Podziel się:
ARTYŚCI:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Gabriel Czopka – waltornia
Johannes Klumpp – dyrygent
UTWORY:
Wolfgang Amadeus Mozart – Thamos, król Egiptu KV 345 (fragmenty)
Richard Strauss – I Koncert na róg i orkiestrę Es-dur op. 11
Franz Schubert – IX Symfonia C-dur Wielka D. 944
OPIS:
Zgodnie z mitologią grecką róg obfitości Zeusa napełniał się wszystkim, czego zapragnął jego posiadacz. Ten koncert będzie zaś wieczorem muzycznej obfitości. Od niezrównanej lekkości i perfekcji Mozarta, przez iskrzący się niezwykłymi barwami młodzieńczy Koncert na róg Straussa po monumentalną IX Symfonię Schuberta. Zapraszamy na wieczór niezwykłych melodii i niezapomnianych symfonicznych brzmień.
Chociaż Mozart był zagorzałym miłośnikiem teatru, muzykę do spektaklu napisał tylko raz i to niejako w zastępstwie. Wybitny dramaturg baron Tobias Philipp von Gebler poprosił o pomoc genialnego kompozytora, gdy wcześniej zamówiona muzyka do jego najnowszej sztuki Tamos, król Egiptu okazała się wysoce niesatysfakcjonująca. Było to posunięcie ryzykowne. Nietrudno się bowiem domyślić, że Mozart stanął na wysokości zadania. Spektakl nie odniósł sukcesu za to towarzysząca mu wyśmienita muzyka Mozarta stała się samodzielnym utworem repertuarowym i jest z nami do dziś.
Richard Strauss napisał swój I Koncert na róg i orkiestrę jako osiemnastolatek, zaraz po tym jak rzucił studia filozoficzne, zdecydowany by swoje życie poświęcić muzyce. Jednym z utworów, które młodziutki Strauss zabierał ze sobą w te podróże, był właśnie niedawno ukończony Koncert na róg. Dwa lata później ceniony dyrygent Hans von Bülow dyrygował orkiestrowym prawykonaniem koncertu, z Gustavem Leinhosem jako solistą. Utwór ten, powszechnie uznawany za jedną z pierwszych ważnych kompozycji Straussa, w znaczący sposób przyczynił się do jego udanego debiutu na arenie europejskiej. Był swoistą zapowiedzią niezwykłego talentu i możliwości kompozytora i preludium do jego przyszłych wielkich dzieł symfonicznych. W dorobku Schuberta IX Symfonia Wielka uchodzi za jego szczytowe muzyczne osiągnięcie tego przedwcześnie zmarłego twórcy. On sam uważał ją za reprezentację swojego dążenia do najwyższej formy sztuki muzycznej. Nigdy jednak nie było mu dane usłyszeć swojego opus magnum, choć bardzo o to zabiegał. Partyturę odrzucili m.in. filharmonicy wiedeńscy, uznając ją za zbyt trudny i wymagającą. Do prawykonania tego niekwestionowanego arcydzieła doprowadził dopiero Schumann. Stało się to jednak już po śmierci Schuberta. Premiera dzieła odbyła się w Lipsku i wywołała sensację, a IX Symfonia Schuberta weszła do żelaznego kanonu muzyki klasycznej. Finał utworu zawiera cytat ze słynnej IX symfonii Ludwiga van Beethovena, które Schubert był wielbicielem. Kompozytor wykorzystał tu do perfekcji technikę tzw. dłużyzn melodycznych i bloków brzmieniowych, przetwarzając tematy w różnych tonacjach. To dzieło monumentalne, pełne głębokiego dramatyzmu ale i podniosłych, triumfalnych wręcz fragmentów.
Partię solową w I koncercie na róg i orkiestrę wykona Gabriel Czopka – muzyk solista Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako muzyk orkiestrowy był także członkiem tak znakomitych zespołów jak Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Sinfonia Iuventus czy Buffalo Philharmonic Orchestra (USA). Jest także wysoko cenionym solistą i kameralistą. Współtworzy Hornet Quartet, z którym aktywnie koncertuje i występuje podczas festiwali w Polsce i poza jej granicami.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi tego wieczoru Johannes Klumpp – dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej w Heidelbergu, z którą dokonał wysoko cenionych nagrań niemalże wszystkich symfonii Haydna. Uznawany za specjalistę od muzyki Brahmsa i Schuberta koncertuje nie tylko z najlepszymi orkiestrami w Niemczech, ale i na świecie. Tylko w ostatnich sezonach prowadził takie zespoły jak Dresden Philharmonic Orchestra, Thailand Philharmonic Orchestra, Gulbenkian Orchestra Lisbon, Staatskapelle Weimar, Düsseldorf Symphony Orchestra oraz Stuttgart Chamber Orchestra.