Naczynia / Oranżada

27 maja 2023, Sobota

Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

Peowiaków 12, Lublin

Start: godz. 20:00

Podziel się:

W Wirydarzu wystąpią dwie grupy żonglujące gatunkami szeroko pojętej muzycznej alternatywy.
Naczynia
Zespól powstał w 1999 roku, a jego nazwa pochodzi z filmu Jima Jarmusha „Noc na ziemi”. Skład zespołu ewoluował wielokrotnie, nie tracąc jednak głównego trzonu, który od początków do dziś ma się zupełnie dobrze. Grupa ma na swoim koncie koncerty w całym kraju, jak i zagranicą. W 2006 roku kultowe wydawnictwo Obuh wydało debiutancką płytę formacji pt. „Naczynia zespołem”. Materiał ten został nagrany w studiu „Rogalów Analogowy”, na sprzęcie z epoki. Na płycie tego nadwiślańskiego zespołu usłyszeć można sporą dawkę alternatywnego rocka z wpływami psychodelii, jazzu i muzyki ilustracyjnej. Zespól Naczynia stworzył nowe instrumentacje do sztandarowych, polskich filmów animowanych „Dom” W. Borowczyka i J. Lenicy z 1958 r., „Labirynt” J. Lenicy z roku 1962, „Był sobie raz…” z 1957 r. w reżyserii W. Borowczyka i J. Lenicy, jak również „Nowy Janko Muzykant” z 1960 r. w reżyserii J. Lenicy, które wykonuje na żywo podczas projekcji. Tym razem zespół zaprasza na podróż w nieznane. Skorzystajcie z okazji, bo grupę bardzo rzadko można zobaczyć na żywo.
Skład zespołu:
Daniel „Danios” Furtak – perkusja
Dawid „Dawidu” Skowyra – instrumenty klawiszowe
Ireneusz „Szampon” Tuźnik – gitara basowa
Maciek Rodakowski – saksofon tenorowy
Marcin „Cynio” Duda – gitara
Sławomir „Księżyc” Księżniak – gitara
Facebook:
www.facebook.com/naczynia/
Youtube:
www.youtube.com/watch?v=sAmFtHWoFXQ

Oranżada
Jeden z najbardziej twórczych polskich zespołów undergroundowych. Grupa skrupulatnie przez blisko 25 lat budowała własne brzmienie, które można odnaleźć na 5 albumach i wielu materiałach zawierających nagrania do słuchowisk i filmów. Zespół rozwijając się muzycznie, jednocześnie stworzył unikalny, własny gatunek, który jest połączeniem eksperymentalnego kraut rocka z pokrewieństwami wielu innych gatunków muzyki awangardowej i alternatywnej. Ostatni album Oranżady pt. „Karma Tango” zbiera pochlebne recenzje. Pośród licznych głosów i krytyków i recenzentów da się wyróżnić ton, iż ostatni album swoją wielkością i przekonującą elegancją, zawiera muzykę, którą może dziś dostarczyć tylko kilka zespołów. Odkładając na bok muzykę rockową, członkowie Oranżady pozwalali sobie zawsze na głębszą, eksperymentalną, kinową i ambientową muzykę, komponując ścieżki dźwiękowe do filmów i sztuk wizualnych. Partytury z takich nagrań jak Szalony Paź, Hipnoza czy 17 Września to przykład czystej awangardy, sięgającej kompozytorskich poziomów a’la John Cage i polskiego maestro Pendereckiego. Ich intuicja muzyczna oscyluje od jednej skrajności do drugiej, pokazując, jak każdy członek zespołu jest otwarty na różne rozbieżności wynikające z intuicyjnej improwizacji, sięgające nawet operetkowych, teatralnych, eksperymentalnych, trzewnych, prog-jazzowych kulminacji.

Skład zespołu:
Robert Derlatka – gitara basowa i śpiew
Michał Krysztofiak – gitara i śpiew
Maciej Łabudzki – pianino elektryczne, perkusja, flety
Artur Rzempołuch – perkusja
Facebook:
www.facebook.com/oranzadaotwock/?locale=pl_PL
Spotify:
open.spotify.com/artist/5RUW8H27BM3JlEEx29gzzk
Youtube:
www.youtube.com/watch?v=WjxCfnNqbA8
Web:
/oranzada.com/

Oprawa wizualna Radek /eRBu/ Bułtowicz
Radek /eRBu/ Bułtowicz – wizualny „oprawca” koncertów,spektakli teatralnych i wydarzeń m.in. z: grupami Morion Trio, Dazkarieh, Ścianka, Melt Yourself Down oraz Grażyną Auguścik, Tomaszem Stańko, John’em Scofield’em. eRBu realizuje ‘mapping’ sceny lub wnętrza, w myśl idei, że ekran to za mało. Często używa płynów w wizualizacjach – korzysta m.in. z diaskopów, co daje możliwość ‘zfalowania’ ekranu i całej przestrzeni. Wymienione ornamenty tła wraz z wrażeniem animacji poklatkowej realizuje za pomocą urządzeń analogowych!

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →