„Światy Równoległe” | Karina Obara | Wernisaż wystawy

„Światy Równoległe” | Karina Obara | Wernisaż wystawy

10 stycznia 2023, Wtorek

Centrum Kultury Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6, Toruń

Start: godz. 18:30

Podziel się:

Możliwe, że przemiana zaczyna się dopiero wtedy, gdy nie ma już nadziei. I nie jest to ani pesymizm, ani podważanie istnienia. To twórcze podążanie za impulsem przemiany, gdy już zrobiło się wszystko, co było do zrobienia.
Cykl obrazów Kariny Obary pod nazwą „Światy równoległe” powstał jako antidotum na przymus, który niszczy przede wszystkim szlachetną więź z samym sobą. Są to prace głęboko zanurzone w tradycji sztuki informel, ale także stanowią poszukiwanie własnej drogi przemiany. Tak jak wykorzystywane w obrazach Kariny Obary mixed media, które są najczęściej recyklingowanym dawnym życiem, tak samo autorka z cząsteczek emocjonalnej materii przeszłej i obecnej tka nową nić życia. W sztuce odwołuje się do głębokich ludzkich instynktów. Podąża za lśnieniem, by świata całkowicie nie przykrył mrok. A gdy czasem przykryje, dba, aby nie zgasło światło.
Wernisaż wystawy „Światy równoległe” odbędzie się już 10 stycznia 2023 roku o godzinie 18:30 w Galerii Artus.
Karina Obara: absolwentka politologii na UMK w Toruniu oraz studium dziennikarstwa europejskiego w Centrum Europejskim Natolin w Warszawie. Dziennikarka, pisarka, poetka, eseistka, artystka wizualna. Autorka książek: „Grzecherezada” (2006), „Dwa światy Zofii” (2008), „Gracze” (2010), „Granice” (2017), „Kobieta, która nie odmieniła losów świata” (2019), „Niebezpieczne zabawy” (2020), „Jak odzyskać duszę” (2022), „Gdy nadwrażliwość wystawia rachunki. 42 listy o miłości, życiu i śmierci” (książka wspólnego autorstwa: Karina Obara, Lech Witkowski, 2022). Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Czasie Literatury”, „Helikopterze”. Jej prace malarskie były pokazywane m.in. w The New Post-literate: A Galery Of Asemic Writing w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →