BACEWICZ | STRAUSS | BAGIŃSKI

BACEWICZ | STRAUSS | BAGIŃSKI [ODWOŁANY]

16 lutego 2024, Piątek

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

KONCERT ODWOŁANY

ARTYŚCI:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Maria Sosnowska – skrzypce

Zuzanna Sosnowska – wiolonczela

Szymon Bywalec – dyrygent

UTWORY:

Peter Hindertür – Dalal

Zbigniew Bagiński – Koncert skrzypcowy

Grażyna Bacewicz – Koncert wiolonczelowy nr 1

Richard Strauss – Poemat symfoniczny Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28

Szczecin ma szczęście. Z naszego miasta pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele osób wie, że w Szczecinie urodził się także Zbigniew Bagiński (ur. 1949) – jeden z najbardziej cenionych polskich kompozytorów na świecie. W tym roku mija okrągłe 55 lat od premiery jego pierwszego utworu – słynnego Tryptyku na klarnet i fortepian (1968).

Na naszej scenie usłyszą Państwo znakomity Koncert skrzypcowy Bagińskiego, skomponowany w 2002 roku. Koncert ten, podobnie jak większość dzieł kompozytora, jest silnie zakorzeniony w tradycji. Bagiński nie ucieka od spuścizny wielkich poprzedników, mimo to odnajduje niebanalne rozwiązania, melodie i muzyczne formy. Tak też dzieje się w jego Koncercie skrzypcowym, który wpisuje się w klasyczne ramy oparte na kontraście trzech części o odmiennym charakterze. Solistką, która zmierzy się z tym utworem, będzie Maria Sosnowska – na co dzień skrzypaczka naszej Orkiestry. Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie otwieramy scenę dla jej muzyków, aby mogli zaprezentować się przed Państwem także w roli solistów. A Maria Sosnowska to znakomita instrumentalistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów (w tym International Bach Competition w Poznaniu czy XIX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi), absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi i Musikhochschule Lübeck, członkini najbardziej prestiżowych europejskich zespołów orkiestrowych, takich jak Gustav Mahler Jugendorchester czy Junge Deutsche Philharmonie.

Rzadko się zdarza, aby podczas jednego wieczoru w Filharmonii usłyszeć aż dwa koncerty solowe. To będzie jeden z tych wyjątkowych piątków w naszej złotej sali, kiedy będzie to możliwe. Kolejnym utworem będzie bowiem Koncert wiolonczelowy nr 1 Grażyny Bacewicz (1909-1969) – najwybitniejszej polskiej kompozytorki w historii. To neoklasyczny utwór, nietypowy dla Bacewicz. Jednak mimo szlachetnej prostoty jego brzmienia nie jest to utwór prosty dla wykonującego go solisty. Pełno tu trudnych do uchwycenia niuansów, tak charakterystycznych dla muzyki Bacewicz. Zmierzy się z nimi tego wieczoru Zuzanna Sosnowska – jedna z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, laureatka I nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2015), jak i ośmiu nagród specjalnych – w tym dwóch za wykonanie utworów obowiązkowych! Koncert Bacewicz należy do jej ulubionych utworów, zarejestrowała go nawet w doskonale przyjętym przez krytykę albumie, nagranym wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassema Akiki (2018).

Ale podczas tego wieczoru usłyszą Państwo nie tylko muzykę polskich kompozytorów. W programie znalazł się także Poemat symfoniczny Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28 Richarda Straussa (1864-1949). Nic dziwnego, że utwór ten należy do ulubionych większości melomanów. To jedno z tych niezwykłych dzieł, które ma w sobie wszystko: formę, treść, technikę i kolory, połączone ze sobą w idealnej harmonii. Jest on równie atrakcyjny dla słuchacza, który ma z nim kontakt po raz pierwszy, jak i zagorzałego miłośnika muzyki Straussa. Ale partytura oferuje również subtelności, które zachwycą profesjonalnego muzyka. Kompozycja Straussa fenomenalnie portretuje głupotę, psotliwość, brawurę i rubaszny dowcip Dyla Sowizdrzała – jednej z najsłynniejszych postaci złośliwego błazna i figlarza, a zarazem plebejskiego mędrca, jakie zna literatura europejska.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi tego wieczoru maestro Szymon Bywalec, jeden z największych specjalistów od muzyki współczesnej w kraju. Bywalec jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, z którą nagrał wiele albumów i dokonał kilkudziesięciu światowych i polskich prawykonań.

BACEWICZ | STRAUSS | BAGIŃSKI [ODWOŁANY] | 16 lutego 2024, Piątek, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Biletomat.pl
35 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →