Koncert Muzyki Filmowej z utworami Jamesa Hornera

Koncert Muzyki Filmowej z utworami Jamesa Hornera

6 grudnia 2024, Piątek

Torwar

Łazienkowska 6a, Warszawa

Start: godz. 19:30

Podziel się:

6 grudnia 2024 w Hali COS Torwar w Warszawie odbędzie się premiera koncertu poświęconego twórczości Jamesa Hornera – autora ścieżek dźwiękowych do ponad stu hollywoodzkich filmów, w tym do najbardziej dochodowych produkcji w całej historii kina: „Avatara” i „Titanica”.
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora wykonają najsłynniejsze kompozycje Jamesa Hornera do takich filmów jak: „Avatar”, „Titanic”, „Waleczne Serce”, „Apollo 13”, „Chwała” oraz „Obcy”. W programie koncertu zabrzmi także najnowsza muzyka do „Avatara 2″. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska.
Specjalnie dobrany autorski repertuar pozwoli docenić bogactwo stylistyczne i talent Jamesa Hornera – jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, orkiestratora i dyrygenta. W swoich niezapomnianych ścieżkach dźwiękowych niezwykle umiejętnie łączył chóralne, instrumentalne i elektroniczne brzmienia. Z powodzeniem tworzył muzykę zarówno do kina historycznego, science-fiction, dramatów, horrorów i animacji. Potrafił odmalować każdą muzyczną barwę, a w swoich wypowiedziach wielokrotnie porównywał komponowanie do malowania.
Horner w bardzo krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich kompozytorów. Miał na koncie współpracę z najlepszymi muzykami na świecie i znakomitymi reżyserami, takimi jak: George Lucas, Steven Spielberg, Mel Gibson czy Olivier Stone. W 1987 roku Horner otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za muzykę do obrazu „Obcy – decydujące starcie”. Upragnione statuetki Akademii Filmowej dostał jednak dopiero w 1998 roku za ścieżkę dźwiękową do filmu „Titanic” i za piosenkę „My heart will go on”, którą współtworzył z Willem Jenningsem.
„Muzyka Hornera wymaga bardzo sprawnego aparatu wykonawczego, który potrafi oddać wszystkie niuanse partytury i zrealizować całą paletę barw w szlachetny i subtelny sposób. Jego muzyka płynie, nie da jej się zamknąć w ramach” – podsumowuje dyrygent Maciej Sztor.
Utwory wykonywane na żywo przez chór i orkiestrę ilustrować będzie projekcja na ekranie kinowym fragmentów filmów oraz najsłynniejszych filmowych kadrów.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →