"SZARADA" | DKF Kamera: Audrey Hepburn

„SZARADA” | DKF Kamera: Audrey Hepburn

29 listopada 2022, Wtorek

Kino Muza

Święty Marcin 30, Poznań

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Lata 60. XX wieku, późniejszy okres „Złotej ery Hollywood” bezdyskusyjnie kojarzony jest z nazwiskiem Hepburn. Audrey po dziś dzień jest ikoną kina, ale też wyznacznikiem stylu i mistrzowskiego krawiectwa. Jej ponadczasowe kreacje modowe wciąż zachwycają – podobnie, jak kreacje jej filmowych postaci. W 1999 American Film Institute umieścił jej nazwisko na 3. miejscu w rankingu „największych aktorek wszech czasów”, gdzie wyprzedziły ją jedynie Bette Davis i Katherine Hepburn.
Debiutem ekranowym Audrey była komedia „ONE WILD OAT” (1951), gdzie wcieliła się w rolę recepcjonistki hotelowej, w trwającej niespełna dwadzieścia sekund scenie. Wystarczyło to jednak, żeby dostrzegły ją oczy producentów Hollywood. Zaczynała stopniowo karierę od ról dalszoplanowych i epizodycznych – „ŚMIECH W RAJU” (1951), „SZAJKA Z LAWENDOWEGO WZGÓRZA” (1951). Będąc aktorką kontraktową mogła w końcu zrezygnować z dorywczych prac, jako modelka i sekretarka.
Rok 1953 staje się dla Hepubrn przełomowy. Wygrywa casting na główną rolę w filmie „RZYMSKIE WAKACJE” (1953). Sam reżyser wspomina – „Miała wszystko czego szukałem – urok, niewinność i talent. Była bardzo zabawna. To było absolutnie urocze”. Rola sfrustrowanej księżniczki Anny okazuje się przepustką młodej aktorki do otrzymania statusu gwiazdy, a sama produkcja odnosi wielki sukces kasowy.
Od tego momentu postać Audrey Hepburn stała się symbolem wspaniałego aktorstwa, piękna i stylu. Uzdolniona również wokalnie i tanecznie artystka stała się ikoną z dnia na dzień. Wspólne występy filmowe z Fredem Astaire, Melem Ferrer oraz Humprey’em Bogartem sprawiły, że jej kariera sprawnie nabierała tempa. Choć rolę Holly w filmie „ŚNIADANIE U TIFFANY’EGO” (1961) docelowo chciano zaoferować będącej na fali popularności Marilyn Monroe, ostatecznie kreacja Audrey zebrała multum pochwalnych recenzji i zyskała miano kultowej.
Jej imieniem nazywano planetoidę, jedną z odmian róży i białego tulipana doczekała się również limitowanej serii znaczków pocztowych z jej podobizną. Od początku kariery działała jako ambasadorka UNICEF, a po rozstaniu z aktorstwem w pełni poświęciła się działalności humanitarnej. Jest to postać, o której możemy Wam jeszcze wiele powiedzieć… A gdzie lepiej prowadzić takie rozmowy, jeżeli nie na sali kinowej tuż po seansie jednego z filmów z Hepburn w roli głównej?
Do zobaczenia w kinie!

„SZARADA”
reż. Stanley Donen | USA 1963 | 113 min.
Regina Lambert spędza czas w górach z przyjaciółką, której zwierza się, że ma zamiar rozwieść się z mężem. Po powrocie do Paryża zastaje mieszkanie kompletnie opustoszałe oraz wiadomość, że zamordowano jej męża. Regina dowiaduje się również, że był on zamieszany w kradzież 250 tysięcy dolarów, których poszukują teraz jego dawni wspólnicy oraz CIA. Jej życie jest w niebezpieczeństwie, a Peter Joshua, któremu zaufała, okazuje się zupełnie kimś innym.
Bilety: 14 zł

Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →