Podziel się:
16. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
20-23 listopada 2024 r.
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY jest najważniejszym cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA. Dziś to jeden z największych i najważniejszych festiwali muzycznych we wschodniej Polsce. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2009 roku i od razu zyskał on sobie opinię inicjatywy o wielkiej kreatywności. Na Festiwalu KODY światowe znakomitości spotykają się z młodymi muzykami oraz wiejskimi muzykantami, aby zgodnie poszukiwać nowych muzycznych sensów i razem podejmować artystyczne ryzyko. Zadaniem Festiwalu KODY jest nie tylko prezentacja najwybitniejszych osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, ale również kreowanie nowych wartości muzycznych i środków ekspresji artystycznej.
DALEKO W CHICAGO. SUITA FOOTBERKOWA / premiera
Suita footberkowa „Daleko w Chicago” to w zamierzeniu wyobrażona muzyczna podróż przez czas i przestrzeń, w której polski oberek i chicagowski footwork tworzą wspólny język w dynamicznej, trójkowej rytmice. Celem tego utworu jest pokazanie, że synkopowana rytmika mazurka może brzmieć równie współcześnie i wyzywająco, tak jak bity tworzone dla chicagowskich tancerzy. Kompozycja stanowi dźwiękowy hołd dla wspólnotowości i tanecznego ducha obu kultur. Jest próbą uchwycenia emocji, które towarzyszą zarówno tancerzom footworku, jak i uczestnikom wiejskich potańcówek – przestrzeni, gdzie muzyka i taniec stają się narzędziem wyrażania siebie. W celu połączenia dwóch pozornie odległych światów, wykorzystuję złożony specjalnie do tego celu rytmiczny wehikuł, którego sercem jest wiejski dżaz obudowany Lem-owskimi padami naszpikowanymi próbkami z TR-808ki i TR-909ki oraz innymi elektronicznymi brzmieniami.
Prawykonaniu utworu towarzyszyć będą analogowe wizualizacje w estetyce glitch i psychodelii, tworzone na żywo przez VJ-a Copy Corpo.
Współpraca koncepcyjna: Hanna Szczęśniak ( Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Premiera utworu oraz kasety audio i taśmy VHS (wyd. POINTLESS GEOMETRY / współpraca: Festiwal KODY, Ośrodek ROZDROŻA i RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ)
GARY GWADERA to solowy projekt Piotra Gwadery, uznanego perkusisty z Kielc, który jest ceniony za swobodę poruszania się w różnych gatunkach muzycznych, takich jak rock, jazz i muzyka eksperymentalna. Jako wiodący perkusista na polskiej scenie wiejskiej muzyki tradycyjnej, wyróżnia się umiejętnością gry w rytmach trójkowych. Gwadera, pasjonat starych instrumentów i kaset wideo, współtworzy zespoły takie jak Radical Polish Ansambl i Odpoczno, a także współpracował z wieloma uznanymi artystami. Jest laureatem II nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia – Nowa Tradycja 2024 za unikalne połączenie awangardy i źródeł oraz Złotych Gęśli dla najlepszego instrumentalisty.
COPY CORPO (Darek Pietraszewski) to VJ, Tape Jockey oraz promotor muzyki niezależnej. Współprowadzi audiowizualny label Pointless Geometry i łódzką klubokawiarnię Ignorantka. Jako współzałożyciel radia społecznościowego Radio Kapitał, prowadzi audycję „Świeżynka”, prezentującą nowości muzyczne. Jego wizualizacje, oparte na analogowych sprzężeniach zwrotnych i materiałach VHS, łączą glitch z psychodelią. Copy Corpo występował na licznych festiwalach, tworząc niezapomniane doświadczenia audiowizualne.
Miejsce: Sala Widowiskowa Opery Lubelskiej, ul. Skłodowskiej 5, 20-029 Lublin
Więcej informacji na stronie Festiwalu KODY