Jak mówić, by nie krzywdzić? Warsztat o języku inkluzywnym

Jak mówić, by nie krzywdzić? Warsztat o języku inkluzywnym

26 listopada 2022, Sobota

Warsztaty Kultury

Grodzka 5a / Grodzka 7, Lublin

Start: godz. 16:00

Podziel się:

W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy ze względu na płeć zapraszamy na cykl wydarzeń, w których pogłębimy dyskusję wokół różnych wymiarów przemocy i sposobów jej zapobiegania:
Miejsce: Warsztaty Kultury, sala widowiskowa
Jak mówić, by nie krzywdzić? Warsztat o języku inkluzywnym
(zapisy: jolanta.prochowicz@gmail.com)
Opis warsztatu:
Jak mówić o uchodźstwie? Czym są neutratywy? Na co zwrócić uwagę, gdy mówimy o niepełnosprawności? Czy język może zmieniać rzeczywistość? To kilka z pytań, na które odpowiemy podczas warsztatu o języku inkluzywnym.
Język inkluzywny to taki sposób mówienia, w którym staramy się, by wszystkie osoby uczestniczące w komunikacji były traktowane w pełni podmiotowo, a także by czuły się bezpiecznie w rozmowie z nami.
Podczas spotkania porozmawiamy także o tym w jaki sposób to, jak się komunikujemy może sprzyjać zapobieganiu dyskryminacji i tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy aktywistycznej.
W czasie warsztatu wykorzystamy narzędzia filozoficzne i językoznawcze, by dostrzec włączający potencjał języka polskiego.

25 listopada, 18:00
Pokaz filmów krótkometrażowych konkursu Let’s Start The Revolution odbywającego się w ramach Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet.
Wyselekcjonowane przez nas krótkie metraże będą przyczynkiem do dyskusji na temat współczesnego oblicza przemocy i sposobów jej prewencji.
Violence Against Woman, reż. Hannah Kugel, Niemcy, 5:43
Video art oparty na materiale archiwalnym i podejmujący tematykę różnorodnych form przemocy wobec kobiet: psychicznej, fizycznej i społecznej.
#videoart #przemoc #feminizm
Dygot/Quiver, reż. Joanna Różniak, Polska, 13:55
Justyna jest młodą studentką tańca, a jej życie jest pełne miłości, ruchu i imprez. Pewnej spokojnej, jesiennej nocy dochodzi do brutalnego wydarzenia, które przerywa jej beztroskę.
#młodość #beztroska #przemoc
Siłaczka/98 kg, reż. Izabela Plucińska, Polska, 5:10
Przerażająca animacja o przemocy domowej i toksycznej relacji, z której trudno się wyrwać.
#strach #przemocdomowa #polskaanimacja
Vate Fingre/Wet Fingers, reż. Frøydis Fossli Moe, Norwegia, 11:00
„Wet Fingers” to film o tym, gdzie przebiega granica między przelotną przygodą na imprezie a przemocą seksualną. Czy wszyscy dobrze się bawili, czy może jednak komuś stała się krzywda?
#impreza #przyjaciele #przemoc
Malevolence, reż. Eugenia Hamilton, Wielka Brytania, 3:26
„Spiking” ma miejsce, gdy ktoś dodaje alkoholu lub narkotyków do napoju lub podaje je w innej formie, osobie bez jej wiedzy i/lub zgody. W tej krótkiej animacji poruszamy się po scenie klubowej z perspektywy ust przemocowego mężczyzny.
#narkotyki #przemoc #alkohol
Lamb, reż. Pollyanna Popermajer, Szwecja, 12:43
Gdy pewnego ranka Linda otrzymuje telefon w sprawie swojego młodszego brata, ich relacja ulega bezpowrotnej zmianie. Co dzieje się, gdy musimy wybrać pomiędzy tymi, których kochamy, a tym, co uważamy za słuszne?
#rodzeństwo #przemoc #wstyd
Tormenta, reż. Cyrielle Deblangy, Francja, 3:13
Animacja „Tormenta” to filmowa paralela między corridą a kulturą gwałtu.
#tradycja #przemoc #corrida
Virstant žvėrim/Becoming Animal, reż. Ieva Šakalytė, Litwa, 10:36
Juste jest wolontariuszką na festiwalu muzyki elektronicznej, odbywającym się w środku lasu. Wszystko wydaje się być super, dopóki wściekły gang nie zakłóca imprezy. Stając się ich celem i zdając sobie sprawę, że nie ma nikogo, kto mógłby jej bronić, Juste postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.
#muzyka #przemoc #odwaga
19:00
Dyskusja po projekcji z zaproszonymi gościniami:
Monika Sokołowska – adwokatka Izby Lubelskiej od 2011 roku, prowadzi własną kancelarię adwokacką koncentrując się na prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych SWPS na kierunku „Podstawy pomocy psychologicznej dla rodzin i mediacje rodzinne”; mediatorka Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Lublinie; Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Prezeska Centrum Mediacji Izby Adwokackiej w Lublinie, członkini Komisji ds. Wizerunku przy ORA Lublin oraz Komisji Socjalno-Bytowej przy ORA Lublin; Współautorka monografii „Przeciwko Goliatowi. Poradnik dla kobiet doświadczających przemocy”, oraz rozdziału „Ochrona praw kobiet w polskim systemie prawnym a zagrożenie wypowiedzeniem konwencji stambulskiej” w
publikacji naukowej pod red. adw. dr Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej pt. „Wymiar sprawiedliwości w państwie prawa”.
Joanna Różniak – urodzona w Krakowie, absolwentka literatury angielskiej i języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Edynburskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Mieszkała i pracowała w Szkocji, Chile i Hongkongu. Jej filmy były pokazywane i nagradzane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM 39. Torino Film Festival i 24. Tel Aviv International Student Film Festival. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Krótkich Filmów Let’s Start the Revolution w 2022.
Projekt wspierany przez UNHCR.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →