SLS. VOL. 38 Jon Lipscomb / Anna Jędrzejewska / Piotr Dąbrowski

28 stycznia 2023, Sobota

Klub Dragon

Zamkowa 3, Poznań

Start: godz. 20:00

Podziel się:

SLS. VOL. 38 Jon Lipscomb / Anna Jędrzejewska / Piotr Dąbrowski
Zapraszamy na koncert w ramach cyklu “Spontaneous Live Series”, organizowanego przez Dragon Social Club i Trybunę Muzyki Spontanicznej.
Patronat medialny – Radio Afera https://www.afera.com.pl/
Dragon Social Club / godz. 20:00 / Scena MDK

Jon Lipscomb – gitara oraz Anna Jędrzejewska – fortepian i Piotr Dąbrowski – perkusja
Kolejny koncert spontanicznej serii kontynuuje zwyczaj jesiennych edycji, które na scenie Dragona najpierw konfrontowały, a potem łączyły we wspólnej improwizacji artystów zagranicznych i krajowych. Tym razem na klubowej scenie MDK pojawi się trójka artystów.
Pierwszym z nich będzie amerykański gitarzysta Jon Lipscomb, który promować będzie solowy album, jaki ukazał się w roku ubiegłym nakładem renomowanej stajni The Relative Pitch Records. Album nazywa się „Conscious Without Function” i zawiera sześć swobodnych improwizacji na preparowaną gitarę elektryczną.
Drugi set wieczoru należał będzie do muzyków polskich – pianistki Anny Jędrzejewskiej i perkusisty Piotra Dąbrowskiego. Ci artyści promować będą album „Duet Obustronny”, który ukazał w net-labelu Torf Records ubiegłej jesieni.
Jak to zwykle bywa w trakcie spontanicznych wydarzeń, na koniec wieczoru trójka wymienionych wyżej muzyków zewrze szeregi i zagra dla nas wspólną improwizację.

Jon Lipscomb, amerykański gitarzysta mieszkający w Malmö (Szwecja) łączy w swej eksplozywnej twórczości swobodną improwizację, estetykę noise music, a także ogniste aspekty free jazzu. Ze wszystkich dostępnych źródeł dźwięków i ponadgatunkowych inspiracji wyczarowuje dysonansowe skrajności, czyniąc to z wielką wewnętrzną mocą i artystyczną determinacją. Młody, krnąbrny, definitywnie niebezpieczny artysta, kontakt z którym grozić może naprawdę niebywałymi konsekwencjami dźwiękowymi i dramaturgicznymi. Wedle słów niezwykle opiniotwórczego, skandynawskiego portalu Salt Peanuts: „Gitara elektryczna staje się w jego rękach nieprzewidywalną, dźwiękową istotą o bezkompromisowej mocy i namacalnej energii, niemal żywą i rozumną, a sześć zaprezentowanych (na nowej płycie – przyp. autora) utworów opiera się na fragmentarycznych, swobodnych skojarzeniach, które wyczerpują nieskończoność gitary elektrycznej.”
relativepitchrecords.bandcamp.com/…/conscious…

Anna Jędrzejewska: „Kiedy Piotr zaprosił mnie do wspólnej improwizacji zastanawiałam się nad tym, co nas łączy. Wprawdzie oboje improwizujemy, ale moja droga do improwizacji wyszła z muzyki atonalnej – fascynacji dodekafonią, sonoryzmem i serializmem, natomiast Piotra z energetyki wolności i buntu. Praktykujemy też oboje wglądy medytacyjne, i też z innych stron: ja od strony MBSR, „racjonalnej medytacji”, a Piotr wsłuchując się w siebie. Jak się spotykamy? Podczas próby naszego koncertu bawiliśmy się motoryką: transowa perkusja i minimalistyczny fortepian przeplatały się ze swobodną improwizacją. Spodobało nam się to na tyle, żeby zaprosić Was do wysłuchania. Dlaczego „duet obustronny”? Piotr napisał mi po próbie, że nasze granie kojarzy się mu z energią “The Sunny Side of the Street” Dizzy’ego Gillespie. Ja jednak myślę, że nie wybieramy jednej strony. Są tu obie.”
Anna Jędrzejewska – kompozytorka, reżyserka i autorka projektów multimedialnych; skończyła kompozycję w klasie Bogusława Schaeffera w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów pod kierunkiem m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Marka Chołoniewskiego, Lidii Zielińskiej, Matthiasa Hermana, Adama Kaczyńskiego, Krzysztofa Knittla i Włodzimierza Kiniorskiego. Ponadto studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (klasa rzeźby multimedialnej Antoniego Porczaka).
Piotr Dąbrowski – perkusjonista, muzyk podążający drogą własnego wyczucia i zdobytego doświadczenia, niewyrzekający się jednak tego, że inspiracje i nauka pochodzą zewsząd, a zwłaszcza z deszczu i szumu ciała. Praktyka muzyczna jest dla niego praktyką duchową, życiową Drogą Dźwięku, “scalającą zasadą” funkcjonowania ze sobą. Światem.
torfrecords.bandcamp.com/album/duet-obustronny

ZAPRASZAMY!
* po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej, legitymacji uczniowskiej lub dowodu osobistego w przypadku 60+.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →