Podziel się:
Sklep z Ptasimi Piórami
Ryszard Leoszewski – gitara, śpiew
Mariusz Smoliński – piano
Krzysztof Ciesielski – kontrabas
Lech Groszek Grochala – perkusja
oraz
Katarzyna Buja Kazuba
Klaudia Cloudy Kowalczyk
Natalia Ostoïc
Weronika Lalik
Lena Sikora
Wydarzenie artystyczne, które połączy dwa niezwykłe momenty: kolejną rocznicę powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz Dnia Kobiet. Koncert z okazji tak wyjątkowych okoliczności będzie pełen emocji, zarówno dla wielbicieli twórczości Sklepu z Ptasimi Piórami, który od 47 lat nieprzerwanie tworzy muzykę poruszającą serca i umysły słuchaczy, jak i dla wszystkich, którzy pragną celebrować Święto Kobiet w artystycznym stylu.
Na scenie pojawią się muzycy Sklepu, a także zaproszone wokalistki o różnych głosach i muzycznych doświadczeniach. To właśnie ich indywidualności w połączeniu z charyzmą Ryszarda Leoszewskiego zabiorą widzów w niezwykłą muzyczną podróż.
Reinterpretacje klasyków Sklepu oraz premierowe kompozycje, zyskają nowy wymiar dzięki kobiecym głosom, które wprowadzą świeżość, wrażliwość i moc. Różnorodność stylów wokalnych z pewnością doda wyjątkowego charakteru kompozycjom, podkreślając ich głębię i emocjonalny ładunek.
To wydarzenie stanie się nie tylko koncertem, ale prawdziwym doświadczeniem dźwiękowym i wizualnym, które łączy różne światy muzyczne i wokalne.
Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest Ryszard Leoszewski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami. Sklep z Ptasimi Piórami wydał 10 autorskich płyt CD, zrealizował wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych. Koncertował w całej Polsce, a także w Austrii, Szwecji, Niemczech i we Francji.
Ryszard Leoszewski – kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, pedagog. Znany jako lider Sklepu z Ptasimi Piórami, ale też jako twórca grupy artystycznej ARFIK. W szczecińskim środowisku artystycznym pojawił się już we wczesnych latach siedemdziesiątych, był jednym z pierwszych aktorów Teatru Kana. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Mariusz Smoliński – znakomity pianista i pedagog, wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (Wydział Jazzu). Laureat wielu konkursów i festiwali jazzowych.
Krzysztof Ciesielski – kontrabasista, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. Występował na wielu prestiżowych festiwalach m.in. 50. Jazz Jamboree.
Lech Groszek Grochala – wirtuoz perkusji i instrumentów perkusyjnych. Współpracował w przeszłości z takimi zespołami, jak: Kolaboranci, IRA, Firebirds, czy Indios Bravos.
Kasia Buja Kazuba – „Szczecińska Adele”, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w wolnych chwilach trener wokalny. Połowa duetu Jackpot, który od 11 lat tworzy z mężem – Maciejem Kazubą (finaliści X edycji Must Be The Music).
Natalia Ostoïc – urodzona w Szczecinie wokalistka, przed laty związana z zespołem Ludzie Mili, z którym koncertowała i nagrała płytę. Wschodoznawczyni, psycholożka i psychoterapeutka. Jest pasjonatką folkloru i białego śpiewu.
Klaudia Cloudy Kowalczyk – szczecińska wokalistka zdobywająca coraz większą popularność. Wyśmienicie i swobodnie odnajduje się w wielu stylach muzycznych, m.in. jazz, blues, czy pop. Przekazuje swoją wrażliwość innym dzięki muzyce.
Weronika Lalik – przez wiele lat solistka w zespole Arfik, studentka Akademii Sztuki w klasie wokalistyki jazzowej Jolanty Szczepaniak. Finalistka programów „Szansa na sukces” i Eurowizja Junior. Regularnie bierze udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię w Szczecinie.
Lena Sikora – 17-letnia szczecinianka, filar wokalny grupy Arfik. Ukończyła PSM I st. w klasie saksofonu. Obecnie kontynuuje naukę w klasie śpiewu jazzowego Jolanty Szczepaniak. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali wokalnych.
* * *
„Więź sentymentalna ze Sklepem łączy mnie od krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki w 1981 roku. Cieszę się, że przez te lata przetrwały nie tylko wspomnienia, ale również witalność i radość zespołu w spotkaniach z publicznością. Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem uśmiechniętym, nawet, gdy jest głęboko refleksyjny.” (Janusz Deblessem – redaktor Radiowej Trójki)
„To najprzyjemniejsze brzmienia moich studenckich lat. To Sklep, do którego dziś jestem gotów stać w kolejce. „…Jeśli istnieje ktoś, kto zsyła sny…, niech mnie przeniesie w tamten czas.” (Henryk Sawka – satyryk)
„Wizytówką zespołu jest charakterystyczny głos Ryszarda Leoszewskiego. On też od wielu lat w jedyny, niepowtarzalny sposób przekłada niełatwe treści poetyckie na język piosenki. Niewyrażalna przestrzeń „podróży dookoła siebie”, czy też „wiedzy o tym, jak nie jest” i „niewiedzy o tym, jak jest” sprawia, że coraz to nowe pokolenia odwiedzają … Sklep z Ptasimi Piórami.” (dr Mikołaj Rykowski – muzykolog związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu)