Mocna Sztuka | Lautrec i tajemnica rudowłosej Carmen

Mocna Sztuka | Lautrec i tajemnica rudowłosej Carmen

24 listopada 2022, Czwartek

Centrum Kultury Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6, Toruń

Start: godz. 18:30

Podziel się:

Już w listopadzie w Dworze Artusa debiutuje cykl związany ze sztuką – Mocna Sztuka – prowadzony przez Jarosława Jarry’ego Jaworskiego!
O kim opowie 24 listopada w Dworze Artusa?
Henriego de Toulouse-Lautreca nie trzeba przedstawiać fanom i fankom sztuki. Ale niewiele osób wie kim była Carmen Gaudin. Losy jednej z ulubionych modelek Lautreca okrywa mrok. Kim była? Dlaczego nigdy się nie uśmiechała? I dlaczego rozstali się z Henrim bez słowa w jeden dzień?
O tym wszystkim opowie w Artusie Jarosław Jarry Jaworski, założyciel fanpage Mocna Kultura gromadzącego 27 000 fanów na Facebooku i współpracownik Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W ten sposób rozpoczniemy spotkania pod nazwą Mocna Sztuka.
Sztuka nie gryzie, jeżeli ktoś z pasją o niej opowiada. Jarosław Jarry Jaworski robi to jak nikt inny – „po ludzku” bez zbędnej terminologii, z humorem wprowadzając widzów w świat tajemnic i zagadek sztuki. Od 2 lat, jego Mocna Kultura to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najfajniejszy, projekt social mediowy o sztuce w polskim Internecie.
Podczas pierwszego spotkania Jarry zabierze was do Paryża w czasy Belle Epoque i fin de siècle. To tam, na przełomie XIX i XX wieku rodziły się nowe idee w sztuce. Jedną z największych postaci tamtego czasu był Henri de Toulouse-Lautrec. Malarz, grafik i twórca współczesnej sztuki plakatu. Do dziś mający ogromne grono wielbicieli i wielbicielek na całym świecie.
Ciężko doświadczony przez choroby, karzełek o wielkiej duszy stał się symbolem Montmartre – „gniazda” paryskiej bohemy i cyganerii.
Ale zanim został „Wielkim Lautrekiem”, spotkał Carmen Gaudin. Prosta praczka stała się jego muzą i bohaterką olśniewających po dziś dzień obrazów. Jednak ich znajomość zakończyła się po kilku latach w ciągu kilku minut. Co zafascynowało Lautreca w dziewczynie, która nigdy się nie uśmiechała i dlaczego zerwali?
Pierwsze spotkanie z Mocną Sztuką odkryje przed Wami tę tajemnicę.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Książnicą Kopernikańską

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →