JazZamek #44 ZABELOV GROUP

29 stycznia 2023, Niedziela

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Święty Marcin 80/82, Poznań

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Zabelov Group CZ/BY
„Nasza muzyka w dużej mierze polega na poszukiwaniu. Utwór po utworze szukamy nowego brzmienia i ekspresji, oscylujemy między eksperymentem a czytelnością, odkrywamy, co jest naszą autentyczną muzyczną ekspresją” – charakteryzuje swoją twórczość Zabelov Group, duet składający się z białoruskiego akordeonisty Romana Zabelova i multiinstrumentalisty Jana Šikla.
Zabelov Group funkcjonuje na scenie od 2012 roku. Fuzja kultur muzycznych, eksperyment, fascynacja sekwencjami rytmicznymi, nieznającym granic jazzem, różnorodne źródła inspiracji – to kluczowe elementy Zabelov Group, na scenie wsparte pokaźną porcją twórczej spontaniczności i pracy z aktualnym nastrojem muzyków. Pierwotnie akustyczna muzyka została podczas tej podróży wzbogacona o sample i wyrafinowaną elektronikę, wnosząc do występu nawiedzające, kinowe klimaty. „Prosta radość, która przy pomocy różnych procesów poszukiwawczych przekształca się w coś solidniejszego” – proponuje inną charakterystykę Roman Zabelov.
Zabelov Group po raz pierwszy zaprezentowała się w 2012 roku domowym nagraniem „40 000 km”, które dwa lata później uzupełnione zostało o nagranie na żywo „Secret Session”. Regularnym debiutem był produkcyjnie dopracowany album „Eg” (Minority Records, 2018), który przybliżył ich brzmienie szerszej publiczności i przywiódł na festiwale nie tylko w kraju (JazzFest Brno, Jazzinec Trutnov, United Islands i wiele innych), ale także we Włoszech, Słowenii (Ment Ljubljana), Anglii (Rich Mix club), Holandii (Eurosonic Noorderslag) i Polsce (Spring break, Sofar Sounds Wrocław). Podczas festiwalu Spectaculare w Pradze zagrali jako support dla Portico Quartet.
Wydana w 2020 roku EP-ka „Madhouse Session” to w porównaniu z „Eg” powrót do spontanicznych nagrań i energii między muzykami. Dla tego duetu stała się ona kulminacją muzycznej emancypacji. Rzeczywiście, po raz pierwszy absolutnie wszystko zostało wyreżyserowane przez zespół, od nagrania na żywo, które odbyło się w domowym studio, po produkcję i ostateczny master. Zabelov Group od 2022 roku towarzyszy VJ Linda Arbanová (Zvíře jménem podzim, Aeroškola).
Roman Zabelov – pochodzi z białoruskiej wsi Żylicze, gdzie urodził się w rodzinie akordeonistów. Jego kierunek muzyczny był więc całkiem jasny. Od 2010 roku studiuje kompozycję na HAMU w Pradze, a obecnie kończy studia doktoranckie, wymyślając akordeon elektromagnetyczny. Współtworzy barwne brzmienie Zabelov Group między innymi swoim eterycznym wokalem.
Jan Šikl – jest absolwentem kompozycji w Konserwatorium Praskim, gra w zespole na perkusji, trąbce i gitarze, działa również w projekcie Korjen i komponuje muzykę incydentalną dla Teatru Narodowego i Czeskiego Radia.
Z mediów:
Coraz więcej słychać o czesko-białoruskim projekcie multiinstrumentalisty Jana Šikla oraz akordeonisty i wokalisty Romana Zabelova. Słusznie, tak oryginalnego soundu nie słyszy się na co dzień na scenie. Zabelov Group z powodzeniem jeździ również na koncerty do Niemiec, Holandii i Polski, gdy pozwalają na to okoliczności. O ile poprzedni tytuł „Eg” (2018) był starannie skonstruowanym studyjnym nagraniem z udziałem kilku gości, o tyle na nowej EP-ce panowie podchodzą do sprawy inaczej. To migawki z domowego studia, uchwycenie żywego repertuaru w pełni wykonywalnego na scenie z pomocą „uczłowieczonej technologii”. Český rozhlas jazz (Czeskie Radio Jazz)
Jasny błysk na alternatywnej scenie muzycznej
Reflex

Their unique interpretations fused ambient textures, freeform jazz, cinematic dance and even post rock into just under forty-five minutes, and for the most part was a revelation. Zabelov’s pained facial expressions throughout coupled with Sikl’s rhythmic accompaniments bore all the hallmarks of two craftsmen deep in concentration, fully focused on the task at hand.
Gigwise.com
Unexpected, intrinsic music. Blending together sparse electronics with jazz flourishes, this duo manage to be both complex and effortless all at once.
DIY magazine
It takes a little while to wrap your head around the quirks and offshoots embedded within Zabelov and Šikl’s music, but once it clicks you’ll have a hard time ignoring it.
Allthingsloud.com

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →