YOUNG POWER NEW EDITION | FREEDOM

YOUNG POWER NEW EDITION | FREEDOM

17 kwietnia 2023, Poniedziałek

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

ARTYŚCI
Krzysztof Popek – flet
Jorgos Skolias – śpiew
Tomas Sanchez – kontrabas
Grzegorz Kapołka – gitara
Marcin Pospieszalski – gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja
Adam Lemańczyk – perkusja
Włodzimierz KINIOR Kiniorski – saksofon
Alek Korecki – saksofon
Marta Wajdzik – saksofony
Przemek Florczak – saksofon
Bronek Duży – puzon
Jerzy Małek – trąbka
Józek Ziut Gralak – trąbka
Cyprian Baszyński – trąbka

BILETY (20-40 PLN)

Pojawili się nagle, narobili wielkiego zamieszania, nagrali trzy płyty i… rozeszli się w swoich kierunkach. Mimo że mowa tu o wydarzeniach sprzed – uwaga! – ponad trzydziestu lat, większość uczestników tamtych wydarzeń nadal jest aktywna i niestrudzenie zasila szeregi czołówki polskiego jazzu. I tak – postanowili znowu się zejść! I tak – zagrają przed szczecińską publicznością! Panie i Panowie, zapraszamy na unikatowe spotkanie z najprawdziwszą żywą legendą!
“Słyszałem i widziałem ich w Jarocinie 1987 (…) CZAD!”
“Dzięki temu koncertowi zacząłem słuchać jazzu.”
“To mnie nawróciło z punka na jazz.”
“Dobrze słyszeć, że czas jest po Waszej stronie”
– to tylko niektóre z komentarzy, które można znaleźć pod filmami z muzyką Young Power w serwisie YouTube. Na czym polegał ich fenomen? Odpowiedź znajdziemy w roku 1986. Wtedy to na festiwalu Jazz nad Odrą po raz pierwszy pokazali się szerszej publiczności. Ich występ okazał się absolutną sensacją. Publiczność i krytycy byli wniebowzięci, a muzycy, zachęceni tak pozytywnym odbiorem, postanowili podjąć rękawicę i z jednorazowego strzału, wymyślonego na potrzeby tego występu, powołali do życia pełnowymiarowy projekt muzyczny.
W ówczesnym składzie grupy znajdujemy same młode nazwiska. Część z nich to ówcześni studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Niektórzy z nich, jeszcze przed powołaniem Young Power, działali już w innych, zdobywających coraz większe uznanie grupach, takich jak: Pick-Up Formation, Tie Break czy Walk Away. Baczni obserwatorzy ówczesnej sceny wiedzieli, że to w gruncie rzeczy najwybitniejsza reprezentacja młodego pokolenia. Muzykom z Young Power przyświecała przede wszystkim niczym nieskrępowana idea wolności w niemal wszystkich smakach świata. Sięgali po jazz-rock, rhythm and blues, fusion, rock and roll, soul, ale także inspirowali się heavy metalem, reggae i punk rockiem.
Po festiwalu we Wrocławiu, jeszcze w tym samym roku, przyszedł czas na Jazz Jamboree. Machina szybko nabrała tempa – pojawiły się inne festiwale, również zagraniczne, trzy studyjne płyty i perspektywa przejęcia schedy po polskiej szkole jazzu lat 70. Niestety – zespół zawiesił działalność już w 1990 roku i każdy z uczestników projektu poszedł swoją drogą.
Young Power w składzie odświeżonym o współczesne młode nazwiska działa już od jakiegoś czasu. Wieść niesie, że artyści są w doskonałej formie, zresztą jak mogłoby być inaczej, skoro większość z nich to najprawdziwsza pierwsza liga. Zresztą, jak powiedział sam Krzysztof Popek, zapytany jakiś czas temu o możliwość reaktywacji: “(…) Mielibyśmy tylko problem z nazwą. Ale do licha – young power ma się na całe życie!”

Głównym Partnerem Filharmonii jest Dealer BMW Bońkowscy.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →