Muzyka z Katedry Notre Dame

Muzyka z Katedry Notre Dame

9 grudnia 2023, Sobota

NOSPR

Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Start: godz. 19:30

Podziel się:

Wykonawcy:
Olivier Latry – organy
Piotr Matwiejczuk – prowadzenie
Program:
Jean–Louis Florentz – Preludium „L’enfant noir”
Jehan Alain – Aria
Johann–Sebastian Bach – Preludium i fuga G–dur BWV 541
Maurice Duruflé – Scherzo
Jean Guillou – Toccata
Charles–Marie Widor – V Symfonia f–moll op. 42
Dla jednych historyczna świątynia, symbol królewskiej i duchowej władzy, dla innych zabytkowa atrakcja turystyczna. Katedra Notre-Dame w Paryżu jest wciąż żywym, liczącym się na arenie międzynarodowej ośrodkiem kulturalnym. Od wieków organiści pełnili tu ważną rolę w uroczystościach liturgicznych. I dziś marzą o niej młodzi adepci tej sztuki. Tutejszy instrument posiada łącznie prawie 7500 piszczałek, umożliwiając wykonanie różnorodnych repertuarów muzycznych i przyciągając tym samym wybitnych organistów. Przyciąga także tłumy turystów-melomanów, którzy zjeżdżają się z najróżniejszych zakątków globu, aby posłuchać organistów piastujących oficjalne stanowiska rezydentów w Katedrze Notre-Dame. Najlepszych z najlepszych.
Właśnie takim tytułem może poszczycić się – Olivier Latry, który organistą tytularnym Katedry Notre Dame w Paryżu został wieku zaledwie… 23 lat. Był wówczas uczniem samego Gastona Litaize. Obecnie wykłada w Conservatoire National Supérieur de Paris i uważa się go za jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych wirtuozów organowych na świecie. Sławę zyskał zarówno jako wykonawca dzieł należących do organowego kanonu, jak i ze względu na pełne inwencji improwizacje.
Występował w najbardziej prestiżowych salach na świecie, był gościem czołowych orkiestr pod dyrekcją renomowanych dyrygentów, nagrywał dla największych wytwórni i dokonał prawykonań imponującej liczby nowych utworów.. W programie jego recitalu, oprócz muzyki Johanna Sebastiana Bacha znajdą się kompozycje twórców francuskich.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →