Hina Maeda | Zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Hina Maeda | Zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

18 listopada 2022, Piątek

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

ARTYŚCI
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Hina Maeda – skrzypce
Rune Bergmann – dyrygent
UTWORY
Henryk Wieniawski – Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op. 22
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna Epizod z życia artysty op. 14

Niekwestionowaną bohaterką tego koncertu będzie japońska skrzypaczka Hina Maeda – triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Ten niezwykle prestiżowy konkurs przyciąga do stolicy Wielkopolski najbardziej utalentowanych wirtuozów z całego świata. Impreza odbywa się co pięć lat, a jej historia sięga 1935 roku. Wśród dotychczasowych zwycięzców byli m.in. tak znakomici muzycy jak: Igor Ojstrach, Wadim Brodski, Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Agata Szymczewska i Weriko Czumburidze. W wykonaniu Hiny Maedy usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego . To jeden z najpopularniejszych romantycznych koncertów skrzypcowych, uwielbiany przez melomanów na całym świecie za soczyste i poruszające melodie i harmonie.
W charakterze puenty koncertu w złotej sali usłyszymy Symfonię fantastyczną Epizod z życia artysty c-moll, op. 14 Hectora Berlioza. To pierwsze wielkie dzieło tego francuskiego kompozytora, które jednocześnie stało się jego najsłynniejszą kompozycją i prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju muzyki symfonicznej. Jak to często bywa, nie tylko w historii muzyki zresztą, inspiracją do powstania tej monumentalnej kompozycji była nieszczęśliwa, nieodwzajemniona miłość do angielskiej aktorki – Harriet Smithson. Niemniej w tym wyjątkowym przypadku wszystko zakończyło się szczęśliwie, ponieważ ukochana Berlioza w końcu jednak odwzajemniła uczucie francuskiego kompozytora i ostatecznie go poślubiła. Symfonia fantastyczna to dzieło przełomowe i niezwykle nowatorskie. Przez wszystkie pięć części utworu przewija się symboliczny motyw przewodni, a samo dzieło urasta do rangi wielkiego dramatu, którego aktorami są dźwięki i kolejne tematy muzyczne.

Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →