Szczecińska Trzynastka - Błękitna Rapsodia

Szczecińska Trzynastka – Błękitna Rapsodia

21 grudnia 2023, Czwartek

Dom Kultury 13 Muz

plac Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Szczecińska Trzynastka – orkiestra dęta DK „13 Muz” – kolędy, piosenki bożonarodzeniowe oraz „Błękitna rapsodia”

Serdecznie zapraszamy na koncert kolędowy w wykonaniu naszej orkiestry.

W programie koncertu znajdą się popularne kolędy i piosenki bożonarodzeniowe oraz prawdziwa perełka – Błękitna rapsodia George’a Gershwina.

Wpływ Gershwina na muzykę i kulturę Ameryki był tak wielki, że aż trudno uwierzyć, że dokonał tego człowiek, który umarł tak młodo. W wieku dwudziestu pięciu lat odniósł światowy sukces dzięki „Błękitnej rapsodii”, a po trzynastu latach przegrał walkę z nowotworem mózgu. Do tego czasu stał się jednak, jak sam to ujął, „muzycznym kalejdoskopem Ameryki, w którym mieszają się rasy i narodowości, miesza się blues i wielkomiejskie szaleństwo”.

We współpracy z wielkim Paulem Whitemanem Gershwin skomponował w 1924 roku „Błękitną rapsodię”. Ferdinand Grofé osobisty aranżer Whitemana, znany z kompozycji Grand Canyon Suite dokonał orkiestracji utworu. Było tam kilka pasaży zaimprowizowanych przez Gershwina którejś nocy i słynna powolna melodia włączona do utworu tylko dzięki naleganiom brata. Na premierowe wykonanie przybyli najznamienitsi ówcześni przedstawiciele świata muzycznego: Strawiński, Rachmaninow, skrzypek Jascha Heifetz i dyrygent Leopold Stokowski, którego entuzjastyczna wypowiedź przypieczętowała sukces Gershwinowskiego debiutu.

Partię fortepianu wykona Irena Kiełbasińska, uczennica z klasy fortepianu mgr Aleksandry Pstrągowskiej z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Organizacja koncertu oraz dyrygowanie – Mateusz Kupski

Solistka – Irena Kiełbasińska

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)

Koncerty „Szczecińskiej Trzynastki” orkiestry dętej Domu Kultury „13 Muz” wspiera firma Rhenus Logistics.

Szczecińska Trzynastka – Błękitna Rapsodia | 21 grudnia 2023, Czwartek, Dom Kultury 13 Muz

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →