Solarium Nowego Teatru: Filip Preis

Solarium Nowego Teatru: Filip Preis

23 grudnia 2022, Piątek

Nowy Teatr

Madalińskiego 10/16, Warszawa

Start: godz. 15:00

Podziel się:

Solarium Nowego Teatru: Filip Preis
“Szepczące źródło”
⛲ wernisaż 21.12, 20:00
⛲ 22-23.12, 27-30.12
⛲ 15:00-22:00
Wstęp wolny
Świetlica Nowego Teatru

W nowej pracy Filipa Preisa, będącej jego filmowym debiutem, wszystko zaczyna się i kończy w źródle. To ono powołuje do życia postaci o lśniącej skórze i snuje czułą historię o queerowej wspólnocie.
Fragmenty zbroi, miecze i sztylety, kwiaty i nagość, a w warstwie dźwiękowej: chóry, mandolina, morskie fale i flety. Nadmiar zdaje się być zasadą porządkującą świat w filmie Preisa. Elementy i scenerie pożyczone z baśniowych opowieści mają działać nie tylko odprężająco – autor dodaje im erotycznego charakteru zamieniając tytułowe szepty źródła w duszny labirynt. Szept to dzielenie się tajemnicą. To mówienie z bliska, do ucha. To intymność nie tylko seksualna, ale także emocjonalna.
Preis z dużą świadomością używa wizualnych klisz – gęstych od znaczeń symboli, sentymentalnych pejzaży czy cottage core’owych stylizacji – wprowadzając do swojej opowieści dozę humoru. Pozornie poważna atmosfera ustępuje często frywolności i subtelnym żartom. Artysta w baśniowym kostiumie znajduje formę czułego spojrzenia na bliskie osoby, gdzie krew na ustach jest raz owocowym sokiem, a raz wyraźnie widoczną sztuczną farbą. Gdzie słońce zachodzi, ale nigdy na tyle skutecznie, by całkowicie zniknąć za horyzontem.
Tytułowe źródło jest morzem, potem, śliną pozostałą po pocałunku, rosą w trawach. Jest wszechobecne jak opowieść, bo film Preisa to także hołd dla opowiadania, jako sposobu tworzenia świata i wielkich opowiadaczek, w tym tej będącej istotną częścią jego wizualnych inspiracji – Mai Deren.

⛲⛲⛲
Kurator: Michał Grzegorzek
Reżyseria/DOP: Filip Preis
Produkcja: Ganna Grudnytska, Joanna Manecka
Muzyka: Ernest Borowski
Asysta na planie: Bartosz Janisz, Karolina Kobielusz, Siim Oja, Michalina Sobieraj, Arkadiusz Ukleja
SFX Make-Up: Sophia Kalinowska-Werter
Postaci: Ernest Borowski, Dominik Depowska, Antonina Leniarska, Mac Lewandowski, Katarzyna Odo, Paulina Pawłowska, Natalia Piotrkowicz, Bartosz Roborecki, Jakub Stępień, Natalia Szczepańska, Emma Szumlas
Specjalne podziękowania dla: Aleksandry Szajneckiej, Magdy Staniszewskiej, Marty Koniecznej, Łukasza Sidorowicza, bractwa Krzyżogryfa z Bytowa

⛲⛲⛲
Filip Preis jest absolwentem Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. W swojej twórczości inspiruje się kulturą internetu, absurdami codzienności i wizualnymi kliszami. W świecie rzeczywistym szuka wizualnych wrażeń świata cyfrowego. Jest członkiem społeczności LGBTQIA+, często eksploruje pojęcie queerowej wrażliwości. Swoje prace prezentował w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Foksal, galerii Serce Człowieka,PGS Sopot, a także podczas Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu, Fotofestiwalu w Łodzi i Kraków Fringe będącego częścią Miesiąca Fotografii w Krakowie. Często współpracuje także z warszawskim kolektywem Turnus. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →