Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Przecławiu

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Przecławiu

20 kwietnia 2024, Sobota

GOKSiR Przecław

ul. Rekreacyjna 1, Przecław

Start: godz. 10:00

Podziel się:

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Przecławiu

W ramach cyklu żywych lekcji historii, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza na spotkanie z Mobilnym Muzeum Początków Państwa Polskiego, które zagości w Przecławiu w sobotę 20 kwietnia. To znakomita okazja do posmakowania historii Polski Piastów w familijnej atmosferze.

Mobilne muzeum to ekspozycja, której celem jest przybliżenie historii początków państwa polskiego oraz wczesnego średniowiecza. Jej inicjatorem jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które od lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o najdawniejszych dziejach Polski. Program ekspozycji adresowany jest szczególnie do rodzin z dziećmi.

W sali widowiskowej GOKSiR na uczestników wydarzenia czekać będą gabloty z eksponatami muzealnymi z okresu wczesnego średniowiecza, ścianki z informacjami o początkach państwa polskiego, gra planszowa “Rex ambulans”, prelekcje popularnonaukowe skierowane do najmłodszych, Wojojoj, czyli postać – maskotka, która zabawia dzieci podczas każdej imprezy, strefa relaksu na pufach przy teledyskach i filmach edukacyjnych oraz namiot z muzealnymi produktami sklepowymi.

Z ówczesnymi realiami życia będzie można się zapoznać dzięki prezentacjom odtwórców historycznych:

• Uzbrojenie od X do XII wieku: repliki uzbrojenia wczesnośredniowiecznego (okrągłe tarcze wojów Bolesława Chrobrego, migdałowate Bolesława Krzywoustego, miecze w zróżnicowanych oprawach, czekany i topory bojowe, włócznie i oszczepy). Będzie możliwość przymiarki oraz wzięcia replik do rąk. Spotkanie wzbogacone będzie o opowieść o strategii i technice walki, oraz o wykorzystaniu w boju poszczególnych replik.

• Łowca/rybak: repliki narzędzi połowowych oraz łowieckich (sieci szyte z naturalnych materiałów, wiklinowe wiersze, żelazne, kościane i drewniane haczyki, repliki średniowiecznych ościeni, łuki, strzały, oszczepy, pułapki łowieckie. Animator barwnie poprowadzi zwiedzających przez świat natury otaczającej państwo Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

• Kuchnia wczesnośredniowieczna: repliki naczyń wczesnośredniowiecznych oraz zastawy stołowej z pańskiego dworu i chłopskiej chaty (gliniane garnki, i miski, naczynia drewniane, pięknie zdobione noże oraz łyżki, metalowe kotły i ruszty, dodatkowo próbki potraw, które przygotowywane były 1000 lat temu, produkty oraz półprodukty). Animator opowie o kuchni średniowiecza, diecie którą stosowali nasi przodkowie, dostępności pożywienia i jego wpływie na zdrowie tak 1000 lat temu, jaki i dzisiaj.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii w sobotę 20 kwietnia w godz. 10:00 – 18:00 do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

Bilety w cenie 5 zł dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca (10 zł dla pozostałych osób).

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Przecławiu | 20 kwietnia 2024, Sobota, GOKSiR Przecław

Biletomat.pl
PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →