Szczecińskie Wierszogranie – Sklep z Ptasimi Piórami – jubileusz 45-lecia

27 lutego 2023, Poniedziałek

13 muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog – Ryszard Leoszewski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami. Niezwykłymi wydarzeniami dla muzyków Sklepu były wspólne występy z takimi artystami, jak: pianista grupy YES – Rick Wakeman, czy wybitny wokalista jazzowy – Bobby McFerrin. Sklep z Ptasimi Piórami wydał 9 autorskich płyt, zrealizował wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych. Koncertował w całej Polsce, a także w Austrii, Szwecji, Niemczech i we Francji.
Z okazji Jubileuszu 45-lecia przygotowuje wydawnictwo książkowe i płytę winylową z najważniejszymi utworami prawie półwiecznej działalności zespołu.
Na koncercie zabrzmią kompozycje Ryszarda Leoszewskiego do tekstów m.in. Michała Zabłockiego, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Osipa Mandelsztama i szczecińskich autorów – Barbary Stenki, czy Marka Maja. Będą piosenki z ostatnich płyt „Taką cię widzę” i „Biało-czerwona”, ale też piosenki dobrze znane w Krainie Łagodności: „Stempelek”, „Podróż dookoła siebie”, „O czym pani marzy”, „Wiem jak nie jest”. Będzie, lirycznie, satyrycznie i jak zwykle energetycznie za sprawą całego „personelu” Sklepu z Ptasimi Piórami.
Ryszard Leoszewski – gitara, śpiew
Mariusz Smoliński – fortepian, instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ciesielski – kontrabas
Lech Grochala – perkusja
„Więź sentymentalna ze Sklepem łączy mnie od krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki w 1981 roku. Cieszę się, że przez te lata przetrwały nie tylko wspomnienia, ale również witalność i radość zespołu w spotkaniach z publicznością. Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem uśmiechniętym, nawet, gdy jest głęboko refleksyjny” – Janusz Deblessem (redaktor Radiowej Trójki)
„To najprzyjemniejsze brzmienia moich studenckich lat. To Sklep, do którego dziś jestem gotów stać w kolejce. …Jeśli istnieje ktoś, kto zsyła sny…, niech mnie przeniesie w tamten czas” – Henryk Sawka (satyryk)
„Wizytówką zespołu jest charakterystyczny głos Ryszarda Leoszewskiego. On też od wielu lat w jedyny i niepowtarzalny sposób przekłada niełatwe treści poetyckie na język piosenki. Niewyrażalna przestrzeń „podróży dookoła siebie”, czy też „wiedzy o tym, jak nie jest” i „niewiedzy o tym, jak jest” sprawia, że coraz to nowe pokolenia odwiedzają… sklep z ptasimi piórami” – dr Mikołaj Rykowski (muzykolog związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu)
Miejsce: Sala Kominkowa

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →