Warszawa

Emilii Plater 31, Warszawa

Start: godz. 18:00

Podziel się:

❤️≋⟦C⟧≋⟦Z⟧≋⟦E⟧≋⟦S⟧≋⟦K⟧≋⟦I⟧≋🤍
🇨🇿≋⟦V⟧≋⟦Í⟧≋⟦K⟧≋⟦E⟧≋⟦N⟧≋⟦D⟧≋🇵🇱
☞☞☞𝓟𝓡𝓞𝓖𝓡𝓐𝓜☜☜☜
⫸ czwartek ㉒․⓽.
godz. 𝟙𝟠.𝟘𝟘
UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE 𝐌𝐔𝐑𝐀𝐋𝐔 AUTORSTWA PETRY DOČEKALOVEJ (NA ŚCIANIE PRZED „SZKOŁĄ” NA EMILII PLATER 31) ✐✐✐
Petra Dočekalová (*1991) Graficzka i typografka. Do jej zainteresowań należą czechosłowacka kaligrafia i liternictwo. W swojej pracy doktorskiej w Pracowni Maszynopisu i Typografii na UMPRUM w Pradze zajmowała się kultywowaniem podejścia do pisania, pisma odręcznego i osobistych rękopisów. Jest redaktorką i autorką wielu książek, zwłaszcza TYPO9010 (2015) i Jaroslav Benda 1882–1970 (2019). Wykłada na konferencjach typograficznych i organizuje warsztaty za granicą. Obecnie związana jest z Briefcase Type Foundry, gdzie pracuje nad nowymi krojami pisma.
K̼U̼R̼A̼T̼O̼R̼: Łukasz Radziszewski
Mural powstał jako część projektu S̳t̳r̳e̳e̳t̳ M̳e̳e̳t̳s̳ (̳M̳u̳r̳a̳l̳)̳ A̳r̳t̳, w ramach którego w przygotowaniu jest również polski mural w Ołomuńcu. Spodziewajcie się oniryczności, kreskówkowości i koloru w wykonaniu Jana Porczyńskiego!
F⃨B⃨ w⃨y⃨d⃨a⃨r⃨z⃨e⃨n⃨i⃨e⃨: fb.me/e/2sIznEYUU
+ DJ FOFELA ♬♪♫
⫸ piątek ㉓.⓽.
godz. 𝟙𝟡.𝟘𝟘
PYL: REALITY SURFING 𓆤𓆤𓆤
ᖇEᗩᒪITY ᔕᑌᖇᖴIᑎG to wizualny performance, który proponuje widzom alternatywny model współistnienia ludzi i bytów nieżywych. Odkrywa nowe relacje między przedmiotami codziennego użytku poprzez ich materialność i obecność we wspólnej przestrzeni, w której przedmioty nabierają wartości równej ludzkim ciałom. Scenografia tworzy system, który działa według własnych reguł. Służy i domaga się służby; pochłania i dozuje; jego geometria jest równie bezsensowna jak jego destrukcyjne uczucia. Artystki zapraszają widzów do doświadczenia alternatywnego modelu współistnienia ludzi i istot nieżywych oraz do surfowania w nowej rzeczywistości stworzonej we współpracy z gąbkami, pomarańczami, maszynami, duchami i innymi niespodziewanymi bytami.
Każdy z nas buduje swój mały świat z dostępnych rzeczy i wiedzy, mur ochronny przed wiatrem zbudowany z przypadkowych fragmentów rzeczywistości. Gdy mur upada, trafiamy do jałowego krajobrazu, gdzie zawalone fragmenty koalescują się w nowe twory. Jeśli przyjmiemy warunki nowego świata, możemy surfować od kartonu do płetwy delfina. Przeżyjemy chwile entropii i wolności, niezależnie od tego, czy jesteśmy zamknięci, odizolowani od świata, czy w znanym nam otoczeniu.
P͢Y͢L͢ (Svetlana Silić, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir) to międzynarodowy kolektyw artystek, które współpracują na polu teatru postdramatycznego, sztuk wizualnych, dźwięku i intermediów. W swojej praktyce badają granice antropocentrycznej percepcji w dialogu z obiektami i ironicznymi próbami uchwycenia nie-ludzkiej sprawczości. Stosując metody DIY, recyklingu i zasad kompilacji, grupa rozwija swój własny język wizualny, który rozszerza znaczenia scenografii daleko poza scenę teatralną. Ich prace zmieniają kody kulturowe, konteksty i pochodzenie zwykłych rzeczy, przekształcając przedmioty w istoty i istoty w przedmioty. Wnoszą wrażliwość na codzienność, dzielenie się chwilami i osobistymi doświadczeniami w nielinearny i zabawny sposób do asocjacyjnego podejścia grupy do procesu coworkingu.
O̼B̼S̼A̼D̼A̼: Svetlana Silić, Maria Komarova
M̼U̼Z̼Y̼K̼A̼: Theresa Schrezenmeir
P̼R̼O̼D̼U̼K̼C̼J̼A̼: Alfréd ve dvoře / MOTUS (PRG); Terén – strefa sztuk performatywnych (BRN)
⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱
godz. 𝟚𝟙.𝟘𝟘
KONCERT-PERFORMACE PETRA VÁLKA 𓀠𓀡𓀠
〜P∿E∿T∿R∿ ∿V∿Á∿L∿E∿K〜(ur. 1976) to czeski muzyk, artysta, niezwykle aktywny performer i badacz dźwięku. Znany jest ze swoich tworzonych chałupniczą metodą ruchomych urządzeń elektronicznych oraz niesamowitej liczby opublikowanych nagrań obejmujących kilkaset albumów. Zazwyczaj buduje mechaniczne i elektromechaniczne instrumenty dźwiękowe, obiekty samobieżne lub kinetyczne z artykułów gospodarstwa domowego i przedmiotów znalezionych. W ostatnich latach nagrywa również filmy „instruktażowe” w swoim domowym studio, ogrodzie lub w przyrodzie, które zamieszcza na Facebooku. Dzięki tym filmom stał się prawdopodobnie najbardziej znanym na świecie współczesnym czeskim artystą eksperymentalnym.
Jeśli jest coś, co opisuje Válka, to jest to jego nieprzewidywalny, ale także delikatnie czuły stosunek do hałasu i zgiełku, szelestu i łoskotu, nie tylko instrumentalnego pochodzenia. Miłość Válka do maleńkich przedmiotów, które stają się niezależnymi obiektami dźwiękowymi i niemal elektromechanicznymi tancerzami, ustępuje miejsca spontanicznej zabawie, chaotycznym i pomysłowym strukturom muzycznym, złośliwemu humorowi i surrealistycznej estetyce szumów i muzycznych klastrów.
Dla teatru Komuna Warszawa Petr Válek przygotowuje dźwiękowy performance, rodzaj instalacji jako dialogu z przestrzenią, a zarazem samonapędzający się taniec obiektów, wśród których będzie się poruszał jako owłosiony i nieco niekonsekwentny demiurg. Teatr, koncert i instalacja w jednym, gesamtkunstwerk ze śmietnika, symfonia tego, co zostało, a nie kosztuje prawie nic.
F⃨B⃨ w⃨y⃨d⃨a⃨r⃨z⃨e⃨n⃨i⃨e⃨: fb.me/e/2eFsVGRuA
⫸ sobota ㉔.⓽.
godz. 𝟙𝟙.𝟘𝟘 – 𝟙𝟞.𝟘𝟘
WARSZTATY TYPOGRAFICZNE ⤇𝙉𝙀𝙒 𝙎𝘾𝙍𝙄𝙋𝙏 𝙎𝙏𝙔𝙇𝙀𝙎 ⤆ Z PETRĄ DOČEKALOVĄ ✍︎✍︎✍︎
Intensywny warsztat letteringu. Odkrywanie czechosłowackiej kaligrafii i liternictwa. Warsztat obejmuje naukę różnych technik i stylów letteringu, w tym także freestyle. Rezultatem kursu będzie nowy styl pisma odręcznego.
F⃨B⃨ w⃨y⃨d⃨a⃨r⃨z⃨e⃨n⃨i⃨e⃨: https://fb.me/e/2EgvBYpdS
w⃨i⃨ę⃨c⃨e⃨j⃨ i⃨n⃨f⃨o⃨r⃨m⃨a⃨c⃨j⃨i⃨ i⃨ r⃨e⃨j⃨e⃨s⃨t⃨r⃨a⃨c⃨j⃨a⃨:⃨ https://bit.ly/3RX7Gld
⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱
godz. 𝟙𝟞.𝟘𝟘 – 𝟙𝟡.𝟘𝟘
WSPÓLNE GOTOWANIE: ꀘ꒤ꉔꁝꋊ꒐ꋬ ꉔꁴꏂꇙꀘꋬ 𓇥𓇥𓇥
Współne gotowanie z szefową kuchni Kateřiną Zdanowiczovą. Przygotujemy wegetariańskie ⋆B⋆R⋆A⋆M⋆B⋆O⋆R⋆Á⋆K⋆Y⋆ (czeską wersję placków ziemiaczanych; w każdym regionie Czech lub Moraw mają inną nazwę) i typową dla południowych Czech zupę o magicznej nazwie 𝙺𝚄𝙻𝙰𝙹𝙳𝙰.
⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱
godz. 𝟙𝟡.𝟘𝟘
TECHNO & POEZJA DJ FOFELI 𓆈𓆈𓆈
𝔇𝔍 𝔉𝔬𝔣𝔢𝔩𝔞 alias N͛⦚E͛⦚L͛⦚A͛⦚ B͛⦚Á͛⦚R͛⦚T͛⦚O͛⦚V͛⦚Á͛⦚ (ur. 1998) pochodzi z Opawy, a wykształcenie zdobywała na Wydziale Sztuk Pięknych VUT w Brnie. Aktualnie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Odpowiada za wizualną część audiowizualnego duetu tworzącego muzykę elektroniczną „Lowmoe”, a od czasu do czasu sama mixuje festyniarskie tekno, ale też ambientowe brzmienia. Nieodłączną częścią jej twórczości są teksty: publikowała je w wielu internetowych magazynach literackich lub drukowanych czasopismach i antoligiach. Ostrawskie wydawnictwo „Bílý Vigvam” w zeszłym roku wydało jej debiutancki tom poezji „Na konci chodby je ráno“, który v tym
samym roku został nominowany w kategorii „Debiut roku” do nagrody literackiej Magnesia Litera. Kocha spać i spacerować. Chciałaby kiedyś grać i śpiewać w zespole shoegaze, ale nie potrafi na niczym grać i wstydzi się śpiewać.
⫸ niedziela ㉕.⓽.
godz. 𝟙𝟡.𝟘𝟘
FILM „ꅐ ꇙ꒐ꏂꉔ꒐” 𐦝𐦝𐦝
๏קเร:
3 aktorki, 3 pokoje dziecięce, 10 dni, 2458 zboczeńców.
Odważny eksperyment, który otwiera temat tabu wykorzystywania dzieci w Internecie.
Trzy dorosłe aktorki ucharakteryzowane na 12-letnie dziewczynki korzystają z portali społecznościowych i doświadczają nadużyć, manipulacji i przymusu, o których nie mówi się w społeczeństwie.
Autorzy uwidaczniają, z czym w przestrzeni internetowej borykają się dzieci w wieku 11-13 lat. Wirtualni drapieżnicy często chowają się za fałszywymi profilami dzieci, co ułatwia im kontakt z rówieśnikami. Za pomocą wyrafinowanych sztuczek szybko zdobywają zaufanie dziecka i próbują wywabić z niego nagie selfie. Jak tylko im się to udaje, zaczynają szantażować dziecko, umieszczając na przykład jego zdjęcia na Facebooku. Na potrzeby eksperymentu autorzy filmu zapożyczają te sztuczki i techniki manipulacyjne i zwracają je przeciwko ich twórcom. W ten sposób myśliwi stają się zwierzyną…
O̼B̼S̼A̼D̼A̼: Tereza Těžká, Anežka Pithratová, Sabina Dlouhá
R̼E̼ŻY̼S̼E̼R̼I̼A̼ & S̼C̼E̼N̼A̼R̼I̼U̼S̼Z̼: Barbora Chalupová & Vít Klusák
O̼P̼E̼R̼A̼T̼O̼R̼ F̼I̼L̼M̼O̼W̼Y̼: Adam Kruliš
M̼U̼Z̼Y̼K̼A̼: Pjoni
M̼O̼N̼T̼A̼Ż: Vít Klusák
P̼R̼O̼D̼U̼K̼C̼J̼A̼: Filip Remunda & Vít Klusák (HYPERMARKET FILM)
K̼O̼P̼R̼O̼D̼U̼K̼C̼J̼A̼: Česká televize, Státní fond kinematografie, Peter Kerekes, Rozhlas a televízia Slovenska, Audiovizualny fond, Helium film
⫸ ㉒.⓽. – ⑳.⓾.
WYSTAWA „Z̴Á̴T̴O̴P̴E̴K̴” 𓃂𓃂𓃂
E̾m̾i̾l̾ ̾Z̾á̾t̾o̾p̾e̾k̾ pozostaje najsłynniejszym czeskim sportowcem wszech czasów. „Kiedy zaczynałem biegać, nikt nie trenował tak jak ja. Kiedy kończyłem karierę, tak jak ja trenowali wszyscy”, stwierdził kiedyś. Jego metoda – trening interwałowy – do dziś stanowi kluczowy element przygotowania zawodowych biegaczy.
Wystawa bazująca na znanym w Czechach komiksie Jaromíra 99 i Jana Nováka przedstawia drogę Zátopka na olimpijskie stadiony, drogę wyboistą i pełną fizycznych jak i moralnych wyzwań. Z każdym z nich Zátopek radził sobie charakterystycznym dla siebie sposobem: dodając gazu!
P̲a̲r̲t̲n̲e̲r̲e̲m̲ ̲w̲y̲s̲t̲a̲w̲y̲ ̲j̲e̲s̲t̲ ̲C̲z̲e̲s̲k̲i̲ ̲K̲o̲m̲i̲t̲e̲t̲ ̲O̲l̲i̲m̲p̲i̲j̲s̲k̲i̲
⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱
⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱⋰⋱
☻ Wydarzenie pod patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce Jakuba Dürra
⋯𝔦⋯
☻ Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯
☻ Współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa
⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯
𝙋𝙖𝙧𝙩𝙣𝙚𝙧𝙯𝙮:
K̲o̲m̲u̲n̲a̲ ̲W̲a̲r̲s̲z̲a̲w̲a̲,̲ ̲T̲e̲r̲é̲n̲ ̲-̲ ̲s̲t̲r̲e̲f̲a̲ ̲s̲z̲t̲u̲k̲ ̲p̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲t̲y̲w̲n̲y̲c̲h̲,̲ ̲E̲U̲R̲O̲.̲C̲Z̲ ̲2̲0̲2̲2̲,̲ ̲f̲e̲s̲t̲i̲v̲a̲l̲ ̲L̲U̲S̲T̲R̲,̲ ̲P̲o̲l̲s̲k̲o̲-̲J̲a̲p̲o̲ń̲s̲k̲a̲ ̲A̲k̲a̲d̲e̲m̲i̲a̲ ̲T̲e̲c̲h̲n̲i̲k̲ ̲K̲o̲m̲p̲u̲t̲e̲r̲o̲w̲y̲c̲h̲,̲ ̲A̲k̲a̲d̲e̲m̲i̲a̲ ̲S̲z̲t̲u̲k̲ ̲P̲i̲ę̲k̲n̲y̲c̲h̲ ̲w̲ ̲W̲a̲r̲s̲z̲a̲w̲i̲e̲,̲ ̲P̲e̲t̲e̲r̲k̲a̲ ̲P̲a̲r̲t̲n̲e̲r̲s̲

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →